Žádné z měst na Děčínsku nemá speciální vyhlášku, která by donutila majitele zahrad a zelených ploch k jejich pravidelné údržbě. Nezodpovědní lidé, kteří nechají na svých zahradách bujet plevel, nezpůsobují trable jen svým sousedům, ale v letních měsících hlavně alergikům.

Zahrada

„Jímá mě vztek, soused o svou zahradu vůbec nepečuje, přes plot k nám leze plevel, dcera je silná alergička, v létě na zahradu nemůže vystrčit ani nos. Jednou jsem už v okolí sousedova plotu použila chemické přípravky na hubení plevelů. Moc to nemohlo, za týden dorostla tráva do své původní podoby,“ rozčilovala se Klára Kolomazníková z Děčína. Dodala, že ani prosby nepomáhají. Souseda během letní sezony prý žádá opakovaně o posečení přerostlé trávy, ale on nereaguje. Ani stížnosti nepomáhají. „Několikrát jsem si stěžovala na magistrát, volala jsem i strážníky. Nic nepomohlo. Sice z magistrátu nějací úředníci dorazili, ale se sousedem to ani nehnulo,“ posteskla si žena.

Město Děčín o zavedení vyhlášky, která by upravovala údržbu zeleně na soukromých zahradách, neuvažuje.

„V případě, že nás lidé upozorní na zanedbání zelených ploch, provede odbor životního prostředí místní šetření a na základě zjištěných skutečností postupuje podle platného zákona. K takovým stížnostem dochází,“ připustila Markéta Lakomá z děčínského magistrátu.

Pokračovala ještě tím, že lidé upozorňují i na to, když se o zeleň nestará samo město, například přímo na jeho webových stránkách, ale na to magistrát rychle reaguje. „V případě, že kontrola zjistí nedostatky v udržování pozemků, zašle vlastníkovi výzvu k posekání s uvedením lhůty, do kdy musí být pozemek posekán. V případě nedodržení této lhůty může vlastníkovi zahrady hrozit pokuta až do výše třiceti tisíc korun.

Pokuta

Stejně tak o vyhlášce neuvažuje ani rumburská radnice. „Údržbu zeleně na soukromých pozemcích řeší vždy vlastník. Městskou veřejnou zeleň udržuje a ošetřuje firma na základě smluvního vztahu a také se o ni stará radnice v rámci veřejně prospěšných prací,“ uvedla mluvčí rumburské radnice Dagmar Žáková.

Na současnou legislativu spoléhají také ve Varnsdorfu. „Pokud někde přerůstá trávník, upozorníme majitele, že podle zákona o obcích lze uložit pokutu tomu, kdo neudržuje své pozemky a poškodí tím vzhled obce,“ uvedl Přemysl Brzák, vedoucí odboru životního prostředí varnsdorfského městského úřadu. Podotkl ale, že obvykle ani není třeba sankci ukládat. Veřejnou zeleň seká město Varnsdorf sedmkrát ročně v parcích, třikrát na sídlištích a jedenkrát některé ostatní plochy na okrajích města.

Alergie

Děčínská alergoložka Alena Sellnerová proto doporučuje alergikům, aby nepodceňovali svůj zdravotní stav a navštívili specialistu. „Alergie se dají léčit, nebo jejich příznaky alespoň do značné míry ztlumit. K alergologům dochází ale jen polovina lidí, kteří alergiemi trpí. Zbytek se léčí u svého praktického lékaře, nebo bohužel nebere své onemocnění vážně,“ řekla Sellnerová. Dodala, že neposekané plochy jsou významným zdrojem alergenů. V létě to jsou hlavně traviny, jako například bojínek, kostřava, psárka a pýr. Zanedbaná alergie může vést až k astmatickým záchvatům. Informace o výskytu alergenů se dají snadno zjistit na stránkách www.pylovasluzba.cz.