VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Napsali jste nám: Z kauzy v Lužické nemocnici nikdo radost nemá

Rumburk - Dovolte mi reagovat na článek s názvem „Rumburská nemocnice podá trestní oznámení na doktora Vondráčka."

22.9.2014 40
SDÍLEJ:

Ilustrační foto Foto: Michal Šafus

Z nás, kteří v Lužické nemocnici sloužíme, z této kauzy nikdo radost nemá. Jsme lékaři a chceme léčit, ne plýtvat časem na politické půtky. Každou minutu, kterou věnujeme dohadování se o nelékařských věcech, jsme mohli věnovat pacientům, kteří nás potřebují víc než média.

Polopravdy

Výše zmiňovaný článek je plný podivných polopravd, manipulativních teorií a domněnek. Vezměme to popořadě: hned v prvním odstavci se uvádí, že lékař Vondráček údajně „paradoxně" upozornil na podivnou smrt jako první. Proč paradoxně? Kdo jiný by na ni měl upozornit, než lékař, který měl v inkriminovanou dobu službu? Dále se píše o tom, že Petr Vondráček zajistil důkazy. V článku se ovšem opomíjí fakt, že velkou část důkazů svou neopodstatněnou aktivitou zlikvidoval čímž efektivně znemožnil usvědčení případného pachatele (či pachatelky) trestného činu. Doktor Vondráček se brání, že inkriminované vzorky hned poslal do laboratoře proč ale veškeré výsledky laboratorních testů neuvedl ve zdravotní dokumentaci? Tam nejenže není zmínka o těchto testech, navíc je tam jako příčina smrti uváděno přirozené úmrtí, proč tedy prováděl svoje šetření a údajně všechno ráno hlásil? Proč nepravdivě vyplnil úřední listinu List o prohlídce mrtvého? Co mají jeho kolegové následně řešit, pokud se nemohou opřít o jedinou jeho písemnou zprávu o dané situaci ?

O důvodech můžeme jen spekulovat byl to opravdu soucit s nešťastnou sestrou? Sám se o ní do tisku vyjádřil, že jí nevěřil, na druhé straně v hraničních situacích mohla opravdu empatie převážit. Byla to snaha krýt dobré jméno nemocnice? Možná, jako lékař je jistě na své povolání hrdý pak ovšem zajisté přijde na pořad dne otázka, proč na tiskové konferenci ostře proti nemocnici vystoupil, když ji nechce poškozovat (dodávám, že v tiskové zprávě vedení nemocnice nebyla žádná jména uváděna).

Pro prošetření mimořádné události mají všechny nemocnice standardní, zákonem definované postupy, Lužická není výjimkou. Okamžitě nastává šetření, jehož cílem je identifikovat chyby a zabránit jejich opakování v budoucnu. Doktor Vondráček ovšem nejenže porušil několik zásadních nařízení, kritické situace navíc využil pro posílení své image. Může si to dovolit, veřejné mínění je mu nakloněno.

Co si však nemůže dovolit žádný, ani on, ani žádný z nás, lékařů, je snažit se zbavit odpovědnosti za nastalou situaci a její řešení. I pro lékaře platí určité zásady. Nemáme právo vyšetřovat něco na vlastní pěst nikdo z nás si nemůže hrát na Boha a brát spravedlnost do svých rukou. Ani doktor Vondráček toto právo nemá. Pokud sestře nedůvěřoval (což opakovaně z jeho úst zaznívá), pak je na místě se ptát, proč tuto situaci už dávno neřešil s primářem oddělení.

Zkušený lékař

Doktor Vondráček ale tohle všechno moc dobře ví ,vždyť je to velmi zkušený lékař s letitou praxí, dokonce působil jako náměstek léčebně preventivní péče v době nedávné. Za poskytovanou péči v Lužické nemocnici zodpovídal v rozsahu stejném, jako já nyní. Kdo jiný než lékař s takovou zkušeností a autoritou by se měl chovat stoprocentně profesionálně?

Pozoruhodný je též postoj senátora Sykáčka, obviňujícího nemocnici, že chce doktora Vondráčka zlikvidovat. Pane senátore, argumentujete jeho profesními kvalitami, nicméně bez ohledu to, jaký je či není kdokoliv z nás lékař, bez ohledu na oblíbenost či neoblíbenost, jsou zde zákony a platná nařízení, které musí všichni občané bez rozdílu dodržovat. Tedy i lékař Vondráček. To byste vy jakožto ústavní činitel měl vědět. Upřednostňování jakéhokoliv zájmu před snahou o nalezení pravdy je krátkodobé a hlavně nízké řešení. A vypovídá víc o vás samotném než o nešťastném případu, kterého mají všichni lékaři v Lužické nemocnici plné zuby.

Za náš tým lékařů i sester interního oddělení se pak ještě jednou omlouvám rodině poškozené pacientky, je mi opravdu moc líto, že Vaši bolest ze ztráty stupňují i tyto mediální přestřelky. Současně bych vás všechny chtěla ubezpečit, že se budeme snažit podobným situacím předcházet, a to i tím, že budeme nepříjemné věci řešit a nebudeme před nimi zavírat oči v jakékoli době.

A nebude nás zajímat, zda-li ten, který chyboval, je na veřejnosti oblíben, zda-li je to dobrý kamarád nebo člen rodiny. V těchto případech musí platit „padni komu padni." Nekompromisně a bez rozmýšlení.

Autor: MUDr. Martina Kučerová, náměstek léčebně preventivní péče Lužické nemocnice, a. s.

Autor: Redakce

22.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 40
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Danny se prošel na slackline i v Tatrách.

Danny drží světový rekord v chůzi na slackline, teď se ukáže i v Děčíně

Děčínský zámek.
1

Děčínský zámek má děravou střechu. Vydržela jen 25 let

Další komplikace v Děčíně: Na půl roku bude zavřený mostek na Pivovarské

Děčín – Na příštích šest měsíců musí řidiči projíždějící Děčínem počítat s další dopravní komplikací. Hned po pondělním svátku totiž Ředitelství silnic a dálnic uzavře kvůli rekonstrukci mostek na Pivovarské ulici.

Varnsdorf porazil Znojmo a prolomil černou sérii

Varnsdorf –Šest a dost. Fotbalisté Varnsdorfu ukončili delší sérii bez vítězství, doma porazili Znojmo 2:1. Jelikož ale zvítězily i předposlední Vítkovice, mají Severočeši stále náskok na čtrnácté místo pět bodů.

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili!

Děčínsko - I tento týden probíhá anketa Děčínského deníku O nejroztomilejší miminko týdne. Hlasovat můžete do pátku do 12:00 hodin, a to každou půlhodinu. Výsledky se dozvíte vždy v sobotu ráno, kdy na našich webových stránkách naleznete nová miminka i anketu.

Důchodci v Ústeckém kraji musí vyžít s jedenácti tisíci

Ústecký kraj – Jedenáct tisíc tři sta. Taková je průměrná výše starobního důchodu v Ústeckém kraji, se kterou musí senioři každý měsíc vyžít. Zatímco třeba pětašedesátiletá Lenka z malé vesnice na Litoměřicku bere zhruba o dva tisíce méně, než je okresní průměr, jejímu muži, rovněž důchodci, přistane od státu na účtu každý měsíc bezmála 15 tisíc.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies