VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na evropské peníze zatím čekají

Děčínsko - Radnice ministerské úředníky kritizují za to, že cestu k dotacím zbytečně komplikují novými nesmyslnými požadavky a složitou administrativou

28.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Evropské peníze na své dokončené či rozestavěné investice zatím obce a města děčínského regionu moc neinkasují. Očekávají, že se tak začne dít především v souvislosti s novými projekty. Dotace z Evropy pomůže zlepšit například stav základní školy v Krásné Lípě. Na celkové zateplení budovy, instalaci tepelných čerpadel, obnovu střechy, výměnu oken a další úpravy město získá dvacet milionů korun. Dalších zhruba šest milionů musí přidat ze svého rozpočtu.

„Ty peníze máme potvrzené. Byla to ale dlouhodobější anabáze. V průběhu podávání žádostí se podmínky poskytnutí dotace totiž neustále měnily,“ poznamenal krásnolipský starosta Zbyněk Linhart. Město už vybralo dodavatele prací, který se do rekonstrukce školy pustí koncem června.

Především díky tomu, že se Krásná Lípa před lety stala sídelním městem správy Národního parku České Švýcarsko, dařilo se tamní radnici uspět s řadou projektů za desítky milionů korun. Krásnolipští tedy patří mezi úspěšné žadatele. Jenže to do města plynuly peníze z jiných evropských fondů a přístup k nim na počátku nového tisíciletí byl podstatně snadnější.

„Stále více nabývám dojmu, že se umlátíme ve formalitách. Ministerští úředníci bez ohledu na to, o jaký rezort jde, neustále vzkazují, že se schvalovací proces vyřizování žádostí zjednodušuje. Protože to tvrdí v době, kdy se zavalujeme stále objemnějšími štosy papírů, tak si myslím, že si snad dělají legraci,“ rozčiloval se Linhart.

Navzdory posteskům nad bující administrativou, která s podáváním žádostí o peníze z evropských fondů v období do roku 2013 souvisí, počítá Krásná Lípa s řadou investic financovaných právě z evropských peněz a tuzemských zdrojů.

Mezi prioritní se řadí projekt rekonstrukce náměstí. Má se změnit jeho celkový vzhled včetně vybudování nových chodníků a komunikací, parkoviště, instalace laviček a osvětlení a úprav zeleně včetně jakési vodní fontány.

Na to, že se podaří zajišťovat důležité investice s pomocí dotačních fondů, sází i město Děčín. Integrovaný plán rozvoje města představuje soubor za sedm set milionů korun. Jde o osm projektů, které se týkají například jižního zámeckého křídla, Mariánské louky a nebo rekonstrukce Atlantiku. Evropské peníze chce město získat také na rozšíření plaveckého areálu a také na opravy základních škol Kamenická, Komenského a ve Vrchlického ulici.

„Na zlepšení stavu kanalizační sítě potřebuje Děčín skoro sto padesát milionů korun, máme i projekty podporující rozvoj a propagaci cestovního ruchu a v různé fázi příprav mají nebo připravují své záměry i další odborná pracoviště magistrátu,“ vysvětlila vedoucího odboru rozvoje Věra Jančová.

Zhruba třicet projektů si připravila Dolní Poustevna. Nejrozsáhlejším a pro město nejdůležitějším je záměr na vybudování čistírny odpadních vod, kanalizaci a vodovod.

„Má to být investice ve výši okolo sto třiceti milionů korun,“ připomněl starosta Dolní Poustevny Miroslav Jemelka. Předpokládá, že poskytnutá dotace by mohla dosahovat asi šedesátiprocentní výše celkových nákladů.

„Na úhradě zbývajících nákladů se bude muset podílet město vlastními penězi a další potřebné prostředky se snažíme získat z jiných zdrojů,“ dodal starosta.

Šluknov zase usiluje o to, aby získal peníze především na dokončení poslední etapy rekonstrukce zámku. Půjde o revitalizaci přilehlého parku.

„Také budeme žádat o dotace na rekonstrukci náměstí a vybudování části nové kanalizace. Zároveň ještě některé dílčí projekty upřesňujeme,“ vysvětlil šluknovský starosta Milan Kořínek.

Revitalizace sídliště, odbahnění rybníku zvaného Mašíňák, budování kanalizace a dalších částí vodovodu. To jsou jen některé z projektů, které bude chtít uvést v život město Varnsdorf.


Autor: Josef Suk

28.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vojtěch Dyk spolu s B - Side Bandem zahájili letošní děčínské městské slavnosti.
1

Labefest skončil letos sto tisíc korun v minusu

Zbyněk Linhart.
1

Napsali jste nám: Rumburská nemocnice na scestí? Rada města proti senátorovi

FOTO: V Křečanech stěhují 200 let starý podstávkový dům

Staré Křečany – Rozebrat, dočasně uložit a pak znovu postavit. Takový osud čeká 200 let starý podstávkový dům v osadě Kopec u Starých Křečan. Zachránit jej se snaží sdružení Náš Kopec.

FOTO: České a německé děti tvořily sochy podle umělců

Děčín - Léto se sochami. Tak se jmenuje projekt, který od května do září spojuje české a německé děti.

Jakub Houška: Doufám, že někdy zažiju finále, ve kterém půjde opravdu o všechno

Děčín /ROZHOVOR/ - Kapitán děčínských basketbalistů Jakub Houška zapíjel se spoluhráči třetí stříbro v řadě až do rána.

FOTO: Děčín nechá postavit novou lávku za 37 milionů přes východní nádraží

Děčín – Více než sto let starou lávku pro pěší, vedoucí přes východní nádraží v Děčíně, nahradí nová. Lávka, která spojuje Kamenickou a ulici 17. listopadu slouží lidem k bezpečnému přechodu přes kolejiště.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies