Mrazy a přívaly sněhu nezkomplikovaly životy pouze řidičům, ale hlavu plnou starostí mají také obyvatelé a starostové měst a obcí, které v srpnu zasáhla velká voda. „Museli jsme přerušit veškeré práce na obnově obce, tím pádem nedodržíme harmonogram, který jsme si stanovili,“ posteskl si huntířovský starosta Josef Záruba. Dodal, že naštěstí se jim podařilo dát před zimou dohromady nejrizikovější úseky. „I obyvatelé, které voda zasáhla, stihli domy opravit. Mráz snad žádné další škody nenapáchal, ale to zjistíme až na jaře,“ dodal Záruba.

Mezi nejpostiženější patřili obyvatelé Staré Olešky. „Lesy České republiky, které teď nově spravují potok v Olešce, podle informací, které zatím mám, mají v plánu výstavbu dvou plotrů, ty by snad následky případné velké vody měly zmírnit,“ uvedl starosta. Voda z potoka se ve Staré Olešce vylévá prý každoročně. „Většinou to bylo ale právě při jarním tání, blesková povodeň v létě měla daleko ničivější účinky,“ ukončil Záruba. V obci zbývá opravit ještě několik mostků.

Podobně jsou na tom v Heřmanově. Tam velká voda spláchla několik desítek mostů, jak v obecním tak v soukromém vlastnictví. „Do roku 2013 musíme postavit šest mostků, provizorní máme totiž půjčené ze státního fondu hmotných rezerv a budeme je muset vracet,“ vysvětlil starosta František David. Na opravu šesti mostků obec potřebuje okolo šesti milionů korun. „Náš rozpočet činí něco okolo pěti milionů, pokud nezískáme dotace, tak nevím, co si počneme,“ postěžoval si starosta.

Blesková povodeň zasáhla Děčínsko v sobotu 7. srpna 2010 v dopoledních hodinách. Celkem bylo při povodních zaplaveno 1534 objektů, bylo zničeno 145 mostů, mostků a lávek, nastalo 22 sesuvů, bylo poškozeno 87 komunikací a železniční trať Kamenice – Jedlová. Nejvíce postiženými obcemi byly Hřensko, Česká Kamenice, Srbská Kamenice, Janská, Kytlice, Chřibská, Heřmanov, Lobendava, Těchlovice a Velký Šenov, kde byly strženy i mosty, mostky a lávky. Srpnové povodně na Děčínsku… ČTĚTE ZDE>>>

I tady zima zastavila práce na obnově obce. „Dokud to šlo, tak se pracovalo v korytu potoka, ale teď práce stojí. Zima nám také o trochu více poškodila obecní komunikace, mráz snad žádné škody nenapáchal, ale zimě ještě není konec,“ podotkl David.

To obyvatelka Heřmanova Hana Lankašová spí celkem klidně. „Momentálně jsme v klidu, máme po letní povodni zahradu o více než metr výš, tak snad by se k nám voda už nedostala. Na jaře doděláme ještě nový plot a nebude znát, že se tu kdy voda prohnala,“ pochvalovala si Lankašová. Dodala, že veškeré práce na rekonstrukci zaplaveného domu i zahrady se jim podařilo zvládnout před příchodem zimy.

V České Kamenici na mají momentálně starostí až nad hlavu. „Na několika místech se nám řítí opěrné zdi v potoce, následkem toho se propadají i místní cesty,“ postěžoval si českokamenický tajemník Lubomír Tůma. Dodal, že povodí Ohře nestihlo práce na rekonstrukci koryta říčky Kamenice před příchodem zimy. „Mrazy pohnuly už tak narušenými opěrnými zdmi. Do havarijního stavu se kvůli mrazům dostal i mostek v Horní Kamenici,“ vypočítal problémy tajemník. Město původně plánovalo, že mostek v Horní Kamenici pouze zrekonstruuje, nyní se obává, že bude muset být stržen.