Vyroste v Dolním Podluží továrna na zpracování odpadu nebo ne? To zatím není jasné ani poté, co investor jednal s místními zastupiteli. Ti totiž chtějí, aby firma celý projekt zpracování takzvané vakuové pyrolýzy představila také obyvatelům obce.

„Požádali nás, abychom uspořádali pro místní lidi setkání a celý projekt představili. Souhlasili jsme,“ říká zástupce investora Zdeněk Fara, jemuž v obci patří pozemek, na němž by továrna měla fungovat. Po vedení obce investor chce, aby projekt podpořilo svým souhlasem.

To ale zřejmě nebude tak jednoduché. Podle našich informací jsou ne všichni továrně nakloněni – a to i přesto, že by obci přinesla desítky pracovních míst a v případě zisku také peníze na daních do městské kasy.

„Závěr jsme zatím žádný neudělali, dohodli jsme se s investorem na dalším postupu,“ říká starosta obce Josef Pecinovský, který nechce předjímat, zda obec na stavbu kývne či ne.

Například zastupitel Karel Vojta je projektu nakloněn.

„S panem Farou jsme měli schůzku. Fandím mu a nejsem proti,“ říká Vojta. „Pan Fara má nápad – a já říkám: Proč ho nevyzkoušet?“
Podle Fary nemusejí mít lidé z továrny žádné obavy.

„Vakuová pyrolýza je velice pokroková technologie, ve které se nic nespaluje, a proto továrna nebude mít ani žádný komín, dochází pouze k tepelnému rozkladu recyklovaného odpadu ve vakuovém prostoru,“ řekl Deníku Fara s tím, že ze zpracování odpadů tímto způsobem vzniká například plyn, olej či teplo. Podle něj už navíc investor jedná s dalšími obcemi na severu Čech, například se Šluknovem či Chlumcem na Ústecku.

O tom, že prosadit novou myšlenku je těžké, se investoři přesvědčili na Kladensku. Továrna využívající vakuovou pyrolýzu měla vzniknout u obce Velká Dobrá. Místní lidé začali ale protestovat v obavě, že jim poškodí životní prostředí.