VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místo potřebných milionů 
jde do Kamenice jen 200 tisíc

Česká Kamenice – Město chtělo peníze využít na obnovu památkové zóny, bude se tak muset uskromnit.

27.3.2014
SDÍLEJ:

Poutní kaple Panny Marie 
v České Kamenici.Foto: Václav Doleček

Téměř devět milionů korun by letos bylo potřeba na obnovu a údržbu městské památkové zóny 
v České Kamenici. Místo toho ale půjdou na obnovu památek nanejvýš stovky tisíc.

Na opravy památek půjde jen zlomek

Českokamenická památková zóna je poměrně rozlehlá, část domů patří městu, část církvi a část soukromým majitelům.

„Ve spolupráci s vlastníky památek, které mají podle zákona o státní památkové péči statut kulturní nemovitá památka, byl v průběhu roku 2013 připraven návrh několika akcí obnovy," vysvětluje Milan Drdek z českokamenického oddělení výstavby a investic.

Na seznam se nakonec dostalo jedenáct památek, které by letos potřebovaly opravit.  Nejvíce peněz by měla spolknout rekonstrukce Poutní kaple Narození Panny Marie.  Na té je potřeba vyměnit střechu a klempířské prvky. Opravit potřebují také chodníky, to  vše za téměř dva a půl milionu korun. Přes dva miliony jsou potřeba i na opravu jednoho z domu v Tyršově ulici. U dalších památek se počítají náklady na jejich opravu na stovky tisíc. Celkem za 8,7 milionu korun. Jenže nakonec město získá z ministerstva kultury výrazně méně.

„Výše obhájené dotace v objemu 200 tisíc korun jsou výsledkem složité matematické rovnice, která porovnává skutečné finanční nároky a výsledky obnovy památek na území městských památkových zón," vysvětluje Drdek.

Dotace z ministerstva kultury ale nepokryje sto procent nákladů na opravu. Pokud by se jednalo o opravu obecního majetku, musí město přihodit stejnou částku, jakou přispěje ministerstvo. Pro soukromé vlastníky jsou podmínky dotace mírnější, těm stačí dát ze svého deset procent.

Do Kamenice šly 
již miliony korun

Na obnovu památek putovalo v minulých letech poměrně dost peněz.

„Naše město se v celostátním měřítku řadí mezi ta úspěšnější, v posledních třech letech byl zajištěn podíl státní dotace v celkové výši 1,4 milionu korun," vypočítává Milan Drdek.

Dříve se ale dařilo městům na obnovy svých památkových zón získávat mnohonásobně vyšší částky. Podpora ze strany státu se snížila až v posledních letech, kdy na ekonomiku dopadla recese, a snížil se tak i objem částek určených na památky.

„Máme hezké centrum, více peněz by si zasloužilo," říká Lenka Modrá z České Kamenice.

Kamenice získala titul za památky

Že se peníze investovat do obnovy památek vyplácí dokazuje právě Česká Kamenice. Ta na svou zónu láká turisty 
a dokonce byla za svou práci 
i oceněna.

V roce 2005 totiž Česká Kamenice získala titul Historické město roku, který každoročně uděluje ministerstvo pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Autor: Alexandr Vanžura

27.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rumburské slavnosti 2017.
65

OBRAZEM: Na slavnostech v Rumburku vystoupil i Maxa nebo Holanová

Izabela Štěpánková se narodila Nikole Štěpánkové a Stanislavu Doležalovi z Jiříkova 1.srpna v 1.56. Měřila 49 cm a vážila 3 kg.
9

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili!

Lidé už mladému chovateli z Předlic zabili desítky zvířat

Předlice – Pomáhá zraněným a opuštěným zvířatům, jeho minizoo v předlické Kolonii navštěvují děti z mateřinek a nadšeně poslouchají povídání o životě čtvernožců. Se svou největší bolestí se však osmnáctiletý chovatel Adam Matouš svěří jen jejich učitelce. Jeho zvířata totiž někdo zabíjí.

FOTO: Ve Vlčí Hoře v noci hořel automobil

Děčínsko - K nahlášenému požáru automobilu a přístavku u garáže vyrazily do Vlčí Hory v sobotu 19. srpna krátce po třetí hodině ranní tři jednotky hasičů.

Převzetí nemocnice v Rumburku se odkládá, její cena je však již dána

Rumburk – Kraj i Rumburk už vědí, jakou cenu má Lužická nemocnice. Krajský úřad zároveň oznámil, že kvůli jedné akcii, kterou město nevlastní, posune převzetí celé nemocnice o půl roku.

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení