VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Mirek bojuje s těžkou nemocí, pojišťovna nechce platit léčbu

Děčín – Téměř tři čtvrtě milionu korun musela již zaplatit rodina Miroslava Červenky za biologickou léčbu rakoviny, kterou mladý muž onemocněl. Všeobecná zdravotní pojišťovna mu totiž odmítla proplácet velmi drahý lék.

2.4.2017
SDÍLEJ:

Miroslav Červenka trpí rakovinou a pojišťovna mu nechce biologickou léčbu proplácetFoto: Deník/Karel Pech

Tatínkovi malé dcerky Miroslavu Červenkovi se loni v listopadu převrátil život naruby. Lékaři mu totiž diagnostikovali sarkom. Tedy zhoubný nádor měkkých tkání, navíc měl již metastáze na plicích.

„V listopadu jsem vykašlal krev a šel jsem hned k doktorovi,“ popisuje začátek svého boje Miroslav Červenka.

Následovala řada vyšetření i na řadě specializovaných pracovišť. Diagnoza byla více než krutá. Sarkom. Tedy nádor měkkých tkání, který postihuje přibližně jen jedno procento onkologických pacientů. Ročně je to přibližně 350 nových pacientů v celé České republice.

„Noha mne sice pod kolenem bolela, ale nijak výrazně. Člověka občas něco bolí. Navíc jsem dělal na náklaďáku a často jsem z něj seskakoval. Takže jsem to přičítal spíš tomu,“ pokračuje Miroslav Červenka.

Když přijel do nemocnice v Motole, řekli mu na chirurgii, že je nádor v již tak pokročilém stádiu, že jej není možné operovat. Což nebývá u sarkomů neobvyklá situace, protože se je podaří odhalit velmi často až tehdy, kdy primární nádor metastázuje do těla.

Lékařka Kateřina Kopečková mu ale nabídla zároveň s klasickou chemoterapií také biologickou léčbu. Ta má výhodu v tom, že nemá tolik vedlejších účinků, které pacientům velmi znepříjemňují život. Navíc působí pozitivně i na samotnou léčbu.

Problém je ale v ceně léku Lartruvo. Jeho jedna dávka stojí více než 140 tisíc korun. A Všeobecná zdravotní pojišťovna, u které je Miroslav Červenka pojištěný, ji odmítla hradit. Nepomohlo ani odvolání, které jeho lékařka podala.

Lartruvo totiž zatím nebyl zařazen do systému úhrad z veřejného pojištění. Přesto i v takovém případě může pojišťovna udělat výjimku. Tu ale odmítla udělat.

„Povolení úhrady je možné, pouze když je doloženo, že žádaná léčba je jedinou možností zdravotní péče, což v tomto případě doloženo nebylo,“ píše se v rozhodnutí o zamítnutí, pod kterým je podepsaná revizní lékařka pojišťovny Anne Blažková. Stejnou argumentaci pak použila pojišťovna i v odůvodnění zamítnutí odvolání.

Miroslav Červenka trpí rakovinou a pojišťovna mu nechce biologickou léčbu proplácet

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny se k odmítnutí léčby Miroslava Červenky více vyjadřovat nechtěl.

„Máte-li k dispozici rozhodnutí o zamítnutí i rozhodnutí o odvolání, pak máte k dispozici i zdůvodnění, o které VZP své stanovisko opírá,“ uvedl ve stručné odpovědi na dotaz Deníku mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Miroslavu Červenkovi přitom léčba Lartruvem zabírá. Primární nádor se začal zapouzdřovat a začaly ustupovat i metastáze. Není ale jasné, zda se jedná přímo o účinek biologické léčby, nebo o kombinaci klasické chemoterapie a biologické léčby.

Podle svých slov se ale Miroslav Červenka cítí nyní, po několika dávkách biologické léčby, o poznání lépe. Vzdát se jí proto nechce, rodina ji ale musí platit ze svého.

„Doposud nás to stálo více než 700 tisíc korun. V Praze si tento lék nyní platí další dva lidé,“ říká Miroslav Červenka starší, otec nemocného tatínka desetiměsíční dcery.

Rodina Miroslava Červenky se ale nechce vzdát. Proti zamítnutí odvolání se již není možné odvolat, zvažuje ale jiné právní kroky. Přitom v boji s touto zákeřnou nemocí je čas jednou z rozhodujících věcí.

Současně se také podivuje nad odměnou ředitele VZP Zdeňka Kabátka. Tomu přiřkla správní rada pojišťovny odměnu ve výši 1,3 milionu a zdůvodnila to hospodářským výsledkem pojišťovny v loňském roce. V tom hospodařila VZP s přebytkem 2,6 miliardy.

Miroslav Červenka trpí rakovinou a pojišťovna mu nechce biologickou léčbu proplácet

Placení za drahý lék je pro rodinu čím dál složitější. Miroslav Červenka proto dal vzniknout webovým stránkám právonaléčbu.cz, kde popisuje svůj životní příběh i léčbu Lartruvem.

Spustil také facebookové stránky, kde popisuje nejen svůj boj s nemocí, ale také s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.

#clanek|3217575#

Na webových stránkách i na sociální síti facebook zveřejnil číslo transparentního účtu, na který mu lidé mohou přispět na léčbu velmi drahým lékem.

Příspěvky je možné posílat na konto u Fio banky 2401181606/2010. V pátek odpoledne se na kontě sešlo téměř 120 tisíc korun.

Ze vzkazů, které lidé k darům připojují, je vidět, že peníze posílají přátelé i neznámí lidé, které již Mirkův příběh zveřejněný na internetu oslovil.

Dárci mu přejí hodně štěstí a úspěšnou léčbu, někteří jej oslovují i jeho skautskou přezdívkou.

Pomoc MirkoviMiroslavu Červenkovi může s jeho nákladnou léčbou pomoci kdokoliv prostřednictvím transparentního účtu 2401181606/2010.

Autor: Alexandr Vanžura

2.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tento most v Děčíně bude zavřený.

Další komplikace v Děčíně: Na půl roku bude zavřený mostek na Pivovarské

RADOST. Fotbalisté Varnsdorfu doma porazili Znojmo 2:1.

Varnsdorf porazil Znojmo a prolomil černou sérii

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili!

Děčínsko - I tento týden probíhá anketa Děčínského deníku O nejroztomilejší miminko týdne. Hlasovat můžete do pátku do 12:00 hodin, a to každou půlhodinu. Výsledky se dozvíte vždy v sobotu ráno, kdy na našich webových stránkách naleznete nová miminka i anketu.

Důchodci v Ústeckém kraji musí vyžít s jedenácti tisíci

Ústecký kraj – Jedenáct tisíc tři sta. Taková je průměrná výše starobního důchodu v Ústeckém kraji, se kterou musí senioři každý měsíc vyžít. Zatímco třeba pětašedesátiletá Lenka z malé vesnice na Litoměřicku bere zhruba o dva tisíce méně, než je okresní průměr, jejímu muži, rovněž důchodci, přistane od státu na účtu každý měsíc bezmála 15 tisíc.

Na gymnáziu všichni fetujeme, reaguje ředitel školy ironicky na obvinění

Děčín – Ironie, sarkasmus, ale také jasný požadavek po omluvě, zazněl na posledním zastupitelstvu Děčína z úst ředitele děčínského gymnázia Václava Lešanovského i studentů. Právě gymnázium a jeho studenty totiž veřejně obvinila Pavla Vacková z toho, že se tu fetuje.

VELKÝ PŘEHLED: Čarodějnice budou v Děčíně opět s Jakubem Houškou

Děčínsko – Pálení čarodějnic, Filipojakubská noc či Valpuržina noc. I tak se říká noci z 30. dubna na 1. května, kdy se slaví zvláštní jarní svátek, rozšířený po celé Evropě. Lidé se budou bavit na řadě míst Děčínska.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies