VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mezi dárci jsou i rekordmani

Děčínsko - Dárcovství zůstává na Děčínsku zatím bezplatné, ale nelze vyloučit, že i ve zdejším regionu začnou své aktivity rozvíjet firmy, pro které se odběry krve staly komerční záležitostí

23.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Na chvíle, kdy šel darovat krev vůbec poprvé v životě, se nemusí učitel Speciální školy v Děčíně-Bynově Zdeněk Píč vůbec dlouho vzpomínat. Dobře ví, že to bylo už před dvaačtyřiceti roky. Oblékal vojenský stejnokroj.

„Jenže tenkrát to nebylo zadarmo. Zlákala mě možnost dostat za odběr dvě stovky. To bylo takové zpříjemnění k žoldu pro každého vojáka. Tak jsem se sbalil a šel s partou několika dalších spolubojovníků na transfuzní stanici,“ vzpomínal muž, který se po několika placených odběrech stal čestným dárcem krve.

Má za sebou už třiadevadesát čestných odběrů, je držitelem diamantové plakety profesora Janského.

“Ještě bych to chtěl dotáhnout do té stovky odběrů. Byla by to taková symbolická tečka za tím mým celoživotním dárcovstvím. Snad mi to zdraví dovolí,“ dodal. Před lety coby držitel zlaté plakety mohl cestovat děčínskou městskou dopravou zdarma. Později o tuto výhodu přišel, protože bydlí v Martiněvsi, tedy už na katastrálním území Jílového. To držitelům zlatých plaket ze svého rozpočtu přispívá na jízdné tisíc korun ročně.

Na Děčínsku zůstává dárcovství krve stále bezplatné. Není tomu tak ale všude. Například v Praze a spádovém okolí hlavního města začínají působit privátní společnosti, pro které se krev stává ryze komerční záležitostí a proto lákají dárce k placeným odběrům. Tahle nabídka ale letité čestné dárce, kteří mají za sebou třeba osmdesát i více než sto odběru, zatím nezlákala.

„Ani jsem se nezajímal o to, kolik platí. Myslím, že každý, komu to jeho zdravotní stav dovolí a kdo se už jednou vydal na dráhu bezpříspěvkového dárce krve, uvažuje podobně jako já,“ tvrdil Zdeněk Píč.

Ještě před několika lety figurovalo v evidenci čestných dárců krve na Děčínsku okolo čtyř tisíc jmen. Teď jich je asi třu tisíce dvě stě. Pro potřeby zdravotnictví regionu je to stále dostatečný počet.

“Na nedostatek dárců si rozhodně nestěžujeme. Na druhou stranu se s tímto faktem ale nikterak neuspokojujeme a snažíme se za dárce , kteří ubývají třeba kvůli vlastním zdravotním komplikacím nebo především kvůli stáří, získávat další nástupce. Jen v průběhu minulého roku tak do našeho registru přibylo 133 nových dárců a letos evidujeme další,“ rekapitulovala vývoj Jana Ullrychová, primářka oddělení laboratoří a transfuzní služby děčínské nemocnice. Ta je jediným odběrním místem v děčínském regionu.

“Vloni jsme na našem pracovišti uskutečnili 2 745 odběrů krve a 412 odběrů plazmy. Dárce samozřejmě zveme podle aktuální potřeby. Ale mnozí z nich se dokonce ozývají sami a připomínají nám, jestli jsme na ně náhodou nezapomněli, že jsou ochotní přijít kdykoli,“ tvrdila vedoucí laborantka děčínské transfuzní služby Zdena Věříšová.

Mnozí lidé přiznávají, že hlavní motivací, proč začali darovat krev, byl třeba nějaký operační zákrok u někoho z blízkých v rodině, kteří sami krev potřebovali.

Být čestnými dárci krve je jakousi samozřejmostí u dobrovolných zdravotníků a záchranářů.

„Na druhou stranu někteří z nich si myslí, že krev darovat nemohou kvůli nejrůznějším aplikacím ochranných látek. Nejde o klasické očkování a představa, že tato aktivní imunizace jim brání v dárcovství, je naprosto mylná. Mezi naše pravidelné dárce patří poměrně dost hasičů, policistů i pracovníků dalších záchranných složek,“ vysvětlila primářka Ullrychová.

Jsou lidí, kteří dárcovství krve berou jako projev humánní solidárnosti, ale na druhou stranu vědí, že to má jistá pozitiva i pro ně samotné. Díky pravidelným odběrům mají neustále aktuální přehled o svém zdravotním stavu.

Na Děčínsku není žádné specializované pracoviště, které by se zabývalo dárcovstvím orgánů. Oddělení laboratoří a transfuzní služby děčínské nemocnice ale zajišťuje například nábor dárců kostní dřeně pro národní registr. Okruh zájemců je omezen věkem pětatřiceti let.

Autor: Josef Suk

23.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DSA. Ilustrační foto.

K pádu ze skály letěl vrtulník. Byl vymyšlený

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Čtvrtečník Martina Schulze: Je cestou udržitelný rozvoj turistického ruchu?

Doubice - Takhle ke konci prázdnin se najednou objevují zprávy o tom, že skoro všude je moc turistů.

POVODNĚ 2002: Labe rozdělilo Ústí na dvě města. Velké mosty byly k ničemu

Ústecký kraj - Katastrofální záplavy působily komplikace i lidem žijícím daleko od řeky. Pokud chtěli přejet mezi kraji, najeli i stovky kilometrů. 

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Děčínsko - Pozvánky na koncerty, výčet zásahů městských strážníků nebo exkurze na Pravčickou bránu v doprovodu strážců přírody. Přečtěte se přehled událostí na Děčínsku.

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

Děčínsko – Dlouhé roky připomínaly žluté kvítky řepky na nábřeží v Děčíně drama, které se na Labi odehrálo 15. srpna během povodní. Tehdy zde při odstřelu neovladatelné lodě zemřel muž. Šlo o jedinou oběť povodní z roku 2002 na Děčínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení