VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyhlášku Varnsdorfu o zákazu sezení mimo lavičky zrušil Ústavní soud

Varnsdorf - V Litvínově a Varnsdorfu platila vyhláška, která zakazovala sedět venku jinde, než lavičkách. Ústavní soud sporné nařízení dnes zrušil. Sezení samo o sobě totiž nenarušuje veřejný pořádek. Na Ústavní soud se obrátila ombudsmanka Anna Šabatová. Sezení podle soudu samo o sobě nenarušuje veřejný pořádek.

14.7.2017 AKTUALIZOVÁNO 14.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Varnsdorf svou vyhlášku vydal v roce 2012, Litvínov totožnou o rok později. Zakazovaly sedět jinde než za zařízeních k tomu určených, tedy například na schodech, obrubnících, zídkách a podobně.

Soud uvedl, že zakázané sezení nemůže být samo o sobě místní záležitostí, která může veřejný pořádek narušit. "K tomu by bylo potřeba dalšího kvalifikovaného jednání," uvedl soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk. Města argumentovala například tím, že lidé posedávají na obrubnících směrem do silnice či přímo na silnici a ohrožují bezpečnost silničního provozu. Tato jednání však lze podle soudu možné postihovat jako přestupky už nyní.
Soud také upozornil, že strážníci mají pravomoc použít výzvu, jejíž neuposlechnutí je přestupkem. Tím mohou předcházet případnému dokonání přestupku, ke kterému by jednání sedících mimo lavičky mohlo směřovat.

S rozhodnutím Ústavního soudu nejsou spokojení ani ve Varnsdorfu, ani v Litvínově. "Je to nesmysl. Ústavní soudci neznají souvislosti, které tu jsou. Rozhodují od stolu a nevědí o čem," říká na rozhodnutí soudu starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček.

Ve Varnsdorfu přijali vyhlášku omezující posedávání například na zídkách, palisádách nebo obrubnících v roce 2012 v reakci na stížnosti obyvatel města na hluk a nepořádek. Někteří obyvatelé totiž vysedávali venku dlouho do noci a rušili tak noční klid. Vyhláška vznikla v době po hromadných protestech na konci léta 2011, při kterých městem chodilo i několik tisíc demonstrujících. Ze stejných důvodů přijali podobnou vyhlášku jen rok po Varnsdorfu také v Litvínově na Mostecku. A ani v tomto městě se jim rozhodnutí nejvyšší soudní instance u nás nelíbí.

"S rozhodnutím Ústavního soudu já osobně nesouhlasím. Podle mého narušuje ústavní práva ostatních obyvatel, kteří například mají právo na klidné bydlení. Jako město se tím samozřejmě budeme muset zabývat a hledat jinou cestu regulace," řekl v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu radní Litvínova Vlastimil Doležal. Podobné výtky jako vůči ústavním soudcům má Stanislav Horáček také vůči ombudsmance Anně Šabatové. Té podle svých slov nabídl možnost využít kanceláře přímo ve městě, aby se mohla seznámit se životem v největším městě Šluknovského výběžku. "Na to vůbec nereagovala," říká Horáček.

Právo musí být podle soudce předvídatelné, aby lidé mohli v rozumné míře předvídat trestnost svého jednání a podle toho regulovat své chování a předvídat právní důsledky svých činů. "Nejde jen o lidi v obci trvale bydlící, ale i projíždějící. Není možné, aby v jedné obci byl člověk postižen za sezení mimo lavičku a ve vedlejší obci nikoliv," dodal Fenyk.

Pro obě města bude zrušení vyhlášek představovat podle jejich představitelů komplikace. Na litvínovském sídlišti v Janově měli dokonce krátce po vyhlášení nálezu obcházet aktivisté, že Ústavní soud vyhlášku zrušil a lidé mohou vysedávat, kde chtějí.

"Kvůli zrušení tohoto konkrétního bodu o vysedávání na ulici očekáváme značné komplikace. Do této chvíle platil plošný zákaz, na základě kterého mohli strážníci reagovat okamžitě a lépe tak předcházet nevhodnému chování, které posedávání na ulici s sebou přináší," říká velitel litvínovské městské policie Zdeněk Urban s tím, že největší problémy jsou právě na janovském sídlišti.

Varnsdorf ani páteční zrušení jejich městské vyhlášky od dalších podobných zákazů neodradí. Podle starosty Stanislava Horáčky přijmou novou vyhlášku, která bude vysedávání po ulicích řešit. Nejdříve se ale musí seznámit s odůvodněním Ústavního soudu. "Nevidím na tom nic, co by lidi omezovalo na jejich právech. Když si někoho pozvete domu, tak jej taky neposadíte na kuchyňskou linku nebo květník. Normální člověk sedí na prvku, který je k tomu určený," dodává Stanislav Horáček.

Co říká vyhláška o sezení
Cílem je předcházení narušování veřejného pořádku, ochrana zeleně a zlepšení vzhledu města. Škodlivé činnosti na ulici, které město zakazuje, jsou: umísťování a používání lavic, laviček, židlí, křesel, sedacích souprav, stolů a příprava pokrmů (grily, udírny, vařiče), dále sezení na stavebních částech, předmětech a zařízeních, které k tomu nejsou určeny (palisády, zděné a betonové zídky a zábrany, odpadkové koše). Zákaz se nevztahuje na povolený prodej zboží, na handicapované lidi například s chodítkem se sedačkou a na nemocné, kteří si potřebují na chvíli třeba na zídce odpočinout. Sezení je jinak povoleno na lavičkách vlastníků prostranství.

Autor: Alexandr Vanžura, Alena Herzánová

14.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lídry politických stran přiveze Deník autobusem.

Do Rumburku přijedou lídři stran. Přijďte jim říci, co vás trápí

Vedení Rumburku dělá ve městě pravidelné povodňové prohlídky. Tento týden si prohlédlo například Pstruhový potok.

Povodňový plán Rumburku je hotový. Zapojilo se ale málo lidí

FOTO: Medvědi rozpárali i Sokolov

Sokolov – Zatím jsou k nezastavení. Děčínští hokejisté zvládli i čtvrtý zápas v sezóně, na ledě nebezpečného Sokolova zvítězili 4:1 a bez ztráty bodu kralují druholigové soutěži.

Po desítkách let se na Horním Oldřichově dočkají kanalizace

Děčín - Město plánuje připojit přes sto domů. Opravy se dočkají i silnice.

FOTO, VIDEO: Šluknovští hasiči oslavili 150. narozeniny

Šluknov - Své 150. výročí oslavil v zámeckém parku ve Šluknově hasičský sbor. Součástí oslav byla ukázka práce hasičů a přehlídka historické i moderní techniky.

FOTO, VIDEO: Kostel byl jen krok od zničení, v sobotu jej arcibiskup posvětil

Markvartice – Dvě desítky milionů a tisíce hodin práce dobrovolníků stojí za obnovou kostela v Markvarticích. Mnozí o tom mluví jako o zázraku. Před několika lety z něj totiž zbývaly jen obvodové zdi. V sobotu kostel svatého Martina posvětil salcburský emeritní arcibiskup Alois Kothgasser.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení