VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mateřská centra mají problém: Hrozí jim zánik

Děčínsko – Největší problémy má Větrník a Bělásek. Na provoz mateřských center nejsou peníze.

7.3.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Petra Pášová

Některým mateřským centrům na Děčínsku hrozí zánik. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž zamítlo jejich žádosti o dotaci. Centra tak nebudou mít nejen na provoz, ale ani na platy a budou muset přinejmenším omezit svou činnost. Pravděpodobnější je ale jejich uzavření.

Na Šluknovsku má existenční problémy rumburské Mateřské centrum Větrník. Tomu tak chybí peníze na další rozvoj a bojuje o holou existenci.

„Pro nutné udržení chodu centra v současné podobě potřebujeme alespoň 140 tisíc korun, z nichž je financován plat zaměstnance a nutné provozní výdaje. Ostatní činnosti související s chodem centra i nadále vykonáváme dobrovolně a zdarma,“ vysvětluje Andrea Semerádová z Mateřského centra Větrník.

„Výsledky letošního dotačního řízení nás zaskočily a rozhořčily, protože nás vrací zpět na začátek našeho snažení, v horším případě dokonce na jeho konec,“ netají se svým zklamáním a obavami.

Dotace z ministerstva práce a sociálních věcí měla v letošním roce zajistit pro Větrník další profesionalizaci mateřského centra, udržet každodenní provoz a rozšířit činnost o další aktivity. Neúspěch při žádostech o dotaci na ministerstvu však tyto plány zhatil.

„Pokud se nám nepodaří získat peníze z jiných zdrojů, tak budeme muset nejpozději v polovině letošního roku bohužel zavřít,“ říká předsedkyně Větrníku Jitka Krimlaková.

Existenční problémy se ale netýkají jen Větrníků, má je řada mateřských center v Ústeckém kraji.

„Podle ministerstva práce a sociálních věcí je peněz málo a center příliš mnoho. Navíc chce v budoucnu platit jen náhradní péči a centra zcela odříznout od peněz. Ale to již nebude třeba, protože pro řadu center je rozhodnutí o snížení nebo neudělení dotace naprosto likvidační,“ říká Andrea Kulíková, krajská koordinátorka Sítě mateřských center, která sdružuje mateřská centra z celé republiky.

Přitom ministerstvo práce a sociálních věcí před několika lety podpořilo  řadu center. Například centrum Větrník v Rumburku získalo v roce 2010 dotaci od úřadu práce na vytvoření pracovního místa, což umožnilo profesionalizaci mateřského centra.

Do té doby se totiž celé čtyři roky o chod centra staraly dobrovolnice, většinou mladé maminky na mateřské dovolené. Ty organizovaly společné činnosti spojené s výchovou dětí a aktivním trávením času na rodičovské dovolené.

V loňském roce byl Větrník opět úspěšný a díky dotaci z Ministerstva práce a sociálních věcí se mu po několika letech dobrovolnické činnosti podařilo pozvednout své aktivity na profesionální úroveň. Podstatně rozšířilo nabídku služeb, mohlo zajistit vyškoleného zaměstnance a zprovoznit centrum v průběhu celého týdne.

„Pochopitelně, že Ministerstvo práce a sociálních věcí není jedinou organizací, u které hledáme pomoc. Ruku nám podal například Krajský úřad Ústeckého kraje nebo Lužická nemocnice v Rumburku. Ale podpora ze strany ministerstva je pro nás stěžejní a neúspěšná žádost o dotaci má v tuto chvíli pro naše centrum následky v podstatě likvidační,“ zdůrazňuje Semerádová.

Dalším mateřským centrem, které může v dohledné době ukončit svou činnost, je děčínský Bělásek.

Ten nedávno oslavil desáté výročí své existence. A je možné, že jedenáctých narozenin se toto nejstarší mateřské centrum v Děčíně kvůli nedostatku peněz již nedočká.

„Dostali jsme sice nějaké dotace na kulturu a na jesle, ale na chod centra jako takového ne. Situace je opravdu kritická. Momentálně žijeme z rezerv, které jsme si v minulosti vytvořili. Ale ty vydrží jen přibližně do prázdnin,“ říká Hana Pacinová z Mateřského centra Bělásek.

Bělásek, stejně jako ostatní centra, která neuspěla v dotačním řízení, chystají odvolání proti neudělení dotace.

„A připravujeme samozřejmě další, především evropské projekty. Jenže ani jedno není jisté. A tak je naše budoucnost ve hvězdách,“ dodala Pacinová.

Redakce Děčínského deníku požádala o reakci také Ministerstvo práce a sociálních věcí. Do uzávěrky čtvrtečního vydání ale ministerstvo odpovědi na otázky týkající se financování mateřských center neposkytlo.

Autor: Alexandr Vanžura

7.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Majitel redakci provedl zázemím hospody po otevření.
13

Hygieniky v českokamenické hospodě překvapila plíseň a kouř

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.
8

FOTO: Pro dopisy a balíky pošťáci nedojeli, skončili na boku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Varnsdorfská radnice prověří stromy ve městě. Chce předejít tragédii

Varnsdorf - Po pádu obřího buku čekají kontroly nejen památné stromy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení