VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Masarykovo náměstí oživí farmářské trhy

Děčín – Děčín změnil tržní řád a stánkařům nabídne „staronové“ prodejní místo, které má své zastánce, ale samozřejmě také li odpůrce.

10.9.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Farmářské trhy.Foto: Markéta Jankovská

Masarykovo náměstí v Děčíně se zase stane prostranstvím, které budou obsazovat trhovci. Umístění prodejních stánků tam umožní změna tržního řádu, kterou počátkem tohoto týdne schválili radní města. „Nechceme se vracet k dřívějšímu stavu, kdy se na náměstí objevovaly nejrůznější konstrukce s igelitovými a dalšími nevzhlednými přehozy. Zásadně by se měla také změnit skladba nabízeného sortimentu zboží,“ vysvětlil primátor Vladislav Raška.
Náměstí bude patřit farmářským trhům, na kterých budou mít zájemci možnost nakupovat právě to, co ostatní prodejny v Děčíně běžně nenabízejí.

Cílem pořádání takovýchto trhů je obohacení nabídky o sezónní zeleninu, ovoce a další produkty rostlinného i živočišného původu. Ty by mohli na tržišti prodávat například regionální pěstitelé, výrobci a zpracovatelé.

„Pověření pracovníci magistrátu se zajímali o to, jaké zkušenosti s pořádáním podobných trhů mají v jiných městech. Šlo vesměs o pozitivní ohlasy a proto jsme souhlasili s tím, aby se dalším místem takovéto nabídky stal také Děčín,“ poznamenal náměstek primátora Ivan Vepřek.

Zemědělci z regionu

První farmářské trhy se uskuteční zřejmě v průběhu října. Na přesném termínu se ještě město domluví se společností Slatr, která se stane organizátorem trhů. Pořádá je například i v Jablonci nad Nisou.


„Tady se ve stáncích objevuje poměrně rozmanitá nabídka a myslím, že mezi lidmi panuje docela spokojenost s daným sortimentem. Ten je skutečně vždy závislý na tom, kdo z pěstitelů a výrobců má zájem s nabídkou svých produktů přijít,“ připojil zkušenosti z jabloneckých farmářských trhů jejich organizátor Milan Štefka.

Také děčínské farmářské trhy by mohli obohatit mnozí zemědělci z regionu.

„Určitě je chceme upřednostnit. A nejen to. Myslím, že vedle prodeje potravinářských výrobků tyto trhy mohou využít k nabídce svého zboží i lidé, kteří se třeba věnují pletení košíků, paličkování a dalším rukodělným pracím,“ dodala Ivana Nováčková, která bude mít na starosti organizování trhů v Děčíně.

Potencionální prodejci v děčínském regionu zatím zvažují, jestli se budou trhů zúčastňovat.

Dobrý nápad

„Pořádání takovýchto akcí je určitě dobrý nápad, ale asi tuhle možnosti nevyužijeme. Produkujeme především sýry a o ty je takový zájem, že každá nová várka docela dost rychle zmizí. Naučili se pro ně chodit přímo k nám na farmu nejen místní, ale i lidé ze vzdálenějšího okolí a třeba i dovolenkáři, kteří sem zavítají,“ tvrdila Eliška Malinová, která s manželem provozuje kozí farmu v Nové Vsi u Dolní Poustevny.

Úroveň prodeje

Když se na děčínském Masarykově náměstí dříve konaly běžné trhy, měly své zastánce i odpůrce. Stánkaře tam neradi viděli hlavně mnozí živnostníci v okolních prodejnách. Další lidem se zase nelíbila úroveň prodeje a poukazovali na to, že zmodernizované centrum pravobřežní části města tamní stánky při takových hyzdí.

„Mám to kousek a tak jsem tam chodila docela ráda a víc stánky okukovala, než abych něco kupovala. Brala jsem to jako takové zpestření dlouhé chvíle, když jsem v důchodu. A občas jsem tam i něco vybrala na sebe nebo pro vnoučata,“ svěřila se skoro sedmdesátiletá Jiřina Novotná z nedaleké Tyršovy ulice.

Za pronájem všech tržních míst putuje do pokladny města ročně asi dvě stě tisíc korun. Poplatky se v jednotlivých lokalitách neliší, představují šedesát korun za zábor jednoho metru čtverečního. „Trhy na Husově náměstí v Podmoklech letos pořádají dva podnikatelé, kteří celou částku vybranou na poplatcích od jednotlivých stánkařů odvedou městu,“ připomněla mluvčí magistrátu Barbora Vechová.

Děčínské farmářské trhy se mají na Masarykově náměstí konat vždy ve středu. Jak často, to bude záležet na samotném zájmu prodejců i nakupujících.

Autor: Josef Suk

10.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Schulz.

Čtvrtečník Martina Schulze: Je cestou udržitelný rozvoj turistického ruchu?

Tony Ducháček se skupinou Garage vystoupí v Jetřichovicích na festivalu Cesta z města.

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

Děčínsko – Dlouhé roky připomínaly žluté kvítky řepky na nábřeží v Děčíně drama, které se na Labi odehrálo 15. srpna během povodní. Tehdy zde při odstřelu neovladatelné lodě zemřel muž. Šlo o jedinou oběť povodní z roku 2002 na Děčínsku.

Žádná úcta k mrtvému. Pomník zavražděného hocha kdosi ničí

Varnsdorf – Velkou bolest zažívají už čtyři měsíce rodiče devatenáctiletého Dominika z Varnsdorfu, který byl zavražděn o letošních Velikonocích. Smutek ze ztráty syna zesilují vandalové. Už třikrát totiž zničili pomníček, který vznikl spontánně na místě vraždy.

V národním parku objevili vzácného netopýra

Děčínsko - Netopýra Saviova, silně ohrožený druh, objevili odborníci nedaleko Hřenska.

Léto neléto, lyžařské areály zbrojí na zimu

Děčínsko – Přestože do startu zimní sezony chybí ještě mnoho měsíců, příprava lyžařských areálů na nadcházející zimu je v plném proudu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení