VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majitelé děčínského kempu dluží městu za nájemné

Děčín – Dluh na nájemném ve výši téměř třiadvacet tisíc korun musí doplatit městu majitelé děčínského cyklokempu pod Novým mostem.

11.12.2016 1
SDÍLEJ:

Cyklokemp Děčín pod Novým mostem.Foto: Archiv Petra Toncara

Vedení města současně majitelům část nájmu prominulo. Jde o částku 69 tisíc korun.

Na sociální síti facebook se kvůli tomu strhla vlna nevole – někteří lidé si myslí, že by majitelé měli zaplatit nájemné celé a že by město nemělo některé podnikatele zvýhodňovat. Kritikům totiž vadí, že jeden z majitelů kempu je v příbuzenském vztahu s radní města Dagmar Toncarovou – je to její syn. A po sociálních sítích už několik dní koluje zpráva, že radní Děčína dluží městu za nájem.

Cyklokemp Děčín pod Novým mostem.„Městu za pronájem dluží Rehabilitace Kateřina, která si pozemek na stavbu kempu pod Novým mostem pronajala," vysvětluje podnikatel Petr Toncar. „Moje máma není ani majitelkou rehabilitace, ani majitelkou kempu. V Rehabilitaci Kateřina působí jako jednatelka, tuto firmu vlastním napůl se svým bratrem," vysvětluje majetkové vazby Petr Toncar.

JAK VZNIKL KEMP?

Aby bylo možné celou situaci rozklíčovat, je třeba se podívat do historie kempu. Petr Toncar tvrdí, že ho vybudoval z hecu poté, co se ptal děčínské radnice, kdy kemp, který na Mariánské louce spláchla povodeň, obnoví. Tehdy mu bylo řečeno, ať ho zkusí vybudovat sám.

Zkusil. Nejprve požádal o státní dotaci. A uspěl.

„Dotaci jsem získal na firmu Rehabilitace Kateřina. Pro získání dotace je totiž lepší, když máte firmu, která má nějakou podnikatelskou historii," říká Petr Toncar.

Výše dotace činila přes dva miliony korun. Když je získal, začal kemp se svým společníkem stavět.

Cyklokemp Děčín pod Novým mostem.„Investovali jsme do něj přes čtyři miliony korun ze svého. Já si půjčil ve firmě, kolega zastavil vlastní barák," říká Toncar s tím, že si pozemek pod Novým mostem od města pronajal na 15 let. Až do kolaudace kempu měli nájem od předchozího vedení radnice stanovený na jednu korunu ročně. Město totiž na stavbu města nepřispělo ani korunu, jen nechalo opravit kousek vlastní příjezdové cesty.

„Byl jsem domluvený s tehdejším vedením města, že až bude kemp hotový, uzavřeme k nájemní smlouvě takzvaný dodatek o odbydlení," říká Petr Toncar. „Je přece normální, že město podnikatelům, kteří zhodnocují městský majetek, ulevuje, nebo že dává pobídky investorům, kteří městu přinesou pracovní místa," dodává.

Psal se rok 2014. Jenže než došlo k uzavření dodatku ke smlouvě, konaly se komunální volby a v Děčíně se měnilo vedení radnice. Petr Toncar kemp mezitím vybudoval bez dodatku ke smlouvě, což zpětně považuje za chybu.

„Šlo o to, že dotace z ministerstva na kemp byla vázaná časově. Museli jsme proto stavět, mezitím se stále jednalo o dodatku ke smlouvě," říká.

To potvrzuje i tehdejší primátor města František Pelant.

„Dohoda o sníženém nájemném tam byla," říká Pelant. „Chtěli jsme mu pomoci – podpořili jsme přece stavbu kempu, který Děčín neměl. Navíc, pokud je ve městě nějaký nevyužívaný pozemek a někdo přijde s tím, že ho zhodnotí, může žádat o úlevy. To se běžně dělá," říká Pelant.

Jenže nové vedení města už s Petrem Toncarem dodatek neuzavřelo. Právníci to prý nedoporučili.

Cyklokemp Děčín pod Novým mostem.„Současné vedení města nechalo zpracovat znalecký posudek a vypracovat stanovisko právního zástupce. Na základě rozborů pak stanovilo nájemné za skutečně užívané pozemky," uvedla mluvčí města Markéta Lakomá.
„Co jsem ve funkci, jednala jsem s odborem majetku města o vyjasnění nájmu. Protože se stále jednalo, bylo řečeno: zatím neplaťte," napsala na facebook Dagmar Toncarová, aby vysvětlila, jak a proč dluh vznikl.

Zatímco probíhala jednání a rozbory situace, dluh na nájemném za celý pozemek se vyšplhal na částku 92 tisíc korun. Vedení města nakonec odpustilo majitelům kempu nájemné ve výši téměř 70 tisíc korun za pozemky, které sice mají v pronájmu také, ale pro kemp nejsou využívány. Majitelé kempu si totiž pronajali na patnáct let celý pozemek – od Ploučnice až k Labi. Kemp vybudovali jen na jeho části.

„Pozemek jsme si pronajali celý, protože pokud vznikne jez na Labi, přes část kempu bude vedeno nové koryto řeky Ploučnice. Potom bychom kemp posunuli dále," vysvětluje Petr Toncar.

Podle Toncara bylo vybudování kempu tak vysokou investicí, že se jim za patnáct let nevrátí. Proto žádal o úlevu na nájemném. Přes zimu kemp na sebe totiž nevydělává, přesto si stále drží pět zaměstnanců.

„Když nám loni na jaře docházely peníze, vzali jsme každý padesát tisíc korun ze svého a použili peníze na výplaty," říká Toncar. „Vím, do stavby kempu mě nikdo nenutil, bylo to moje rozhodnutí, na druhou stranu jsme ale městu zhodnotili pozemek, který byl zanedbaný, chodili sem pálit kabely sběrači kovů, byly tu zakopané kosti z jatek. Dnes má Děčín kemp, kde přespávají turisté, z nich má město do své kasy příjem z turistického poplatku," popisuje. „Také se tu konají různé sportovní akce, svatby, koncerty…"

Petr Toncar slíbil, že dluh doplatí hned, jak mu přijde platební výměr. Podle svých slov chce mít s městem dobré vztahy.

Autor: Luděk Stínil

Místo události:
11.12.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na stavbě Vilsnické spojky unikl v pátek 24. března plyn. Kromě plynařů zasahovali také hasiči, kteří zkrápěli unikajicí místo drobně rozprášenou vodou.
10

Při stavbě Vilsnické spojky překopli dělníci plynovod

Novou chytrou kartu představil dopravní podnik města.
8

FOTO: Děčín má chytrou kartu, platí v dopravě i obchodech

FOTO, VIDEO: Pomoc, rodím! Budoucí zdravotníci z kraje soutěžili v Děčíně

Děčín - Zásah u porodu si vyzkoušeli studenti, kteří se zúčastnili velké zdravotnické soutěže v Centru Pivovar v Děčíně.

Rozsudek soudu: Zabila měsíční dcerku, ve vězení stráví žena z Děčína osm let

Děčín - Ústecký krajský soud ve čtvrtek poslal na osm let do vězení ženu z Děčína za to, že způsobila smrt své malé dcery. S měsíčním kojencem podle soudu opakovaně třásla. Dítě zemřelo v důsledku vážných poranění mozku, mimo to mělo i zlomeniny nohou.

AKTUALIZOVÁNO

FOTO: Kluci z Kamenické ovládli florbalové finále

Plzeň - /PŘIDÁNO FOTO A OHLASY/ Finále Sportovní ligy základních škol hrané v Plzni zná od čtvrtka své vítěze. V kategorii dívek kraluje 6. ZŠ Mladá Boleslav, která v dopoledním finále porazila 3:1 ZŠ Dubí 2. Mezi chlapci letos dominují florbalisté z děčínské ZŠ Kamenická, kteří zdolali ZŠ a MŠ Lutín 3:0.

Kozí dráha ani letos nevyjede

Ústecký kraj – Lokálky v Ústeckém kraji zažívají těžké časy. Na Kozí dráhu mezi Děčínem a Telnicí se vlaky ani letos nevrátí, problémy jsou i na trati do Moldavy na Teplicku. Lepší situace je na Švestkové dráze, kde bude od dubna jezdit nový dopravce.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies