VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lužickou nemocnici chce kraj jen za symbolickou cenu

Rumburk – Ústecký kraj i Rumburk daly jasně najevo, že stojí o převod městské Lužické nemocnice v Rumburku pod křídla kraje. Nyní se bude jednat o podmínkách převodu.

30.6.2017
SDÍLEJ:

Lužická nemocnice v Rumburku.Foto: Martin Motl

Kraj ale jasně říká, že nebude platit tržní cenu, s čímž vedení Rumburka souhlasí. Pokud se domluví, bude nejspíše zařazena do Krajské zdravotní a.s., pod kterou spadá například děčínská nemocnice.

Vedení Rumburku a Ústecký kraj se dohodly na podobě memoranda, které říká, že obě strany mají zájem na převod nemocnice pod Ústecký kraj. Pod memorandem nyní chybí pouze podpisy hejtmana Oldřicha Bubeníčka a starosty Rumburka Jaroslava Sykáčka.

„V tuto chvíli probíhá ocenění nemocnice. Bez tohoto ocenění se při převodu nemocnice na kraj neobejdeme," říká Jaroslav Sykáček.

K oceňování nemocnice chce Rumburk přizvat i zástupce kraje, aby vyloučil všechny pochybnosti týkající se hodnoty nemocnice, manipulace s cenou a následného prodeje špitálu kraji.

Právě cena přitom bude rozhodující. Obě strany daly již dříve najevo, že prodej nemocnice bude za symbolickou cenu.

„Nechceme na kraji vydělávat. Pro nás je důležité zajistit zdravotní péči nejen pro Rumburk, ale i pro celý region," dodává Sykáček.

Také kraj chce nemocnici převzít jen za symbolickou cenu. „Budeme muset. Otázka je, z té druhé strany, jestli symbolická cena může být, nebo ne. Musí se provést ocenění společnosti. Je to velká společnost. Město Rumburk se musí chovat jako dobrý hospodář," řekl krajský radní Martin Klika s tím, že peníze bude potřebovat kraj především na investice do nemocnice, která je dlouhodobě podinvestovaná a potřebovala by v příštích letech stovky milionů. Ty by měly zamířit především do oprav budov.

Lužická nemocnice v Rumburku.

Podle některých informací se o Lužickou nemocnici měli zajímat také soukromí investoři, kteří se zaměřují na skupování podobně velkých nemocnic. To ale starosta Rumburka odmítá.

„O těchto spekulacích vím. Žádného jiného zájemce jsem neměl. Ani předseda představenstva nemocnice o žádném dalším zájemci neví," dodává Jaroslav Sykáček.

O konečném prodeji nemocnice budou rozhodovat zastupitelstva. Jak to krajské, tak to rumburské. Podle dřívějších vyjádření z Rumburka by rádi převod nemocnice dokončili do konce letošního roku.

Lužická nemocnice je totiž dlouhodobě ztrátová. Za doby, kdy ji Rumburk vlastní, do ni poslal částku přesahující velmi výrazně 150 milionů korun.

I letos počítá Rumburk s tím, že do nemocnice pošle necelých dvacet milionů korun. Ty mají jít především na provozní náklady.

Nemocnice tak značně zatěžuje městský rozpočet, ve kterém pak chybějí peníze na některé jiné důležité investice. Pokud do ní město přestane sypat desítky milionů korun, může je využít na jiné investice ve městě.

Největším problémem je, že zdravotní pojišťovny nemocnici neplatí za provedené výkony. Loni se mělo jednat o výkony za přibližně dvacet milionů korun, které pojišťovny špitálu neproplatily.

„Pojišťovny nám platí na provedené výkony zálohy. Výkony nám ale v roce 2012 spadly o dvacet procent, museli jsme proto vracet 14,5 milionu korun. Což je v pořádku. Jenže pak nám výkony opět stouply – a to je problém," řekl na začátku tohoto roku ředitel Lužické nemocnice Petr Dubravec.

Úhradová vyhláška totiž podle něj nezná nadprodukci a může navyšovat v meziročním porovnání úhrady o pouhá tři procenta. A to na pokrytí výkonů v nemocnici nestačí, nárůst je totiž mnohem větší.

Rozdíl pak musí doplatit město.

Autor: Alexandr Vanžura

30.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lídry politických stran přiveze Deník autobusem.

Do Rumburku přijedou lídři stran. Přijďte jim říci, co vás trápí

Vedení Rumburku dělá ve městě pravidelné povodňové prohlídky. Tento týden si prohlédlo například Pstruhový potok.

Povodňový plán Rumburku je hotový. Zapojilo se ale málo lidí

FOTO: Medvědi rozpárali i Sokolov

Sokolov – Zatím jsou k nezastavení. Děčínští hokejisté zvládli i čtvrtý zápas v sezóně, na ledě nebezpečného Sokolova zvítězili 4:1 a bez ztráty bodu kralují druholigové soutěži.

Po desítkách let se na Horním Oldřichově dočkají kanalizace

Děčín - Město plánuje připojit přes sto domů. Opravy se dočkají i silnice.

FOTO, VIDEO: Šluknovští hasiči oslavili 150. narozeniny

Šluknov - Své 150. výročí oslavil v zámeckém parku ve Šluknově hasičský sbor. Součástí oslav byla ukázka práce hasičů a přehlídka historické i moderní techniky.

FOTO, VIDEO: Kostel byl jen krok od zničení, v sobotu jej arcibiskup posvětil

Markvartice – Dvě desítky milionů a tisíce hodin práce dobrovolníků stojí za obnovou kostela v Markvarticích. Mnozí o tom mluví jako o zázraku. Před několika lety z něj totiž zbývaly jen obvodové zdi. V sobotu kostel svatého Martina posvětil salcburský emeritní arcibiskup Alois Kothgasser.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení