Pracovníci správy parku v Tiché soutěsce zrovna vypouštěli několikacentimetrové půlroční lososy, když zpozorovali vracející se dospělé ryby. “To, že jsme vracející se lososy zaznamenali v den vypouštění další generace malých lososů, je milým dílem náhody,” řekl ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.

Do řek v Ústeckém a Libereckém kraji vypustili v úterý rybáři a pracovníci Správy Národního parku České Švýcarsko asi 18.000 malých lososů. Peníze na několikacentimetrové rybky dali kromě správy parku také sponzoři. Více než 40.000 korun poslali lidé pomocí zpráv DMS. Rybky pocházejí z líhně v Langburkersdorfu. "Jedna rybka vyjde v německé líhni za 80 eurocentů (asi 20 korun ), dnes jich vypouštíme za 200.000 korun," vypočítal v úterý Salov. Další lososi se vypouštějí za peníze Českého rybářského svazu.

Správa parku vypouští do Kamenice lososy také na jaře. Do řeky putují mladé lososí plůdky. "Šance na přežití u větších ryb by měla být větší. Je ale lepší kombinovat obě metody," dodal ředitel správy NP.

O vrácení lososa obecného do české přírody se Český rybářský svaz snaží už od roku 1998, o 12 let později se zapojila i Správa Národního parku České Švýcarsko. Od roku 1998 vypustili ochranáři a rybáři do Kamenice, Ploučnice a Ohře vždy na jaře celkem více než 2,6 milionu kusů plůdků lososa obecného.

V roce 2008 spustila správa parku vlastní projekt vypouštění odrostlejších ryb, které do řek přibudou na podzim. O rok později se do záchrany lososů zapojila i česká veřejnost. Lososi se v Labi a jeho přítocích hojně vyskytovali do roku 1935, kdy skončila stavba střekovských zdymadel v Ústí nad Labem. Zdymadla byla nepřekonatelnou překážkou pro putující ryby. V Labi byl pak podle pamětníků poslední losos uloven v roce 1954.