Pouhých 29 dnů byla průjezdná cesta z Hřenska do německého Bad Schandau.

Teď už je silnice od pátku znovu zavřená. Opět se nad ní pohnul skalní blok, který hrozí řícením. Podle odborníků je nutná sanace, na tu ale chybí peníze a ani ji ve stávajících klimatických podmínkách není možné provést. „Odstranění nebezpečného skalního masivu bude možné až ustoupí mrazy, tedy pravděpodobně až na jaře. Do skály se totiž používají vodou chlazené vrtáky,“ vysvětlil Tomáš Salov ze Správy národního parku České Švýcarsko.

Uzavírkou řidiči neprojedou. „Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavřelo místo na železné závory. Průjezd je umožněn pouze záchranným složkám, které mají od závory klíč,“ uvedl hřenský starosta Josef Černý. V sobotu nechalo ŘSD přechodně upravit i orientační dopravní značení v Děčíně.
Podnikatelé, ale i lidé, kteří do Hřenska za prací dojíždějí, se nyní bojí o živobytí.

„Nevím, co s námi bude. Zatím máme benzín, takže Němci jezdí. Cisterna se k nám ale z druhé strany nedostane, takže netuším, co bude následovat, až nám dojde,“ posteskla si obsluha benzínové čerpací stanice, která leží v uzavřené zóně.

To zaměstnanci o kus dál stojícího Travel free shopu o práci zatím obavy nemají. „Doufám, že se vedení společnosti podaří situaci nějak vyřešit, lidé k nám stále jezdí, byla by škoda to tu zavřít,“ tvrdil jeden ze zaměstnanců.

Cesta z Hřenska do Děčína
Lidé, kteří bydlí v zóně za uzavírkou musí nyní při cestě do Děčína najet o padesát kilometrů více. Stejnou objížďku budou muset absolvovat i dodavatelé, kteří zásobují tamní podnikatele.

Trasa
Hřensko – Děčín – 13 km
Hřensko – Petrovice – DC – 61 km

Uzavírka se ale dotkla i samotných obyvatel. „Nedostanou se k nám turisté z Německa, což je pro naše podnikatele před Vánocemi s Novým rokem naprosto likvidační. Obávám se, že většina z nich se svým živobytím skončí a půjde raději na úřad práce,“ komentoval nepříjemnost starosta Černý.

Sám opět řeší situaci, jak se bude dostávat domů a zpět do práce. Bydlí totiž nedaleko hraničního přechodu, za uzavřeným silničním úsekem. „Auto mám v garáži u baráku, když budu chtít jet do Děčína, tak musím přes Petrovice. Naštěstí pěší mohou projít po stezce podél Labe, takže do práce i z práce chodíme nyní všichni po svých,“ ukončil starosta.

Čidla už hlásila pohyb skály ve středu. Tehdy se vše vysvětlilo pádem kusu ledu na snímač.

Sanaci komplikují ještě další problémy. Není ani jasné, kdo by měl opravy platit, protože tuto povinnost ukládá jeden zákon ŘSD, druhý zase národnímu parku. Ani jedna strana ale prý nemá volné peníze, které by do opravy mohla investovat.

„Jedná se o desítky až stovky milionů korun, to podle stavu, v jakém skála bude před opravou. Je to naprosto mimo možnosti našeho rozpočtu, ale připravujeme zadání pro projektovou dokumentaci a následně i pro čerpání dotací,“ řekl Salov. Uzavírka se proto zřejmě protáhne až do jara. „Rád bych to popřel, ale nemohu. Je to velice pravděpodobný scénář,“ dodal.

Frekventovaná silnice spojuje přes Hřensko Děčín s německým Bad Schandau. Letos už byla uzavřena, když se skály začaly hýbat po srpnových povodních. ŘSD ji zprůjezdnilo v polovině listopadu, pohyb uvolněných masivů od té doby monitorují čidla napojená na semafor. Uzavírka navíc rozděluje obec vedví, přímo u německých hranic zůstalo odříznutých několik domů a benzinová pumpa.