VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvalitní odborníci firmám stále chybí

Děčínsko - Absolventi mnohých oborů se stávají na Děčínsku čekateli na nové pracovní uplatnění, ale firmy potřebují dobré řemeslníky, které školy do praxe neposílají

2.4.2008
SDÍLEJ:

Řemesla upadají, přestože stále nesou.Foto: archiv

Školství se zatím nedokázalo plně přizpůsobit potřebám trhu práce a požadavkům jednotlivých firem. Mnohé školy a učiliště stále zachovávají ve své vzdělávací nabídce obory, jejichž absolventi pak jen s velkými obtížemi hledají praktické uplatnění.

O problému vědí

Je to problém, na který v poslední době upozorňujeme stále častěji. Například nedávno jsme na setkání ve Varnsdorfu seznámili zástupce středních škol a firem s některými novinkami a možnostmi rozvoje aktivní politiky zaměstnanosti s využitím peněz z Evropských sociálních fondů a Regionálního operačního programu Ústeckého kraje,“ vysvětlila šéfka děčínské pobočky Institutu trhu práce při Hospodářské komoře České republiky Alena Profeldová.

Po nových lidech touží strojírny

Zejména strojírenské firmy požadují příliv nových mladých odborníků, ale neprojevují v řešení daného problému dostatečnou angažovanost.
„Nedokáží se dostatečně prezentovat a tím působit při rozhodování o volbě povolání jak na rodiče, tak na jejich děti,“ uvedl ředitel Okresní hospodářské komory v Děčíně Jiří Štajner.

V zájmu firem a jejich potřeb by také mělo být vytvoření moderních škol s moderní technikou.

„Stále zaznamenáváme poptávku po obráběčích, které podniky potřebují pro obsluhu počítačově řízených strojů. Jenže těžko takového schopného odborníka podniky získají přímo ze školy, když se tam budoucí obráběči učí obsluhovat stroje třeba i čtyřicet let staré,“ upozornil analytik děčínského úřadu práce Vlastimil Pažourek.

Někde jsou výjimky

Postesk nad tím, že firmy po nových a hlavně kvalitních odbornících jenom volají a příliš se o vytváření vhodných podmínek k jejich vzdělávání nestarají, naštěstí neplatí ve všech případech. S pětistovkou za průměrný prospěch, ale i se dvěma tisícovkami za vyznamenání na vysvědčení se každý měsíc mohou domů vracet někteří studenti Střední školy technické ve Varnsdorfu.

Finanční přilepšení dostávají ti, které si jako své příští zaměstnance v požadovaných oborech vybrala místní akciová společnost TOS zabývající se výrobou vodorovných frézovacích a vyvrtávacích strojů a obráběcích center.

„Tyhle motivační programy praktikujeme už více než deset let. Není to jen formou zmiňovaného stipendia, ale snažíme se samotnou školu a vybrané studenty podporovat i jinými způsoby. Je to systém, díky němuž získáváme nové odborníky, a tyhle investice se nám určitě vyplácejí,“ tvrdil předseda představenstva akciové společnosti Jan Rýdl.

Firma na začátku každého školního roku poskytuje vybraným studentům dva a půl tisíce korun na pořízení potřebných učebních pomůcek. Dalším bonusem je třeba také bezplatné stravování.

Po vzoru TOSu postupují další

Dost dlouho byl varnsdorfský TOS jedinou firmou, která při výběru svých příštích pracovníků sází právě na hmotnou či jinou podporu studentů.
„Nedávno jsme projednávali podmínky takové spolupráce s Crystalexem Nový Bor, elektrotechnickou firmou GEZ a některými dalšími podniky. TOS Varnsdorf ale stále zůstává naším největším partnerem,“ vysvětlil ředitel varnsdorfské technické školy František Hricz. Dodal, že firma má zájem zejména o budoucí mechaniky, kteří se v továrně uplatní jako seřizovači numericky řízených strojů.

V poslední době se stejnou cestou vydávají i někteří další zaměstnavatelé. Žádanými a podporovanými profesemi jsou totiž také kovoobráběči a zámečníci.

Souhlasí i senátor

„Myslím, že tohle je ten model spolupráce, jaký bychom si představovali a jaký potřebuje ekonomika děčínského regionu i v dalších místech a na dalších školách. Víceméně jde o jakési vzdělávání na zakázku. Firma ví, kolik odborníků a v jakých profesích bude pro nejbližší období dalšího rozvoje potřebovat a proto neváhá do vzdělávání studentů také investovat peníze ze svých zdrojů,“ poznamenal Josef Zoser, senátor a předseda Hospodářské a sociální rady okresu.

Ta se společně s úřadem práce a dalšími partnery zaměřila na změnu struktury vzdělávacích možností tak, aby více odpovídala potřebám regionu.

Řemeslníci chybí

„Problémem není jen nedostatek nebo nadbytek pracovníků v určitých profesích. Chybí hlavně kvalitní řemeslníci a zájem samotných učňů o to, aby se takovými odborníky stali, není vždy dostatečný. Bohužel, mnozí dávají přednost představám, že po ukončení střední školy usednou někde v kanceláři, “ dodala Alena Profeldová z regionálního zastoupení institut trhu práce.

Nedostatkovou profesí jsou například také svářeči. „Přitom si myslím, že špičkové odborníky v tomto oboru dokážeme dobře zaplatit. Stále jich ale nemáme dost a tak často nárazově na některé časově omezené zakázky využíváme i služeb našich důchodců, kteří u nás pracovali dlouhé roky a dokáží odvést vysoce kvalitní práci, “ poznamenal šéf personálního oddělení děčínského Feroxu Miroslav Němec.

Autor: Josef Suk

2.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár zničil v Děčíně autobus
9

FOTO: Oheň zničil v Děčíně autobus

Hospůdky 2017
55

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem

OBRAZEM: Rumburk bavila Sabina se Sebastianem

Rumburk - V pátek večer pokračovalo rumburské open air léto dalším koncertem. Další koncerty v Rumburku připravují na další týdny.

Během dne hrozí silné bouřky, výstraha platí do půlnoci

Meteorologové vydali varování před bouřkami. Čechy by měly zasáhnout dnes mezi 11:00 a 23:00, na Moravě platí výstraha od 14:00 do půlnoci.

FOTO: Děčínská synagoga bude více zářit barvami

Děčín – Poslední část děčínské synagogy přístupná návštěvníkům se brzy rozzáří opět barvami. Restaurátorky ve vstupní hale odstraňují přemalby původní výzdoby. Židovská obec si dokončením rekonstrukce dává jako dárek ke 110. výročí postavení děčínské synagogy.

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili!

Děčínsko - I tento týden probíhá anketa Děčínského deníku O nejroztomilejší miminko týdne. Hlasovat můžete do pátku do 12:00 hodin, a to každou půlhodinu. Výsledky se dozvíte vždy v sobotu ráno, kdy na našich webových stránkách naleznete nová miminka i anketu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení