Získání peněz na nákup drog a nebo alkoholu. To je nejčastější důvod opakujících se krádeží nejen v supermarketech a dalších prodejnách. Přistižení zloději tak strážníkům městské policie a nebo republikovým policistům zdůvodňují i odcizování železa, barevných kovů a jiných věcí, které se dají zpeněžit ve výkupnách sběrných surovin a nebo prodejem dalším zájemcům.

„Chybějící peníze na pořízení drog jsou skutečně tím hlavním argumentem, který se naši strážníci při zadržení zlodějů dozvídají. Prakticky nikdo z těchto pobertů neuvádí třeba to, že potřeboval peníze na hrací automaty,“ řekl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák. Svým tvrzením ale zároveň nevyloučil, že hazard a nejrůznější trestná činnost spolu velmi úzce souvisejí.

Proto chce hazard rázněji omezit i nové vedení Děčína. V uzavřené koaliční smlouvě se k tomu zavázaly jak ČSSD, tak Volba pro město. „Stávající vyhlášku, která omezuje provoz výherních hracích přístrojů v určité vzdálenosti od škol a dalších veřejných budov, nepovažujeme za dostatečnou. Přísnější omezení by měla přinést nová vyhláška, ale k jejímu přijetí můžeme přikročit, až jak dopadne projednávání nového loterijního zákona,“ uvedl už dříve primátor František Pelant. Ve hře je i očekávaný soudní verdikt, který by měl jasně stanovit, jaké kompetence budou mít v povolování či omezování hazardu obce a jaké stát.

Sociální dávky
Podle policie často peníze v hernách utrácejí lidé, kteří pobírají sociální dávky. „Možností, jak to omezit je, že někteří lidé budou dostávat dávky formou poukázek na nákup potravin,“ říká Marcel Horák.

Složitost problému ilustrují konkrétní údaje z ekonomického odboru města. „Vloni bylo na území Děčína asi 300 výherních hracích přístrojů, jejichž provoz povolilo město. Máme také údaje o tom, že dalších asi 250 zařízení povolilo v Děčíně ministerstvo financí,“ uvedla vedoucí oddělení správy daní a poplatků ekonomického odboru magistrátu Zdeňka Čečáková.

Nejednou město umístění výherního přístroje nepovolilo, ale ministerstvo financí povolení udělilo.

„Přitom běžně jsme ani neměli přehled o tom, co, kde a komu ministerstvo povolí. Od nového roku údaje k dispozici máme s ohledem na rozšířenou vyhlášku o platbách místních poplatků i za jiná technická zařízení, než pouhé výherní přístroje,“ dodala ekonomka magistrátu.

O vývoji hazardu v Děčíně svědčí například i to, že v posledních třech letech se počet přístrojů, jejichž provoz povoluje město, snižoval o stovku ročně. Naopak přibylo těch zařízení, která povolilo ministerstvo financí. Zatímco příjmy státu z hazardu se zvyšují, městu jich ubývá.

„Ještě před třemi roky se celkový příjem pohyboval okolo 16 milionů korun ročně. Teď je to zhruba 12 milionů,“ dodala Čečáková.