VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kozí dráha může skončit i ve šrotu. Údržba jde do statisíců

Teplicko/Děčínsko - Starostové chtějí zachovat „Kozinu“ hlavně kvůli turismu. Podle nich jde navíc i o unikátní odkaz generacím.

14.3.2012 5
SDÍLEJ:

2010. V tomto roce Kozí dráha na Děčínsku nakrátko obživla. Cestující vozil Regiojet. Foto: Deník/ Karel Pech

Jak to vypadá s minimálně využívanou Kozí dráhou? Nepříliš růžově. Jestli se nenajde alternativní provozovatel, zřejmě skončí ve šrotu.

To se ovšem nelíbí obcím podél Kozí dráhy, například Jílovému.

„Jednáme s ministerstvem dopravy i Správou železniční dopravní cesty. Ale jednání jsou poměrně náročná,“ říká jílovský starosta Miroslav Kalvas.

Právě Jílové stojí v čele měst a obcí, které se snaží zachovat na Kozí dráze provoz. Podporu v minulosti přislíbil i Děčín. Kvůli zachování provozu na Kozí dráze se obce podél trati snaží spolupracovat. A se stavem dráhy nejsou nespokojení jen na Děčínsku.

„Není to dobré. Asi se s ní budeme muset rozloučit,“ řekl například starosta Novosedlic Karel Kalaš.

Zastáncem historické tratě mezi Děčínem a Oldřichovem u Duchcova jsou i Proboštov a Telnice.

„Alespoň v nějakém rekreačním provozu, samozřejmě, jak často bude jezdit pak určí provozovatel trati,“ říká starosta Telnice Rudolf Fiala s tím, že o tom společně jednají například právě s Jílovým. „Stojíme o její udržení,“ řekl.

Jenže v neprospěch Kozí dráhy nejhlasitěji hovoří právě čísla. Její údržba, stejně jako ostatních lokálních tratí, se prodražuje. Na to upozornil Pavel Halla, mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). „Je to všechno o objednávce dopravy. Zisky u těchto tratí jsou nula, nebo třeba tři sta korun, zatímco údržba jde do statisíců. Bohužel zatím neexistuje žádná legislativní možnost klidového režimu, tratě musí být udržovány provozuschopné,“ říká mluvčí.

Podle Hally to ale nejsou režijní náklady, ale náklady skutečné.

„Například zimní údržba, pak prořezávání dřevin, opravy po vandalech, samostatnou kapitolou jsou železniční přejezdy a podobně, tomu se nevyhne žádný provozovatel trati, pokud nechce riskovat střet se zákonem a normami,“ dodal. Martin Novák z ministerstva dopravy ale potvrdil, že záměrem je nejprve veškeré neprovozované dráhy předat jinému zájemci, který by tratě udržoval na své náklady za takzvanou úřední cenu dle zákona o ocenění majetku. Podle návrhu se tato cena měla pohybovat kolem jednoho a půl milionu korun za jeden kilometr tratě. A to včerně vybavení, tedy například zastávek.

Když se zájemce nenajde, nabídnou trať ministerstvu obrany.„Pokud trať důležitá pro obranu státu nebude, zahájí ministerstvo dopravy na návrh vlastníka tratě, SŽDC, správní řízení o zrušení dráhy,“ uvedl.

Pravidelná doprava na Kozí dráze byla ukončena v prosinci 2007, kdy zde kraj přestal objednávat jednotlivé spoje. V následujících letech se na trati mezi Děčínem a Oldřichovem objevili vlaky, které vozily během prázdninových víkendů turisty. Pro své propagační jízdy si Kozinu vybrala také společnost RegioJet.

Autor: Redakce

14.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Schulz.
2

Čtvrtečník Martina Schulze: Je cestou udržitelný rozvoj turistického ruchu?

Tony Ducháček se skupinou Garage vystoupí v Jetřichovicích na festivalu Cesta z města.

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

Děčínsko – Dlouhé roky připomínaly žluté kvítky řepky na nábřeží v Děčíně drama, které se na Labi odehrálo 15. srpna během povodní. Tehdy zde při odstřelu neovladatelné lodě zemřel muž. Šlo o jedinou oběť povodní z roku 2002 na Děčínsku.

Žádná úcta k mrtvému. Pomník zavražděného hocha kdosi ničí

Varnsdorf – Velkou bolest zažívají už čtyři měsíce rodiče devatenáctiletého Dominika z Varnsdorfu, který byl zavražděn o letošních Velikonocích. Smutek ze ztráty syna zesilují vandalové. Už třikrát totiž zničili pomníček, který vznikl spontánně na místě vraždy.

V národním parku objevili vzácného netopýra

Děčínsko - Netopýra Saviova, silně ohrožený druh, objevili odborníci nedaleko Hřenska.

Léto neléto, lyžařské areály zbrojí na zimu

Děčínsko – Přestože do startu zimní sezony chybí ještě mnoho měsíců, příprava lyžařských areálů na nadcházející zimu je v plném proudu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení