VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovna nebude Havlova

Děčín – Děčínský magistrát od nápadu pojmenovat knihovnu po prezidentu Václavu Havlovi kvůli nesouhlasným reakcím upustil.

2.3.2012 3
SDÍLEJ:

Děčínská knihovna.Foto: DENÍK/ Alexandr Vanžura

Děčínská městská knihovna zřejmě neponese jméno prezidenta Václava Havla. Vedení radnice totiž zatím odložilo rozhodnutí o přejmenování na neurčito.

S nápadem přejmenovat městskou knihovnu na Knihovnu Václava Havla přišla děčínská radnice krátce po smrti Václava Havla loni v prosinci a  projednala tuto možnost v radě města ještě před Havlovým pohřbem. Nyní magistrát ve snahách o přejmenování značně ubral.

„Rada města tento návrh nezamítla, ale dále se tím nezabývá. Přesvědčili nás i výsledky hlasování, kde bylo 81 procent lidí proti pojmenování nové knihovny jménem prezidenta Václava Havla,“ říká náměstek primátora Pavel Sinko.

V České republice již jedna Knihovna Václava Havla existuje a pracuje na principu prezidentské knihovny. Právě jejím představitelům se nápad děčínských radních příliš nelíbil.

„Vedení Knihovny Václava Havla v Praze se podivilo, že by měla vzniknout další knihovna stejného jména, podle jejich názoru by to nebylo příliš vhodné,“ doplnil Sinko.

Možnému přejmenování se nebránil ředitel děčínské městské knihovny Ladislav Zoubek. Ale jedním dechem dodává, že rozhodnutí nepřejmenovávat knihovnu kvůli negativním reakcím veřejnosti vítá.

„Vnímám kontroverznost podobného rozhodnutí a vím, že veřejnost není podobným krokům příliš nakloněna. Proto jsem nakonec vlastně rád, že to takto dopadlo,“ říká ředitel knihovny.

Přesto byla knihovna připravena tento krok zpopularizovat. 

„Bylo by možné pořádat nejrůznější přednášky a přiblížit Havla a jeho dílo veřejnosti. Já osobně si Václava Havla velmi vážím a není podle mne na obtíž,“ dodal Zoubek.

Po zavrhnutí možnosti přejmenovat knihovnu se nabízí přejmenování některé z děčínských ulic nebo náměstí. Ale ani to není v dohledné době příliš pravděpodobné.

„Padl dokonce návrh, abychom přejmenovali podmokelské Mírové náměstí, kde sídlí magistrát, na Náměstí Václava Havla. Ale to podle mne není moc dobrý nápad. Jednak nevím, co je špatného na názvu Mírové a jednak je třeba si uvědomit, kolik lidí zde žije a kolik firem zde má své sídlo,“ vysvětluje Pavel Sinko. Ti všichni by si totiž museli vyřídit nové doklady. Pro firmy by to navíc znamenalo změny v obchodním rejstříku, vyrobení nových vizitek nebo hlavičkových papírů. A to znamená nemalé náklady. „A samozřejmě tyto náklady by se dotkly i magistrátu, který nyní nemá peněz na rozhazování,“ dodal Sinko.

Autor: Alexandr Vanžura

2.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Schulz.

Čtvrtečník Martina Schulze: Je cestou udržitelný rozvoj turistického ruchu?

Tony Ducháček se skupinou Garage vystoupí v Jetřichovicích na festivalu Cesta z města.

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

Děčínsko – Dlouhé roky připomínaly žluté kvítky řepky na nábřeží v Děčíně drama, které se na Labi odehrálo 15. srpna během povodní. Tehdy zde při odstřelu neovladatelné lodě zemřel muž. Šlo o jedinou oběť povodní z roku 2002 na Děčínsku.

Žádná úcta k mrtvému. Pomník zavražděného hocha kdosi ničí

Varnsdorf – Velkou bolest zažívají už čtyři měsíce rodiče devatenáctiletého Dominika z Varnsdorfu, který byl zavražděn o letošních Velikonocích. Smutek ze ztráty syna zesilují vandalové. Už třikrát totiž zničili pomníček, který vznikl spontánně na místě vraždy.

V národním parku objevili vzácného netopýra

Děčínsko - Netopýra Saviova, silně ohrožený druh, objevili odborníci nedaleko Hřenska.

Léto neléto, lyžařské areály zbrojí na zimu

Děčínsko – Přestože do startu zimní sezony chybí ještě mnoho měsíců, příprava lyžařských areálů na nadcházející zimu je v plném proudu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení