Dnešní den byl docela běžným pracovním dnem pro manželský pár Jiřího Fetra a jeho manželku Hanu. Tu během víkendu přepadly nečekané zdravotní potíže a tak musela zajít k lékaři. Jinak by před osmou hodinou ranní místo v ordinaci už dávno byla ve varnsdorfské ZŠ Karlova.

„Asi to bude začátek nějaké angíny, ale marodit se mi moc nechce. Stávkovat proti nedostatečnému mzdového ohodnocení ve školství ale také ne. Nemá to totiž žádný smysl. U nás ve škole je běžné vyučování, stejně tak tomu bylo i při minulém protestu v loňském prosinci,“ hlásila učitelka Hana Fetrová.

Její manžel Jiří je ředitelem ZŠ Dolní Podluží, kterou navštěvuje na dvě stě žáků.

„Zhruba osmdesát procent dětí dojíždí z okolních vesni, především z Jiřetína pod Jedlovou, ale také z Horního Podluží. Kdybychom kvůli stávce na celý den zavřeli školu, starosti o děti bychom přenesli na rodiče. Komplikovat život jsme jim nechtěli,“ tvrdil šéf dolnopodlužské základky.

Připustil, že někteří jeho kolegové a kolegyně by se do stávky bez velkých okolků třeba i zapojili. Přišli by ale o jednodenní mzdu a tak šli radši učit.
„Určitého navýšení platů jsme se přece jen dočkali. Značné problémy ale máme v případě ostatní neinvestičních výdajů. To jsme na tom stejně mizerně jako jiné školy, kterým chybí peníze na nákup pomůcek, učebnic, cestovné, školení a další vzdělávání,“ dodal Jiří Fetr.

Většina děčínských základních škol se do stávky zapojila. Prázdné zůstávaly nejen třídy, ale vesměs i sborovny. Do škol zamířili jen ti kantoři, kteří tvořili stávkové výbory.

„Mnozí tito kolegové a kolegyně počítají také s tím, že pojedou do Prahy a zúčastní se odpoledního protestu před Strakovou akademií. Tam chtějí s dalšími stávkujícími upozornit na pokles reálných platů. Není přece možné, aby pan ministr Liška argumentoval zvýšením mezd, když v průměru na jednoho učitele je to po odvodech zhruba stovka měsíčně,“ rozčilovala se učitelka z děčínské ZŠ Komenského náměstí a zároveň předsedkyně oblastní rady odborového svazu Milena Eliášová. Připomněla, že autobus, který vyjížděl z Rumburku a cestou nabíral protestující kantory z dalších míst na trase do Děčína, zaplatilo ústředí odborového svazu.

„Patřím spíše k té mladší učitelské generaci a do stávky jsem se zapojila hlavně proto, že si myslím, že pedagogové jsou celkově nedocenění. Jak finančně, tak morálně. Doufám, že se tímhle protestem podaří alespoň některé problémy vyřešit. Jinak bych do stávky nešla,“ tvrdila Nikol Kostková z děčínské ZŠ Na Stráni.

Ředitel školy Vít Průša se slovy své kolegyně souhlasil. „Pořád to ve školství nějak skřípe a nemůžeme se pohnout dál. Někde jsou ty potíže větší, jinde menší. Ale obecně platí, že tomuto rezortu není věnovaná taková pozornost, jakou by si učitelé a ostatní pracovníci zasloužili,“ poznamenal ředitel. Uvedl, že rodiče žáků o zapojení do stávky se snažilo vedení školy upozornit včas i na webových stránkách.
„Těm, kterým jsme poněkud pondělní režim nějak zkomplikovali, se omlouváme. Na druhou stranu ale věřím, že naše důvody k protestu pochopí,“ dodal ředitel Průša.

Stávku svých kantorů s nadšením vítali samotní školáci. „Je to docela paráda, máme prodloužený víkend. Asi budu s kamarády někde poletovat venku,“ radoval se žák sedmé třídy ZŠ Na Stráni. Do téže školy dochází i Honzík Ďurďák. „Chtěl jsem jít s babičkou na koupaliště, ale počasí nebylo nic moc. Tak jsem zůstal dřepět u počítače,“ rekapituloval volný den žák čtvrté třídy.

Proti nízkým platům a nedostatku peněz ve školství stávkovaly i některé mateřské a také střední školy. Nebylo tomu tak ale v případě děčínské SIŠ řemesel a služeb v Ruské a SOŠ dopravní a strojírenské na Dělnické ulici.

„Ve svých peticích vyjádřily tyto školy souhlas se vznesenými požadavky na zlepšení situace v rezortu. Do stávky se ale nezapojily s argumentem, že zrovna v těchto dnech se u nich konají závěrečné učňovské zkoušky. To se dá pochopit. Ale když se dovolávají také toho, že kdyby stávka byla v jiném termínu a vícedenní, že by protest byl účinnější, tak nad tím se spíše pozastavuji. Možná by pak zase tamní kantoři tvrdili, že vícedenní protest je příliš razantní,“ poznamenala šéfka oblastní odborové rady Milena Eliášová.