Jeho pořízení je přitom jen začátkem, který odstartuje řadu dalších výdajů.
„To máte krmení, veterináře, doplňky stravy, vitamíny,…“ počítá majitel psa Karel Heřmánek. Ačkoli za svého pudla utratí měsíčně víc než tisíc korun, peněz nelituje. „Pes se stal součástí rodiny, takže bych za něj nejspíš utratil i poslední peníze,“ vysvětluje pejskař.

Oblíbené rybičky

Do zverimexů a zoo shopů dnes lidé chodí hlavně pro rybičky. „Základní set s vybaveným akváriem a rybičkami je možné pořídit za cenu kolem dvou tisíc korun,“ poradila zástupkyně vedoucí prodejny ústeckého obchodu Pet center Zuzana Frimlová. Kromě vody potom rybičky už nepotřebují víc než krmení. „Do akvária o objemu 54 litrů se vejde asi 18 rybiček. Krmení pro ně lze pořídit za méně než sto korun měsíčně,“ vysvětlila Zuzana Frimlová.

Králíci a morčata

Dětem, které touží po pejskovi či kočičce, rodiče často kupují do začátku něco menšího. „V oblibě jsou králíci a morčata, případně křečci,“ dodala Frimlová s tím, že Křeček Džungarský stojí 83 korun. Klec s vybavením je možné pořídit za cenu kolem sedmi set korun, krmení vychází zhruba na 70 korun měsíčně.

Klec pro králíka či morče se pohybuje v cenách kolem jednoho tisíce korun. „Vybavenou klec je možné pořídit kolem 1500 Kč,“ radili v prodejně Zvěrokruh. „Měsíční výdaje potom dělá hlavně žrádlo a podestýlka. To se může vyšplhat celkem k sedmi stovkám za měsíc,“ dodala prodavačka. Králíčky u nich prodávají za 330 korun, morče je o stokorunu levnější.

Chovatel Stanislav Macháček však říká, že živit lze podobná zvířátka i levněji. „Za podestýlku neutratím měsíčně víc než čtyřicet korun. Krmení většinou pořídím tak za dvě až tři stovky. V létě to možná může být i méně. Děti morčatům trhají čerstvou trávu, občas koupíme třeba mrkev,“ upřesnil Ústečan.

Pro psa do útulku

Zapomenout však nesmíme ani na psy. Nejlevnější je přijít si pro nového člena rodiny do psího útulku. Jedinou finanční podmínkou v ústeckém Centru pro zvířata v nouzi je zaplacení poplatku 300 korun za veterinární vyšetření a ošetření a identifikační čip. Všichni psi, kteří projdou centrem, jsou od léta 2008 čipováni.

„V útulku máme asi 37 psů, lidé ale moc nechodí,“ řekla vedoucí centra Jaroslava Dobrovolná. Pokud už si lidé z útulku nějakého pejska odvedou, měli by počítat s částkou kolem osmi set korun na krmení. „Středním plemenům by granule za 800 mohly vydržet asi měsíc a půl,“ vysvětlila vedoucí centra. Ročně je také potřeba počítat s očkováním, které stojí přibližně 700 Kč.

„Další výdaje už záleží opravdu na majiteli zvířete. Obojek, pelíšek, náhubek,…“ počítala Jaroslava Dobrovolná. Kočky prý v útulku aktuálně nemají, ale to se nejspíš brzy změní. Dají se očekávat koťata májová.

Za papouška jmění

Výdaje za zvířata umístěná v kleci se od těch za psy příliš neliší. Zatímco u králíčků a morčat dělá většinu výdajů stelivo, u psů je to krmení. Podobné je to i u dalších domácích mazlíčků. Záleží na tom, čím chce majitel zvířátko krmit. Vždy je ale třeba počítat s nějakou finanční rezervou pro případ nemoci.
Levnější jsou z hlediska pořízení i krmení třeba andulky. Rozhodně to ale neplatí pro všechny opeřence. Pořizovací cena papouška může být i přes 30 tisíc korun.