Kdysi to byly slady civilní ochrany, dnes je to středisko pro humanitární pomoc. O čem je řeč? O objektu v ulici v Zahrádkách v České Kamenici. Jako sklad humanitární pomoci funguje už osmým rokem a za ten poslední byl využitý měrou vrchovatou. Naposledy při povodni, jež postihla Děčínsko 7 srpna.

„Začali jsme fungovat naplno hned ten den,“ říká Jaroslav Tábor, vedoucí pracoviště ochrany obyvatel a krizového a havarijního plánování. „Je tu všechno. Čisticí, úklidové, hygienické a desinfekční prostředky, nářadí včetně koleček, patnáct druhů vysoušečů, které máme od Hasičského záchranného sboru z Jihočeského kraje, Základny logistiky v Olomouci i zapůjčené třeba od hasičů Hlavního města Prahy i odjinud. Sklad doplňujeme neustále v úzké součinnosti s pracovníky krizového řízení krajského úřadu, nechybějí pláštěnky, pytle na písek, balená voda a těch položek jsou opravdu stovky,“ vypočítává zásoby Tábor. Středisku nezištně pomáhají i členové humanitárních a neziskových organizací, charitativní organizace a další.“

Sklad humanitární pomoci
Sklad humanitární pomoci je v České Kamenici , V zahádkách 179. Je to pár set metrů za odbočkou na Kytlice ze silnice č. II/263 Č. Kamenice – Rumburk. Šipky ukazují: „Hasiči“. Telefon 950 438 625 nebo 724 178 833.

Sklad humanitární pomoci pro obce postižené povodněmi a enormními přívalovými srážkami z počátku srpna je otevřen denně. Navštívili ho lidé i představitelé všech skoro šedesáti postižených obcí, a to nejen z Děčínska, ale i z Litoměřicka či Liberecka.

„V současné době dokážeme uspokojit všechny jejich požadavky, další materiál si mohou vyzvednout i v pobočném skladu v Markvarticích,“ upozorňuje Tábor. Pod dohledem Jaroslava Tábora a jeho spolupracovníků odešlo ze skladu přes pět set tun materiálu, nářadí, vody. „Tři samotní zaměstnanci skladu by všechno v těchto dnech nezvládli, proto jim tu pomáhají členové jednotek Sboru dobrovolných hasičů z blízkého i vzdálenějšího okolí města a také směna profesionálů zdejšího Hasičského záchranného sboru,“ chválí Tábor.

A on sám? „Volno jsem neměl od 9. srna. Odjel jsem totiž na dovolenou a velká voda mi ji překazila, musel jsem se vrátit a fungovat a to trvá dodnes,“ říká bez špetky zklamání Jaroslav Tábor.