VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Investujte do silnic, přejí si lidé v kraji

Ústecký kraj - Obyvatelé Ústeckého kraje si přejí, aby samospráva investovala především do oprav silnic. Na druhém místě lidé jmenovali přilákání investorů a podporu podnikání a na třetím životní prostředí a ochrana přírody. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK, jehož výsledky poskytla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Právě na opravy cest kraj vyčlenil v rozpočtu na příští rok nejvíc peněz.

28.12.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Barbora Horáková

Pro investice do oprav silnic se vyslovila polovina oslovených lidí. Kraje převzaly silnice II. a III. třídy podle hejtmanky Jany Vaňhové (ČSSD) v dezolátním stavu a postupně se snaží o jejich opravy, a to i pomocí financí z evropských fondů. "V roce 2012 plánuje kraj dát 530 milionů korun na opravy a investice v oblasti dopravní infrastruktury," uvedla Vaňhová. Zdůraznila, že kraj tlačí na stát, aby co nejrychleji dokončil dálnici D8, která je zásadní stavbou i pro příliv nových zahraničních investorů.

Na chybějící úsek dálnice, která spojuje Prahu, Ústí nad Labem a Drážďany, přes České středohoří, má už Ředitelství silnic a dálnic stavební povolení. Ještě ale není platné, stavaři musejí čekat na případné odvolání odpůrců. Úsek měří necelých 13 kilometrů.

Největší investiční akcí kraje v příštím roce bude oprava silnice mezi Podbořany a Petrohradem na Lounsku. Bude stát zhruba 225 milionů korun, z toho podíl kraje bude činit 17 milionů korun, zbylou částku uhradí kraj z evropských fondů. Kraj bude také pokračovat v budování cyklostezky Labská stezka, náklady na investici jsou 152 milionů korun, podíl kraje činí 15 milionů korun, zbylou část opět bude činit příspěvek z evropských fondů.

Celkem 43 procent dotázaných obyvatel si přeje, aby se kraj věnoval shánění nových investorů a podpoře podnikání. Ústecký kraj je nezaměstnaností nejvíce postižený region v zemi. Míra nezaměstnanosti se pohybuje kolem 12 procent, práci hledá přes 54.000 lidí.

Za první pololetí letošního roku agentura CzechInvest získala pro kraj šest nových investic v celkovém objemu 2,6 miliardy korun, což zařadilo region na druhé místo po Královéhradeckém kraji. Díky novým investicím vznikne na severu Čech 722 nových pracovních míst.
Důraz na životní prostředí a ochranu přírody označilo za prioritu v průzkumu 34 procent dotázaných. O něco menší důležitost obyvatelé přikládají investicím do školství (29 procent) a sportu či kultury (21 procent). Na opačném konci žebříčku je zvýšení počtu návštěvníků kraje a hromadná doprava, které by měly dostat další peníze jen podle desetiny dotázaných, a památková péče, kterou preferuje jen jeden z dvaceti respondentů.

Výzkum ukázal, že mezi obyvateli okresů jsou jen malé rozdíly v názoru na prioritní investice. Zatímco všichni podporují opravy silnic, nejvíce Ústečané, pro obyvatele Děčínska, Chomutovska a Mostecka je také velmi důležité přilákání investorů a podpora podnikání. Lidé z Teplic a Mostu ve zvýšené míře oproti jiným zdůrazňují investice do životního prostředí a ochrany přírody.

Výzkum provedla společnost STEM/MARK prostřednictvím telefonického dotazování v druhé polovině listopadu na vzorku 1004 obyvatel Ústeckého kraje starších 18 let.

Autor: ČTK

28.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní podnik v Děčíně. Ilustrační foto.

Staré čipové karty do autobusu zmizí

Martin Schulz.

Čtvrtečník Martina Schulze: Zapíše se Zeman do dějin vůbec něčím pozitivním?

Auto po bouračce skončilo na střeše v potoce

Heřmanov – K dopravní nehodě dvou osobáků došlo ve středu odpoledne u Heřmanova. Jedno z aut skončilo po nehodě na střeše v potoce.   

V Loubí bude závod pákových drezín, fanoušky přiveze kredenc

Děčín – Na 6. ročník mezinárodního mistrovství České republiky v jízdě pákových drezín, který se uskuteční na vlečce Česko-saských přístavů v Děčíně – Loubí od 10 do 16 hod, zve Klub železničních cestovatelů.

Generálky se vesměs vydařily

Děčínsko - Rumburk, Junior i Benešov zvítězily. Česká Kamenice v přípravě nezvítězila.

Bezdomovec se zaklínil v mřížích a nemohl ven

Děčín - Vyprostit zaklíněného bezdomovce museli dnes 23. srpna brzy ráno hasiči v ulici Práce v Podmoklech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení