V době, kdy mnoho průmyslových podniků omezuje výrobu, se přeci jen našlo na Děčínsku místo na trhu, vhodné pro podnikání. Od začátku roku podle informací zdejších realitek prudce narostla poptávka po pozemcích, na kterých by se daly vybudovat solární elektrárny.

„V současné době je to jakýsi trend. Zajímají se o to hlavně zahraniční investoři. Spousta jich shání pozemky pro výstavbu slunečních elektráren, ale chtějí výhradně ty, které jsou už v územních plánech obcí vyčleněny pro komerční využití. Nechtějí stavět na zemědělských pozemcích,“ potvrdil Václav Novák z realitní kanceláře Finosa v Děčíně.

V některých obcích našeho regionu už letos výstavbu solárních elektráren schválili. Jedna by se měla začít stavět na pozemcích bývalého zemědělského areálu v Kerharticích u České Kamenice.

„Zastupitelstvo města dalo souhlas ke stavbě soukromému investorovi. Jestli se to ovšem zrealizuje, nebo ne, doposud nevíme, je kolem toho spousta dohadů. Zatím probíhá stavební řízení a majitelé pozemku jednají z ČEZ o připojení k síti,“ připustil Lubomír Tůma z městského úřadu v České Kamenici.

Místostarosta Dolního Podluží Pavel Mensa uvedl, že také tamní obecní úřad vydal souhlasné stanovisko ke stavbě sluneční elektrárny. Se zájemci jednají i další obce na Děčínsku.

„Zatím nás oslovila jedna firma. Chtěla by stavět solární elektrárnu na pozemcích naší průmyslové zóny. Ale nejdříve musíme prověřit, jestli je to vůbec možné. Nejdříve to projednáme s občany, jestli s tím souhlasí,“ podotkl Jaroslav Sykáček, starosta Rumburku.

Dana Macháčková z realitní kanceláře Sting poznamenala, že o lokality vhodné k výstavbě elektráren mají zájem především němečtí investoři: „Pozemky, které zájemci chtějí, musí být co nejblíže Německu. Proto mají zájem i o Děčínsko. A zajímají je pouze velké pozemky na tisíc metrů čtverečních, které se dají připojit k rozvodné síti ČEZ. Po těch vzrostla poptávka razantně.“

Soňa Hendrychová, mluvčí ČEZ rostoucí zájem o výstavbu solárních elektráren, také potvrdila:„Nárůst je ohromný. Jen od začátku roku jsme vyřídili na Děčínsku dvacet žádostí o připojení slunečních elektráren do naší sítě. Z toho pět jen za poslední dva týdny.“

Důvody, které podnikatele vedou k náhlému zakládání takových elektráren, vidí Hendrychová ve dvou věcech. Znatelně prý klesla cena slunečních kolektorů a ČEZ musí od provozovatelů elektráren vykupovat elektřinu za vysokou cenu.

„Zhruba pětkrát až šestkrát vyšší, než jakou platíme malým vodním elektrárnám,“ uzavřela Hendrychová.