VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hranice zmizely, ale starostí přibývá

Ústí nad Labem - Cizinecká policie oslavila přesně 222 dnů, kdy je ČR v Schengenském prostoru. Hranice uvnitř Evropy padly, policisté opustili hranice, místo 1300 je v rámci ústeckého oblastního ředitelství cizinecké policie ve službě jenom 600 policistů. Kriminalita v pohraničních okresech se nezvýšila ani v Čechách ani v Německu. Přesto problémů bude přibývat, uvedl Jaroslav Zeman, ředitel ústeckého oblastního ředitelství cizinecké policie.

1.8.2008
SDÍLEJ:

Cizinecká policieFoto: Karel Pech

Zrušením hranic tedy práce neubylo?

Skončila ostraha hranic, ale pohyb cizinců ze zemí Schengenského prostoru přes hranice narůstá. Cizinecká policie má za úkol mít přehled o pohybu těchto cizinců v rámci celé republiky.

Co to znamená?

Musíme vědět, zda cizinec skutečně žije v republice v rámci povoleného pobytu. Kontrolujeme, zda se zdržuje tam, kde je přihlášen a je zaměstnán, jak uvedl, když dostával povolení k pobytu. Pokud tomu tak není, zjišťujeme proč.

Jak se to projeví v praxi ?

V Ústeckém kraji je velmi silná koncentrace Vietnamců. Na hranicích v Libereckém kraji s Polskem je nenajdete, protože ekonomicky silnými zákazníky jsou Němci, proto mají tržnice v příhraničí Ústeckého kraje. Daleko větším problémem jsou ale cizinci ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Rusové?

Ne, ti tvoří zanedbatelné procento. Jedná se ve velké míře o Ukrajince, zaměstnávají nás více, než Vietnamci kvůli jejich velkému pohybu po republice nevíme často kde jsou, mnohdy pracují na černo. Vzrůstají problémy s Mongolci, protože přijíždějí k nám na práci a mnohdy žijí často v provizorních podmínkách a jsou využíváni mnohdy k nejpodřadnější práci za podivných podmínek. Cizinecká policie v takových případech plní i roli ochrany cizinců před zneužíváním.

Je pravda, že se zvyšuje tlak na migraci do Čech?

Stáváme se v rámci EU bohatší zemí. Jsme přijatelní i pro lidi z Afriky. Zaznamenali jsme řadu případů, kdy se zde snaží zlegalizovat pomocí falešných dokladů svůj pobyt lidé z Nigérie, Konga, Ghany. Proto mají zájem o práci u nás Mongolové.

Klasické převaděčství zmizelo?

Jsme zemí uvnitř Schengenského prostoru, hranicemi se jenom projíždí, přesto existují lidé, kteří musí překračovat hranice v utajení. Na německé straně hranic zadržela německá policie za 222 dnů Schengenského prostoru tři případy, kdy českou hranici překročila vozidla s ukrytými lidmi. Šlo o lidi hledané pro kriminální činy.

Je pravda, že největší problém je s Čečenci?

Čečenci žijí poslední desetiletí v prostředí války. Dlouhodobě nepoznali doma nic jiného než boje, tvrdé konfrontace. Proto je s nimi více potíží, protože jsou na tento styl života zvyklí. Ale v podstatě problém může být s kýmkoliv, kdo se dostane do tíživé situace a chce si vydělat. Potom připadá v úvahu i trestná činnost.

Je to například problém Vietnamci?

Je to jeden ze zcela jasných případů, kdy ekonomické souvislosti jsou zřejmé. V posledních dvou letech celní správa tvrdě čistí pohraniční tržnice od padělků a část Vietnamců proto přechází na jinou nelegální obživu – pěstování marihuany.

Problémů tedy neubylo, ale pohyb lidí žijících uvnitř schengenského prostoru, tedy i v České republice, se výrazně zjednodušil. A to je pro naše občany největší výhoda Schengenu.

Autor: František Roček

1.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rumburské slavnosti 2017.
65

OBRAZEM: Na slavnostech v Rumburku vystoupil i Maxa nebo Holanová

Izabela Štěpánková se narodila Nikole Štěpánkové a Stanislavu Doležalovi z Jiříkova 1.srpna v 1.56. Měřila 49 cm a vážila 3 kg.
9

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili!

Lidé už mladému chovateli z Předlic zabili desítky zvířat

Předlice – Pomáhá zraněným a opuštěným zvířatům, jeho minizoo v předlické Kolonii navštěvují děti z mateřinek a nadšeně poslouchají povídání o životě čtvernožců. Se svou největší bolestí se však osmnáctiletý chovatel Adam Matouš svěří jen jejich učitelce. Jeho zvířata totiž někdo zabíjí.

FOTO: Ve Vlčí Hoře v noci hořel automobil

Děčínsko - K nahlášenému požáru automobilu a přístavku u garáže vyrazily do Vlčí Hory v sobotu 19. srpna krátce po třetí hodině ranní tři jednotky hasičů.

Převzetí nemocnice v Rumburku se odkládá, její cena je však již dána

Rumburk – Kraj i Rumburk už vědí, jakou cenu má Lužická nemocnice. Krajský úřad zároveň oznámil, že kvůli jedné akcii, kterou město nevlastní, posune převzetí celé nemocnice o půl roku.

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení