VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hoteliéři své podniky radši zavírají

Děčínsko - Zima nesvědčí návštěvnosti hotelů v Hřensku a také mnozí řemeslníci přerušují své živnosti a z podnikatelů se tak rázem stávají nezaměstnaní

20.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Aleš Vaníček

V létě mumraj stovek lidí, v zimě liduprázdno. Takový je zřejmě úděl Hřenska. Dojem úplné opuštěnosti téhle obce v předpolí národního parku České Švýcarsko mimo turistickou sezónu kromě všednodenních starostí místních lidí jen občas naruší projíždějící auta. A nebo pár návštěvníků, kteří se zastaví na několik minut jen tak, ze zvídavosti. Není divu, že většinu tamních hotelů a restaurací jejich majitelé radši zavřeli.

„Otevíráme jen na víkend, to se pár hostů objeví. Ale jinak zimní měsíce přinášejí hlavně ekonomické ztráty. Většina lidí z personálu si vybírá dovolenou, s dalšími udržujeme právě jen víkendový provoz. To potrvá skoro do velikonoc, které se tady stávají takovým zlomovým bodem . Pak už návštěvníků začíná pozvolna přibývat,“ rekapituloval Lubomír Stárek, majitel hotelu Labe. Byť jen o sobotách a nedělích, přesto je jedním z mála otevřených pohostinských zařízení.

Například hotel Praha je prázdný už několik týdnů.

„Vyřizovali si nějaké stavební úpravy a vypadá to na dlouhodobější uzavření,“ vysvětlil hřenský starosta Josef Černý poté, kdy se nepodařilo v hotelu nikoho zastihnout.

„Pokud vím, buď výpověď dostali a nebo pracovní poměr na dobu určitou vymezenou turistickou sezónou skončil většině zaměstnanců i v některých dalších zdejších hotelových a restauračních zařízeních. Zavřený je třeba i hotel Mezní Louka,“ dodal starosta.

Sezónní uplatnění ale nepromlouvá jen do pohostinských služeb. Po dobu zimních měsíců své aktivit přerušují i mnozí živnostníci. Jen na konci loňského roku zaevidoval děčínský úřad práce stovku podnikatelů, ze kterých se rázem stali nezaměstnaní.

„V porovnání s jinými měsíci, kdy se mezi nezaměstnané hlásí maximálně okolo čtyřiceti podnikatelů, byl ten prosincový zápis skutečně rekordní. Jsou to většinou lidé v profesích, kterým zimní období nepřeje. Jde zejména o zedníky, klempíře a dlaždiče se živnostenskými listy,“ poznamenal Vlastimil Fiala, vedoucí odboru trhu práce děčínského úřadu práce. Před vzetím do evidence musí živnostníci mimo jiné doložit, že zrovna nepodnikají.

„Na konci loňského roku jsme evidovali skoro dva tisíce dvě stě lidí, kteří měli přerušené nebo pozastavené živnostenské oprávnění. Tenhle počet se ale samozřejmě promítá do nárůstu nezaměstnanosti jen částečně. Mnozí držitelé živnostenských listů mají běžný zaměstnanecký poměr a podnikají jen příležitostně,“ uvedl vedoucí živnostenského úřadu děčínského magistrátu Oldřich Tomášek.

Nezaměstnaní podnikatelé mají při splnění stanovených podmínek nárok na vyplácení podpory. „Ta se pak odvíjí od toho, v jaké výši si v předchozím období tito živnostníci platili sociální pojištění. Jeho platbu zároveň musí ukončit ještě před vzetím do evidence úřadu práce. Tento krok během loňského prosince na Děčínsku učinilo zhruba osmdesát osob samostatně výdělečně činných,“ vysvětlila vedoucí oddělení interní komunikace České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Autor: Josef Suk

20.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár automobilu a přístavku u garáže ve Vlčí Hoře.
7

FOTO: Ve Vlčí Hoře v noci hořel automobil

CO VYMYSLÍ? Vlevo trenér Zdenko Frťala, vpravo asistent Libor Macháček.

Varnsdorf míří do Vlašimi. I s Davidem Bredou

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Florbalisté věří v halu. Lano se ale může utrhnout, přiznal Štěpánek

Děčín - „Hala? Přál bych si halu do tří let. Reálně si ale myslím, že to bude do pěti,“ říká vedoucí děčínského florbalu.

V národním parku se narodil rekordní počet silně ohrožených čápů černých

České Švýcarsko – Letošní rok byl pro silně ohrožené čápy černé v národním parku České Švýcarsko rekordním. Narodilo se tu totiž nejméně 18 jejich mláďat, z nichž 16 se podařilo okroužkovat.

FOTO: Mrtvý potok. V Jílovském potoce v Děčíně uhynuly stovky ryb

Děčín – Téměř o všechny ryby přišel Jílovský potok na svém dolním toku. Rybáři během středeční večera a čtvrtečního rána sesbírali v potoce stovky ryb. Mezi nimi i mnoho dospělých pstruhů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení