VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Zchátralé památky hyzdí Děčín. Co s nimi bude?

O staré budovy není zájem, navíc na jejich nákladné rekonstrukce nejsou peníze. Jejich osud je proto nejistý.

26.2.2014 4
SDÍLEJ:

Historická budova na Teplické ulici v Děčíně.Foto: Deník/ Karel Pech

Děčín – Kostel, obří neorenesanční vila nebo historická budova nádraží. Tyto zchátralé objekty najdete v Děčíně. Jsou v tak mizerném stavu, že některé z nich dokonce ohrožují kolemjdoucí lidi. Jejich rekonstrukce je většinou v nedohlednu: Nejsou totiž peníze.

Vila

Pravděpodobně největší ruinou v levobřežní části Děčína je vila Elbhof – Labský dvůr stojící na křižovatce Teplické ulice a ulice Prokopa Holého.

Kdysi výstavní vila, která není ani přes svých téměř 150 let památkově chráněná, je dnes ruinou. Opadávají ozdobné prvky na fasádě, zhroucením hrozí i římsy a balkony. Donedávna byla také volně přístupná, čehož využívali především bezdomovci, kteří v luxusním domě našli útočiště.  Majitelé sice nechali spodní vstupy zabednit, ale 
v domě zůstaly po nevítaných obyvatelích tuny odpadků.

„Je to věčná škoda, takový to byl krásný dům. Ale za posledních pětadvacet let do něj nikdo nevrazil ani korunu," povzdechla si paní na chodníku před Labským dvorem.

Vila má pohnutý osud.

„Děčínský civilní inženýr Philipp Stuchlik vyprojektoval Vilu Elbhof v roce 1865, vila je proto jedním z nejstarších domů v centru Podmokel, vzniklém zejména na přelomu devatenáctého a dvacátého století," přibližuje vznik jedné z podmokelských dominant stavební historička Alena Sellnerová.

Původně třípatrová neorenesanční vila prošla v následujících desetiletích několika přestavbami, při kterých byla zvýšena o další patra. Sloužila jako obchodní a obytný dům.

„První přestavbu vily v roce 1907 realizoval pro sebe 
a svou ženu Matildu stavitel Johann Glaser, spoluvlastník významné stavební firmy Hans Herlt a Johann Glaser, která vyprojektovala a postavila značnou část secesních činžovních domů v Podmoklech," dodává Sellnerová.

Další velkou přestavbou prošel Labský dvůr v roce 1936 a budova byla opět zvýšena 
o jedno patro.

Kostel sv. Václava

Opravdovou perlou je kostel svatého Václava v Rozbělesích. Ten je spojen se jménem špičkového barokního architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

„Kostel a protilehlá fara jsou dnes již jedinými, byť nejvýraznějšími pozůstatky 
v podstatě zaniklé osady Rozbělesy, jež byla pohlcena průmyslovým předměstím Děčína," uvádí zpráva ze stavebně historického průzkumu.

Práce na současném kostele byly zahájeny na počátku 30. let 18. století, záhy byly ale ukončeny, pravděpodobně pro nedostatek peněz. Kostel byl nakonec vysvěcen až o půl století později v roce 1783.

Stejně jako mnoho jiných kostelů, tak i ten rozběleský kostel začal výrazně chátrat po druhé světové válce.

„Na začátku padesátých let 20. století přestal kostel sloužit svému účelu a na několik desetiletí se stal továrním skladištěm. Jeho kvalitní zařízení bylo zčásti zničeno 
a zčásti uloženo v kostele 
v Bělé a jistou dobu i na faře 
v Podmoklech," píše Hana Slavíčková ve své knize Děčínská zastavení.

V 70. a 80. letech se dokonce uvažovalo o zbourání věží, ale kostel tuto dobu přežil. Po roce 1989 byla zahájena jeho oprava, jenže jak se nyní ukazuje, oprava střechy nebyla příliš kvalitní. V současné době z ní totiž samovolně odpadávají tašky. Nepříjemný byl pro kostel také rok 1996, kdy během stavebních prací zmizely původní kostelní zvony.

Východní nádraží a okolí.Nádraží

Velká ruina hyzdí také pravý břeh Labe, historická budova východního nádraží je v tak špatném stavu, že se o ni před časem zajímal i veřejný ochránce práv. O tom jsme již psali. Článek najdete zde: O zchátralé nádraží se zajímá ombudsman

„O kulturní památku je podle zákona povinen na vlastní náklady pečovat její vlastník. Musí ji udržovat v dobrém stavu, chránit ji před ohrožením či poškozením. Stát pak má zajistit dohled nad tím, aby se památková ochrana vyhlášená ve veřejném zájmu naplňovala, tedy, aby vlastník plnil řádně své povinnosti," říká Iva Hrazdílková z ombudsmanovy kanceláře s tím, že praxe je ale naprosto odlišná.

České dráhy, kterým historická budova patří, ale tvrdí, že se o památku starají. Navíc jsou investice do jejích oprav poměrně problematické.

„České dráhy provádějí její pravidelnou kontrolu a postupně i nutné opravné a udržovací práce tak, aby nedocházelo k jejímu poškozování a chátrání. V posledních 2 letech došlo k rozsáhlým opravám střešní krytiny,  na konci roku 2013 byly opraveny komíny a instalováno elektronické zabezpečení objektu," uvedl pro Děčínský deník mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Kostel

Nejvíce poničenou památkou je paradoxně ta nejmladší – starokatolický kostel stojící u výjezdu z Děčína Hřensko. Ten byl postaven až na počátku 30. let minulého století.

Starokatolíci tak konečně získali vlastní kostel. Jejich církvi ale sloužil pouhých jedenáct let. V roce 1945 jej totiž převzala Církev československá husitská. Od roku 1958 pak kostel spravovala pravoslavná církev. Osudným se pro bývalý starokatolický kostel stal rok 1989. Tehdy sloužil již třináct let jako depozitář děčínského okresního muzea. V září 1989 bývalý kostel zachvátil požár, který jej téměř celý zničil.

Do dnešních dnů z kostela zůstaly pouze obvodové zdi. Ruina je volně přístupná. Kostel patří od roku 2008 jedné 
z děčínských firem.

Autor: Alexandr Vanžura

26.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Další cenný kov vybojovali hasiči z Ústeckého kraje.
15

FOTO: Hasiči z Ústeckého kraje urvali na Světových hrách stříbro

U Dolského mlýna slavnostně zapálili milíř v pondělí 21. srpna.
22

FOTO, VIDEO: Milíř u Doláku už doutná. Řemesla tu ukazují do soboty

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Děčínsko - Opravy silnic, pozvánky na kulturní akce či odstávka elektřiny. To vše v stručném přehledu událostí na Děčínsku.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Při noční šarvátce v Děčíně tekla krev

Děčín – Řev, rány a modrá policejní světla. Několik desítek minut hrůzy zažívali lidé bydlící v Kamenické ulici v Děčíně v neděli v noci. Strhla se tu totiž rvačka, která podle svědků vypadala děsivě. Hluk prořízl nedělní noc kolem půl jedenácté v noci.

Kvůli plynovodu se uzavírka viaduktu v Děčíně protáhne

Děčín – O několik týdnů by se mohla protáhnout uzavírka viaduktu v Dělnické ulici, který je mimo provoz kvůli stavbě Vilsnické spojky. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) za to může špatně zakreslený plynovod. Plynaři ale tvrdí, že z jejich strany bylo vše v pořádku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení