VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO, VIDEO: Stoletý dům pomalu mizí, uvolní místo nové křižovatce

Děčín – Více než stoletý dům na křižovatce Teplické a Saské ulice v Děčíně bude již brzy minulostí. Jeho demolice, která má uvolnit místo křižovatce, začala před několika dny.

3.6.2017
SDÍLEJ:

Na místě domu vznikne křižovatka.Foto: Deník / Stínil Luděk

Secesnímu domu chybí již střecha a vrchní patro. Demoliční četa pomalu postupuje k nižším podlažím. Kvůli bezpečnosti je uzavřený chodník, který vede pod domem.

„Na provedení demolice má firma podle smlouvy padesát dnů od převzetí staveniště," uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Původně měl na místě domu vyrůst kruhový objezd, plány na jeho vybudování ale velmi záhy padly kvůli nedostatku místa na jeho vybudování.

Nově by tak zde měla vyrůst běžná křižovatka, do které ale bude výrazně lépe vidět než do té stávající. Atypický dům ve tvaru písmene V totiž překáží ve výhledu řidičům jedoucím od Bělé a křižovatka tak patří mezi ty méně přehledné.„Touto křižovatkou jezdím jen výjimečně. Ale ten dům tam opravdu hodně vadí. Byl postaven v nějaké době, kdy se jezdilo v kočárech. Hodnotu podle mne žádnou nemá. Jeho odstraněním by vznikla velká přehledná křižovatka a nemusel by se dělat nákladný kruhový objezd, který zase bude brzdit hlavnímu tahu. Nyní se tam velice špatně vytáčí kamióny parkující a vyjíždějící z Bělé," říká Martin Petrů.

V předválečných časech v tomto domě byla například kavárna nebo pekárna. V posledních desetiletích pak v přízemí fungovala trafika a v patře bar. V poslední době byl ale dům již zcela prázdný.

Do vlastnictví města se dům dostal loni na jaře. Děčín jej kupoval již s tím, že jej nechá zbořit, aby zde mohl Ústecký kraj, případně Ředitelství silnic a dálnic, vybudovat přehlednou křižovatku. Nákup domu a jeho následná demolice se ale nelíbila řadě lidí.

„Chápu potřebu tento objekt vykoupit a z hlediska dopravního ho nějak zlikvidovat. Pokud k tomu dojde, tak se přimlouvám k tomu, aby to nebylo ukvapeně. Abychom ho nezbourali a pět let tam nebylo nic. Měl by být udělán architektonický průzkum a historický průzkum, je to velmi unikátní historický dům," říkal loni před koupí domu Milan Rosenkranc, civilním povoláním ředitel děčínského muzea.

Muzeu se nakonec podařilo pořídit fotografie domu v jeho poslední podobě. Bude tak alespoň zachován na fotografiích. Snést dolů ozdobné secesní štuky se ale již nepodařilo.

Autor: Alexandr Vanžura

3.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár automobilu a přístavku u garáže ve Vlčí Hoře.
7

FOTO: Ve Vlčí Hoře v noci hořel automobil

CO VYMYSLÍ? Vlevo trenér Zdenko Frťala, vpravo asistent Libor Macháček.

Varnsdorf míří do Vlašimi. I s Davidem Bredou

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Florbalisté věří v halu. Lano se ale může utrhnout, přiznal Štěpánek

Děčín - „Hala? Přál bych si halu do tří let. Reálně si ale myslím, že to bude do pěti,“ říká vedoucí děčínského florbalu.

V národním parku se narodil rekordní počet silně ohrožených čápů černých

České Švýcarsko – Letošní rok byl pro silně ohrožené čápy černé v národním parku České Švýcarsko rekordním. Narodilo se tu totiž nejméně 18 jejich mláďat, z nichž 16 se podařilo okroužkovat.

FOTO: Mrtvý potok. V Jílovském potoce v Děčíně uhynuly stovky ryb

Děčín – Téměř o všechny ryby přišel Jílovský potok na svém dolním toku. Rybáři během středeční večera a čtvrtečního rána sesbírali v potoce stovky ryb. Mezi nimi i mnoho dospělých pstruhů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení