VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Věž kláštera v Jiříkově zdobí nový kříž, opravy nekončí

Jiříkov – Po více než deseti letech je opět na kapli boromejského kláštera v Jiříkově kříž, kterému požehnal generální sekretář České biskupské konference. Skončila tak první etapa opravy kláštera, jemuž ještě nedávno hrozilo zřícení.

7.4.2017
SDÍLEJ:

Nový kříž pro věž jiříkovského kláštera požehnal generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl.Foto: Deník / Vanžura Alexandr

První etapa rekonstrukce, která klášter zachránila, vyšla na přibližně tři a půl milionu, začala loni v létě. Během oprav bylo nutné vyměnit všechny trámy, které byly napadené dřevomorkou a doslova se drolily.

„Rekonstrukce spočívala v odstranění všech dřevěných prvků, nejen těch napadených, a jejich nahrazení železobetonovou konstrukcí. Tím se celá budova zpevnila," přibližuje opravy Gabriela Doušová, ředitelka Schrödingerova institutu, který v klášteře sídlí.

Novou střechu dostala také věžička, na které dříve stával kříž. Ten shodily přibližně před deseti lety poryvy větru. Na špičku věže se vrátil až tento týden.

Zajímavé je, že kříž klášteru věnovala firma Wakos, která měla rekonstrukci na starosti.

Před cestou na vrchol věže kříži požehnal generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. Ten podporuje Schrödin-gerův institut od jeho počátku, tehdy ještě ve funkci generálního vikáře na litoměřickém biskupství.

Tím ale práce na klášteře nekončí, vše ale záleží na dostatku peněz. První etapu financoval ze svého majitel kláštera, tedy kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského.

„Budova potřebuje nové rozvody vody nebo elektroinstalace. Je potřeba opravit také omítky a další drobnosti. Rádi bychom časem, pokud se nám podaří sehnat peníze, udělali půdní vestavbu. Půda je na to nyní připravená," popisuje další plány Doušová.

V jiříkovském klášteře by pak měl mít Schrödingerův institut, jehož aktivit se pravidelně účastní v celém Šluknovském výběžku tři a nepravidelně až pět tisíc lidí, nejen své ředitelství a sídlo, ale především zázemí pro nejrůznější kroužky.

Na půdě by mohla vzniknout společenská místnost s kinosálem, v nižších patrech by pak mohly být klubovny. Institut se věnuje využití volného času především pro děti. Má pod sebou několik sportovních akademií Šluknovska, například cyklistickou nebo basketbalovou. Dětem nabízí ale mnohem více, například dramatické studio nebo doučování.

Projekt institutu získal podporu i majitele kláštera. V nejbližší době se řádové sestry do kláštera nevrátí.

„Moc se mi líbí práce institutu, protože navazuje na naše poslání milosrdenství," řekla po požehnání novému kříži Bohuslava Kubačáková, generální sestra představená kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského.

Autor: Alexandr Vanžura

7.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Schulz.

Čtvrtečník Martina Schulze: Je cestou udržitelný rozvoj turistického ruchu?

Tony Ducháček se skupinou Garage vystoupí v Jetřichovicích na festivalu Cesta z města.

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

Děčínsko – Dlouhé roky připomínaly žluté kvítky řepky na nábřeží v Děčíně drama, které se na Labi odehrálo 15. srpna během povodní. Tehdy zde při odstřelu neovladatelné lodě zemřel muž. Šlo o jedinou oběť povodní z roku 2002 na Děčínsku.

Žádná úcta k mrtvému. Pomník zavražděného hocha kdosi ničí

Varnsdorf – Velkou bolest zažívají už čtyři měsíce rodiče devatenáctiletého Dominika z Varnsdorfu, který byl zavražděn o letošních Velikonocích. Smutek ze ztráty syna zesilují vandalové. Už třikrát totiž zničili pomníček, který vznikl spontánně na místě vraždy.

V národním parku objevili vzácného netopýra

Děčínsko - Netopýra Saviova, silně ohrožený druh, objevili odborníci nedaleko Hřenska.

Léto neléto, lyžařské areály zbrojí na zimu

Děčínsko – Přestože do startu zimní sezony chybí ještě mnoho měsíců, příprava lyžařských areálů na nadcházející zimu je v plném proudu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení