VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Poutníci z Děčínska se vypraví za papežem

Děčínsko - Do Česka přijíždí významná celebrita – papež Benedikt XVI. Navštíví Prahu, Brno a Starou Boleslav. Na mších v Brně a ve Staré Boleslavi se čeká 150 tisíc poutníků a o lístky je značný zájem.

26.9.2009
SDÍLEJ:

Základní kámen pro nový merboltický kostel čeká v Brně na požehnání papeže Benedikta XVI. Kámen je vyroben z kamene, který pochází z původního kostela sv. Kateřiny.Foto: Deník/Racek Attila

Děčínský okres spadá pod Litoměřickou diecézi, která má celkem deset vikariátů. O prodlouženém víkendu čeká věřící mimořádná událost. Setkání se s hlavou církve. „O místenku na bohoslužbu do Staré Boleslavi požádalo v prvním kole objednávání místenek přes farnosti 3173 a do Brna 230 lidí z litoměřické diecéze. Dodatečně se rozdalo 300 místenek, dalších minimálně 200 pak přes prodejny Karmelitánské nakladatelství a zájem byl o další. Nemůžeme ale vědět, kolik dalších lidí se k cestě rozhodne na poslední chvíli,“ řekla tisková mluvčí diecéze Jana Michálková.

Prozradila, že biskup Jan Baxant poveze papeži také dárek. „Připojuje se svým podílem ke společnému daru biskupů. Bude to vzácný růženec,“ poznamenala mluvčí. Dodala, že organizovaní výpravy za Svatým otcem si zajišťují jednotlivé farnosti. „Na nich je, jaké dopravce si zvolí. Ostatní poutníci se budou na místa dopravovat individuálně,“ uvedla Michálková.

Josef Horehleď, zakladatel Křesťanské základní školy Nativity v Křešicích u Děčína informoval, že na setkání s papežem se chystají také některé děti se svými pedagogy. „Modlíme se za to, aby návštěva papeže Benedikta XVI. přinesla pro náš národ dobré ovoce,“ komentoval blížící se událost.

Kámen z Merboltic

Marcel Hrubý, kněz ze Srbské Kamenice se spolu s dalšími čtyřiceti poutníky z farnosti chystá vyrazit v neděli do Brna. „ Pojedeme autobusem s místním dopravcem Henkem už ve dvě ráno. Chceme být u toho, až bude papež žehnat základnímu kameni pro nový kostel v Merbolticích,“ sdělil kněz. Kámen má totiž podle něho pohnutý osud. Když komunisté starý kostel zbořili, kameny nechali vyvést za vesnici. Starostka obce nyní jeden z nich nechala k této příležitosti opracovat kameníkem Janem Pokorným z Děčína. Součástí bude deska s vygravírovanými erby papeže, litoměřického biskupa a obce Merboltice,“ vysvětlil Hrubý. Přidal informaci, že na Moravu pojede hodně mladých lidí.

Karel Jordán Červený, kněz z České Kamenice, informoval, že z jeho farnosti pojedou věřící na mši do Staré Boleslavi. „ Bude to asi čtyřicítka poutníků. Každý ale individuálně, chtějí jet rodiny pospolu. My jsme objednávali proto jen místenky,“ podotkl farář a myšlenku dokončil: „ Lidé dostali i plánek a na letáku veškeré informace, které budou potřebovat. Setkání s papežem je pro nás mimořádná událost, kterou vnímáme ve shodě s heslem, pod kterým se mše koná – že všechny nás spojuje víra naděje a láska,“ řekl českokamenický kněz.

Papež Benedikt XVI. bude v České republice tři dny.

V sobotu 26. září přiletí před polednem do Prahy, ve 12.30 přednese krátký projev u Pražského Jezulátka, odpoledne se setká s prezidentem Václavem Klausem a podívá se na relikvie ve Svatováclavské kapli.

V neděli zamíří do Brna. Zde se od 10 hodin uskuteční mše, kde se předpokládá účast 200 tisíc lidí.

V pondělí přijede do Staré Boleslavi. Po návštěvě kostela svatého Václava se od 9.45 koná jeho setkání s věřícími spojené se mší. Benedikt XVI. jako papež navštíví Českou republiku poprvé. Předtím byl v Praze oficiálně, ještě jako kardinál Josef Ratzinger, v roce 1992. Jeho předchůdce, papež Jan Pavel II., zavítal do Česka třikrát, v letech 1990, 1995 a 1997.

Autor: Naděžda Kocábková

26.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Izabela Štěpánková se narodila Nikole Štěpánkové a Stanislavu Doležalovi z Jiříkova 1.srpna v 1.56. Měřila 49 cm a vážila 3 kg.
9

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili!

Adam Matouš z Předlic má malé zemědělské hospodářství a někdo mu bezdůvodně tráví zvířata.
8

Lidé už mladému chovateli z Předlic zabili desítky zvířat

FOTO: Ve Vlčí Hoře v noci hořel automobil

Děčínsko - K nahlášenému požáru automobilu a přístavku u garáže vyrazily do Vlčí Hory v sobotu 19. srpna krátce po třetí hodině ranní tři jednotky hasičů.

Varnsdorf míří do Vlašimi. I s Davidem Bredou

Varnsdorf – S jedním bodem na kontě po třech odehraných zápasech míří Varnsdorf na půdu silné Vlašimi. Trenér Zdenko Frťala věří, že by herní styl soupeře mohl jeho svěřencům sedět.

Převzetí nemocnice v Rumburku se odkládá, její cena je však již dána

Rumburk – Kraj i Rumburk už vědí, jakou cenu má Lužická nemocnice. Krajský úřad zároveň oznámil, že kvůli jedné akcii, kterou město nevlastní, posune převzetí celé nemocnice o půl roku.

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení