V polorozpadlém domě, v nevyhovujících hygienických podmínkách, bez tekoucí vody a s jediným suchým záchodem se starým kobercem namísto dveří, tak žily děti, které se zúčastnily letního tábora v Rudolfově u Liberce. Byla mezi nimi i osmiletá dcera Martina Kejkličky ze Šluknova. Pobyt na letním táboře přijel jeho organizátor Zdeněk Sládek nabídnout během jara přímo do šluknovské základní školy.

„Dcera tenkrát přišla s letákem na tábor v České chalupě u Rudolfova. Moc tam chtěla jet, tak jsme jí nebránili, ač v srpnu jede na skautský tábor,“ uvedl Kejklička. Počáteční nadšení jeho dcery, ale rychle opadlo.

„Organizátor nás uvedl v omyl. Nečekal jsem, že dceru posíláme do hotelu, ale tam, kde se tábor konal, je jen rozpadlá barabizna,“ rozčiloval se Kejklička. Dceru z tábora odvezl, stejně jako i jiní rodiče. Místo slibovaného penzionu totiž děti skončily ve dvou domech, které se nachází na pozemku ve správě Lesů České republiky. Část pozemku podnik pronajal matce Zdeňka Sládka, ovšem budovy předmětem smlouvy nebyly. „Jedná se o stavby, které nejsou neevidované v katastru nemovitostí. Opuštěný lom je pro pořádání dětských táborů zcela nevhodný. Důvody, které provozovatele vedly k tomu, aby tam založil dětský tábor, jsou naprosto nepochopitelné,“ řekl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Lesy ČR s okamžitou platností proto nájemní smlouvu vypověděly.

#nahled|https://g.denik.cz/8/eb/dc_program_rudolfov_kejklicka__14__denik_multimedia2.jpg|https://g.denik.cz/8/eb/dc_program_rudolfov_kejklicka__14_.jpg|Oficiální program dětského letního tábora v Rudolfově u Liberce#

„Byl jsem v šoku, v kuchyňce byly pavučiny, jako volejbalové sítě. Tak si doopravdy hygienu v kuchyni nepředstavuji,“ rozčiloval se Kejklířka. Zdeněk Sládek si naopak myslí, že po hygienické stránce je vše téměř dokonalé.

O naprosté dokonalosti ale nejsou přesvědčení hygienici, kteří se na kontrolu dětského tábora vydali, a to na popud rozhořčených rodičů. „O kontrolu jsme se pokusili už 8. a 9. července, ani v jednom případě jsme ale v objektu nikoho nezastihli,“ řekla mluvčí hygieniků Zuzana Balašová.

Úspěšní byli až v pondělí. Zjistili, že jde o akci s méně než třiceti dětmi, kterou jim nemusí provozovatel hlásit.

„Předpisy v takovém případě nestanoví ani požadavky na rozsah a úroveň vybavení, prostorové nároky ani způsob stravování," upozornila Milena Frühaufová, náměstkyně ředitele liberecké hygieny. Rodiče by podle ní měli více prověřovat, kam své děti posílají a nespoléhat na to, že všechny akce jsou pod kontrolou státních orgánů.

„Nejsme hotel, ale voda v domě teče, je přivedena pomocí hadice ze studny, která je na zahradě. V koupelně jsou dvě vany. Teplou vodu na koupání ohříváme v lázeňském kotli,“ vyvracel výtky Sládek. Hygienikům by provizorní přívod vody nevadil tolik, jako fakt, že provozovatel tábořiště nenechal udělat její rozbor. Hygienici odhalili i několik dalších nedostatků. Tábor ale nezrušili.

„Děti byly v době kontroly ubytované ve dvou místnostech, které byly čistě vymalované, uklizené a vybavené lůžky a policemi na uložení věcí," řekla hygienička Frühaufová. Spokojenost však už tolik nepanovala při kontrole kuchyňky, kde hygienikům vadil nedostačující úklid.. Děti se podle organizátora tábora stravovaly v kuchyňce pouze ráno a večer. Obědy prý měly zajištěné v provozovnách společného stravování.

Z původního počtu patnácti dětí je jich v současné době na táboře osm. „Stýskalo se jim po rodičích, proto odjely,“ tvrdil organizátor Sládek. Přesto příští turnus zrušil a podle svých slov uvažuje o tom, že s pořádáním dětských táborů končí nadobro.