VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Děčínská synagoga bude více zářit barvami

Děčín – Poslední část děčínské synagogy přístupná návštěvníkům se brzy rozzáří opět barvami. Restaurátorky ve vstupní hale odstraňují přemalby původní výzdoby. Židovská obec si dokončením rekonstrukce dává jako dárek ke 110. výročí postavení děčínské synagogy.

21.7.2017
SDÍLEJ:

Restaurátorka Anna Svobodová pracuje na obnově původní výmalby v židovské synagoze v Děčíně.Foto: Deník / Pech Karel

Většina návštěvníků dnes vstupní halou jen rychle projde, aby si mohla prohlédnout hlavní sál secesní synagogy, který září barvami. Brzy to ale bude stejné i ve vstupní hale.

„Postupně musíme odkrýt asi čtyři vrstvy barvy, než se dostaneme na ty původní. Typická je krásná modrá,“ říká restaurátorka Anna Svobodová, která na opravách vstupních prostor děčínské synagogy pracuje.

Ta spolu se svou spolupracovníci udělala již loni několik sond, aby odhalila barevnost podkladů. Židovská obec sice má plány ze stavby synagogy, plány na její výzdobu se ale nedochovaly. K dispozici je pouze několik fotografii. Vzhledem k době svého vzniku samozřejmě černobílých.

„Z toho jsme mohli částečně vycházet. Ale jednotlivé detaily jsme museli hledat vrstvu po vrstvě. Oproti bílému nátěru to bude veliký rozdíl. Na rozdíl od hlavního sálu bude ale tento prostor horizontálně členěný,“ pokračuje Svobodová.

Některé části stačí pouze oživit, ale velkou část barev je potřeba zrekonstruovat, protože v průběhu časů byly nenávratně poškozené.

Po dokončení restaurátorských prací tak bude vstupní hala vyzdobena podobně jako hlavní sál synagogy. Bude se v ní tedy mísit temně modrá a odstíny červené místy přecházející do cihlové.

Oproti hlavnímu sálu ale nemá vstup vyzdobený strop. „Na obnově barevné výzdoby spolupracujeme s památkáři, s kterými jsme řešili, zda tam nemohl být původně jiný dekor. Nakonec jsme se domluvili na podobě, která ve vstupní hale nyní vzniká,“ říká Miroslava Poskočilová ze Židovské obce Děčín.

Původně připravenou vizualizaci bylo nutné během odkrývání jednotlivých vrstev poupravit tak, jak vystupovala skutečná a historická barevnost.

Opravy vyjdou přibližně na čtvrt milionu korun a obci se podařilo získat na jejich financování dotaci.

Na dokončení restaurátorských prací má Anna Svobodová již jen několik týdnů. Na samém začátku září se totiž v synagoze uskuteční koncert Jaroslava Svěceného, kterým židovská obec oslaví 110 let od výstavby synagogy, která jako zázrakem přežila druhou světovou válku.

O výstavbě synagogy uvažovala židovská obec v tehdejších Podmoklech již na konci 90. let 19. století. Další roky byly potřeba pro shromáždění peněz a sehnání vhodného pozemku. Nakonec padla volba na zahradní pozemek s malou tělocvičnou v Žižkově ulici, kde v roce 1907 za 100 tisíc rakouských korun synagoga nakonec vyrostla.

Během druhé světové války byl v synagoze sklad vojenského materiálu nebo modelárna. Jako skladové prostory sloužila i po válce, když se do ní v 60. letech nastěhoval archiv.

Židovská obec byla v Děčíně obnovena na začátku 90. let a synagogu získala zpět až v roce 1996. Jen o rok později začala její rozsáhlá rekonstrukce, jejímž hlavním iniciátorem byl tehdejší předseda obce Vladimír Poskočil.

Autor: Alexandr Vanžura

21.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Schulz.

Čtvrtečník Martina Schulze: Je cestou udržitelný rozvoj turistického ruchu?

Tony Ducháček se skupinou Garage vystoupí v Jetřichovicích na festivalu Cesta z města.

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

Děčínsko – Dlouhé roky připomínaly žluté kvítky řepky na nábřeží v Děčíně drama, které se na Labi odehrálo 15. srpna během povodní. Tehdy zde při odstřelu neovladatelné lodě zemřel muž. Šlo o jedinou oběť povodní z roku 2002 na Děčínsku.

Žádná úcta k mrtvému. Pomník zavražděného hocha kdosi ničí

Varnsdorf – Velkou bolest zažívají už čtyři měsíce rodiče devatenáctiletého Dominika z Varnsdorfu, který byl zavražděn o letošních Velikonocích. Smutek ze ztráty syna zesilují vandalové. Už třikrát totiž zničili pomníček, který vznikl spontánně na místě vraždy.

V národním parku objevili vzácného netopýra

Děčínsko - Netopýra Saviova, silně ohrožený druh, objevili odborníci nedaleko Hřenska.

Léto neléto, lyžařské areály zbrojí na zimu

Děčínsko – Přestože do startu zimní sezony chybí ještě mnoho měsíců, příprava lyžařských areálů na nadcházející zimu je v plném proudu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení