VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fekálie? Ne, je to povrchová voda, tvrdí úředníci

Jílové – Laboratoř: Rozbor prokázal indikátory fekálního znečištění, je třeba situaci v celé lokalitě prošetřit.

5.10.2010 1
SDÍLEJ:

Fekálie? Ne, je to povrchová voda, tvrdí úředníci.Foto: DENÍK/ Michaela Hlinková

Podmáčený pozemek, zápach fekálií, ale podle úřadů je vše v pořádku. Tak to vypadá na pozemku Michala Zahuly z Martiněvsi, a to již několikátým rokem.

„Soused nám vypouští fekálie přímo na náš pozemek, přišli jsme na to, když jsem začali budovat novou příjezdovou cestu,“ stěžoval si Zahula. Ihned se s žádostí o pomoc či radu obrátil na jílovský městský úřad. Úředníci ale nic nezjistili. Zahula se proto obrátil na odbor životního prostředí při děčínském magistrátu.

„Pracovníci odboru životního prostředí provedli v místě několik šetření, ale žádné fekálie na pozemku pana Zahuli nenalezli. Jedná se o povrchovou vodu bez stop nějakého znečištění,“ tlumočila informaci odboru životního prostředí mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.
Přítomnost fekálií prý podle úředníků neprokázala ani zkouška barevnosti, kterou po několikáté stížnosti Michala Zahuly, provedli.

„Zkouška neprokázala průsak vsakovacího zařízení. Toto zařízení je pro zasakování přečištěných odpadních vod v současné době vyřazeno z provozu a přečištěné odpadní vody z čistírny odpadních vod jsou svedeny odtokovou kanalizací do odvodňovacího příkopu, který je v majetku města Jílové. Na tuto stavbu bylo vydáno stavební povolení. Z toho tedy vyplývá, že již nemůže docházet k průsaku odpadních vod na pozemek k panu Zahulovi,“ doplnila mluvčí.

Jiného názoru je ale Michal Zahula: „Mám fotografie, kde je ve vodě jasně vidět barva, úředníci to ale nechtějí vidět. Trvají na tom, že se jedná o povrchovou vodu. Nechal jsem proto na vlastní náklady zhotovit laboratorní rozbor vody,“ řekl Zahula. Výsledky, které přítomnost fekálií ve vodě prokázaly, odeslal na Odbor životního prostředí a zemědělství při Krajském úřadu Ústeckého kraje.

Na pozemek se tedy vydali odborníci z Krajského úřadu Ústeckého kraje. V závěru z jejich šetření stojí: „Při kontrole byla odebrána povrchová voda, ta byla odevzdána akreditované laboratoři. Rozbor prokázal indikátory fekálního znečištění, je třeba situaci v celé lokalitě prošetřit a uložit příslušná nápravná opatření.“

Informaci o přítomnosti fekálií ve vodě odeslali krajští úředníci i děčínskému magistrátu, ten ale stále trvá na svém. „Problém podmáčení pozemku vypouštěním odpadních vod je zapříčiněn stavebními pracemi, které provádí pan Zahula při výstavbě nové komunikace ke svému objektu. Pro řešení této problematiky je třeba obnovit plynulý průtok stávajícím příkopem u komunikace v ulici Tichá,“ píše ve své zprávě vedoucí odboru životního prostředí Jiří Hykš. O přítomnosti fekálií nebylo ve zprávě ani slovo.

Odvodňovací průtok je majetkem města Jílové a podle Zahuly do něj rozhodně není svedena voda z čističky jeho souseda.

„Průtok obnovíme, jen co doděláme nejaktuálnější práce, máme jich po srpnových povodních víc než dost. Určitě to ale bude během jednoho měsíce,“ řekl zaměstnanec jílovského úřadu Jan Světlený. Dodal, že o problému s odtokem vody ví, ale že se nejedná o akutní stav.

Ani majitel domku, z jehož septiku mají fekálie vytékat, si není vědom nějakého pochybení. „Nevím o co panu Zahulovi jde. Myslím, že provedené kontroly jsou víc než dostačující, z mé čističky žádné fekálie na pozemek souseda nevytékají,“ uvedl Vladyslav Lisachenko.

Autor: Michaela Hlinková

5.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

CO VYMYSLÍ? Vlevo trenér Zdenko Frťala, vpravo asistent Libor Macháček.

Varnsdorf míří do Vlašimi. I s Davidem Bredou

Velká voda zdevastovala přes 79 obcí a měst. Spoušť  po ní pomáhali lidem uklízet všichni.
1

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Florbalisté věří v halu. Lano se ale může utrhnout, přiznal Štěpánek

Děčín - „Hala? Přál bych si halu do tří let. Reálně si ale myslím, že to bude do pěti,“ říká vedoucí děčínského florbalu.

V národním parku se narodil rekordní počet silně ohrožených čápů černých

České Švýcarsko – Letošní rok byl pro silně ohrožené čápy černé v národním parku České Švýcarsko rekordním. Narodilo se tu totiž nejméně 18 jejich mláďat, z nichž 16 se podařilo okroužkovat.

FOTO: Mrtvý potok. V Jílovském potoce v Děčíně uhynuly stovky ryb

Děčín – Téměř o všechny ryby přišel Jílovský potok na svém dolním toku. Rybáři během středeční večera a čtvrtečního rána sesbírali v potoce stovky ryb. Mezi nimi i mnoho dospělých pstruhů.

K pádu ze skály letěl vrtulník. Byl vymyšlený

Krásná Lípa – Dvě desítky hasičů a policistů, k tomu i policejní vrtulník. Ti všichni pátrali po neznámém člověku, který měl spadnout ze skály.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení