VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exekuce dávek? Ano, ale jinak než v Chomutově

Děčín - Přímo ze sociálních dávek začal děčínský magistrát vybírat dluhy

7.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Děčínskému magistrátu došla trpělivost s lidmi, kteří mu dluží peníze a pobírají od něj sociální dávky. Celkem Děčín pohledává třicet jeden milion korun na pokutách a místních poplatcích.

„S dlužníky jsme začali v současné době sepisovat žádosti o srážky ze sociálních dávek. Na základě těchto žádostí hradí své dluhy na pokutách a poplatcích bezprostředně po vyplacení sociálních dávek magistrátem, přímo na místě. V praxi to funguje tak, že jsme vedle místa, kde se vyplácejí sociální dávky, zřídili další pokladnu, kde se uhradí dlužná částka,“ uvedla Romana Silvarova, mluvčí děčínského magistrátu. Dodala, že teprve pokud nebudou lidé splátky hradit, předá město nedoplatek k vymáhání exekutorském úřadu, čímž se základní nedoplatek dlužníkům výrazně navýší. Poprvé k tomuto způsobu vymáhání dluhů magistrát přistoupil dvacátého čtvrtého března. Za jediný den město na úhradu dluhů vybralo deset tisíc korun.

Miroslav Brož z organizace Člověk v tísni postup magistrátu vítá: „Je to rozumná varianta jak vymoci dluhy od sociálně slabých lidí a nedostat je ještě do větších problémů. Město mohlo přistoupit rovnou k exekucím, což mu zákon umožňuje, ale neudělalo to. Jsem rád, že Děčín ukazuje i ostatním městům, že je k takovým věcem možné přistupovat i sociálně citlivě.“

Za prvních pět dní, kdy děčínský magistrát nabízí lidem, aby si zažádali o stržení dluhu přímo ze sociálních dávek, si podalo žádost sto dvacet dlužníků. Markéta Lakomá z kanceláře primátora podotkla, že dlužníci tuto možnost využili a skutečně na místě platí.

Vladislav Raška, primátor Děčína, je toho názoru, že problém vymáhání dluhů trápí všechna města a je potřeba s tím něco dělat. Proto město nabídlo lidem tuto šanci. „Navázali jsme s dlužníky přátelskou komunikaci. Lidé naši nabídku uvítali. Je to lepší způsob, než exekuovat rovnou dávky. I když i to si ponecháváme na ty, kteří své závazky nebudou plnit, v záloze,“ řekl Raška.

Petr Kumstát, bývalý ekonomický náměstek na správě městských domů v Děčíně, přístup města také schvaluje. Z vlastní zkušenosti prý ví, že většina lidí se do situace, kdy magistrátu dluží velké částky, dostává vlastní vinou, protože své závazky ignoruje: „Město nechce nikomu utrhnout hlavu. Ale lidé by se měli se svými dluhy pokusit vypořádat čestně. Teď mají možnost v přijatelných splátkách to udělat.“

Na pořádek v době vyplácení sociálních dávek dohlíží vždy strážník městské policie, který v případě potřeby může zasáhnout.

„V minulosti jsme řešili několik událostí s lidmi, kteří se chovali vůči úřednicím agresivně, vyhrožovali jim nebo se je pokusili napadnout i fyzicky. Ale v souvislosti se zavedením nového způsobu splácení dluhů městu jsme zatím žádné problémy nezaznamenali,“ řekl Tomáš Pavlík, mluvčí děčínské městské policie. Vzhledem k tomu, že strážníci sídlí ve stejné budově jako odbor sociálních věcí, je prý příchod hlídky záležitostí jen několika málo vteřin.

„Po krátké zkušenosti s tímto způsobem vymáhání dluhů si myslím, že bychom za rok mohli vybrat až jeden milion korun,“ uzavřel děčínský primátor Raška.

Autor: Jan Trojan

7.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Benešov chce více využít na údržbu města nezaměstnané

Martin Schulz.

Čtvrtečník Martina Schulze: Cesta starosty Varnsdorfu do Číny? No nevím...

FOTO, VIDEO: Děti z Vojanovky bavily rodiče

Děčín - Jako každý rok i letos si děčínská Základní škola Vojanova připravila Vojanovy slavnosti. Děti v nich rodičům předvedly, co si pro ně nacvičily.

Samice makaka chocholatého ze zoo odcestovala do Anglie

Děčín – Do téměř dvanáct set kilometrů vzdáleného anglického Drusillas Zoo Parku odcestovala v pondělí šestiletá samice makaka chocholatého Kera z děčínské zoo. Nové místo pro život pro ni vybral koordinátor chovu.

Šokující evropský bronz pro Adélu Házovou

Bělehrad - Tak tohle se povedlo! Teprve patnáctiletá kanoistka Adéla Házová zazářila na juniorském Mistrovství Evropy v Bělehradě. Česká reprezentantka, která hájí klubové barvy Kajaku Děčínu, si dojela pro senzační bronz.

FOTO: Špička či cyklostezka? O místě na grilování rozhodnou lidé

Děčín – Město Děčín vyhlásilo anketu, ve které mohou lidé rozhodnout, kde vznikne v Děčíně nové grilovací místo. Pomocí výsledku hlasování chce pak město místo vybavit grilem a grilovacími stoly. Vybírat je možné ze tří míst označených bílou cedulí s nápisem Grilujeme v Děčíně.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies