VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvacet let strávil v domácí péči, nyní hledá zaměstnání

Děčín - I přes svůj těžký handicap se Roman snaží najít si zaměstnání. Od malička nemluví, pouze slabikuje a ke komunikaci s ostatními používá gestikulaci a mimiku.

30.8.2009
SDÍLEJ:

I přes svůj těžký handicap se Roman snaží najít si zaměstnání.Foto: Petra Pavlíčková

Na Děčínsku je stále více lidí, kteří mají chuť a vůli si najít práci a být samostatní, a to i přesto, že mají těžší handicap a pro dosažení svého cíle potřebují individuální podporu.

Nikdy nechodil do školy

Jednou z možností, jak začít, je využít službu Sociální rehabilitace – pracovní trénink, kterou poskytuje děčínské Občanské sdružení Jurta.

Programu využívá i Roman Tuček, který dvacet let strávil v domácí péči. Nikdy nechodil do školy ani do zaměstnání. Od malička nemluví, pouze slabikuje, a ke komunikaci s ostatními používá gestikulaci a mimiku.

Do Jurty nastoupil začátkem května letošního roku. „Myslela jsem si, že díky Romanovu handicapu a žádným pracovním zkušenostem to bude obzvlášť těžké. Během prvního dne jsem však byla velmi překvapená jeho energií, chutí do práce a potřebou učit se nové věci“, řekla sociální pracovnice Markéta Tomášková.

Předčil očekávání všech

Během prvního měsíce Roman svým tempem předčil ostatní uživatele.

„V průběhu pracovní rehabilitace používáme tréninkové pracovní úkoly, kde kromě kvality u zadané činnosti hodnotíme také čas, za který uživatelé práci vykonají a měkké dovednosti, jako je komunikace s vedoucími dílen, schopnost rozpoznat a řešit problém, samostatně si říci vedoucímu o kontrolu hotové práce a přidělení nové činnosti, či dodržování přestávky, začátku a konce pracovní doby,“ uvedla Petra Pavlíčková z Jurty.

S úsměvem dodala, že Roman tyto dovednosti plnil již první týden svého docházení do služby, bravurně komunikoval pomocí gestikulace a hlásek s vedoucími, kteří neměli problém pochopit, co jim Roman naznačuje či ukazuje. Spíše než ho učit těmto dovednostem museli Romana upozorňovat na to, aby díky své energii a pracovitosti dodržoval pracovní přestávku a především konec pracovní doby.

Už se zpaměti podepíše

„Jelikož se Roman velmi rychle učí a manuální práci i s měkkými dovednostmi zvládá na jedničku, chtěli jsme zapracovat na zvýšení jeho gramotnosti. Roman se už zpaměti podepíše, také umí datum narození. Má z toho obrovskou radost a chce se učit stále více,“ dodala Markéta Tomášková.

Romanovi a jeho rodičům navrhli přestup do služby Podporované zaměstnávání. Tam si za podpory pracovního konzultanta uživatelé hledají vhodné pracovní místo, a zároveň je jim poskytnuta osobní asistence při zapracování v novém zaměstnání. „Roman sice nemluví, ale je velmi inteligentní a rozumí všemu, co mu lidé řeknou. Nemá potíže s chápáním věcí, které mu lidé říkají a vysvětlují. Rychle reaguje a pokud něčemu nerozumí, dá to najevo.“ podotkla sociální pracovnice. Dodala, že to byl také důvod proč chtějí aby Roman chodil do zaměstnávání a bral za svou práci plat.

Děčínské občanské sdružení Jurta již od roku 1996 poskytuje lidem se zdravotním postižením a lidem dlouhodobě žijícím v pobytových zařízeních v nezbytně nutnou podporu tak, aby se mohli stát součástí přirozeného prostředí a žít běžným způsobem života založeným na soběstačnosti.

BARBORA KAMARÝTOVÁ
MICHAELA HLINKOVÁ

30.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Úhyn ryb v Jílovském potoce.
8

FOTO: Mrtvý potok. V Jílovském potoce v Děčíně uhynuly stovky ryb

DSA. Ilustrační foto.

K pádu ze skály letěl vrtulník. Byl vymyšlený

FOTO: Boj s velkou vodou prohrál. V srdcích lidí ale Gaston zůstal

Děčín – Bojovník. To je nejčastější charakteristika jednoho ze symbolů povodní v roce 2002. Lachtan Gaston, který při povodních uplaval z pražské zoo, ale nakonec svůj boj s řádícími živly prohrál a nedaleko Magdeburgu uhynul.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Čtvrtečník Martina Schulze: Je cestou udržitelný rozvoj turistického ruchu?

Doubice - Takhle ke konci prázdnin se najednou objevují zprávy o tom, že skoro všude je moc turistů.

POVODNĚ 2002: Labe rozdělilo Ústí na dvě města. Velké mosty byly k ničemu

Ústecký kraj - Katastrofální záplavy působily komplikace i lidem žijícím daleko od řeky. Pokud chtěli přejet mezi kraji, najeli i stovky kilometrů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení