VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Domy dětí a mládeže se sloučí příští rok

Děčín - Ve městě existují dva domy dětí a mládeže. Už několik let se mluví o tom, že by se měla zařízení sloučit. Zřejmě k tomu dojde už příští rok.

7.10.2009
SDÍLEJ:

Domy dětí a mládeže nabízí řadu vyžití, od keramiky, přes žonglování až po různé druhy tanceFoto: Deník/Michaela Hlinková

Domy dětí a mládeže v Děčíně jsou dva. Zařízení v Teplické ulici zřizuje děčínský magistrát, druhý, na Letné, Ústecký kraj.

Oba stejně slouží dětem a celoročně poskytují zájmovou i vzdělávací činnost. Nabídka obou zařízení je pestrá a prostřednictvím desítek zájmových kroužků ji využívají zájemci nejrůznějších věkových kategorií, dokonce také předškoláci. Sloučení organizací by údajně nemělo mít vliv na to, jestli se ze dvou domů stane jeden.

Dětí se sloučení nedotkne

„Domnívám se, že se téměř nic nezmění, alespoň u dětí ne,“ myslí si Petr Jakubec, radní Ústeckého kraje, který má problematiku školství na starosti. Dodal, že mezi krajem a děčínským magistrátem je předběžná dohoda, že se obě zařízení v příštím roce sloučí.

„Fungovat by to mělo zřejmě už od září. Magistrát náš záměr podpořil. V současné době jednají pracovníci obou úřadů. První podmínkou k převodu je smlouva, jejíž obsah nyní konzultují s právníky obou samospráv. Zatím nemá finální podobu,“ řekl krajský radní pokračoval. „Patrně půjde o bezúplatný převod,“ domnívá se Jakubec.

Na otázku proč se vlastně Ústecký kraj k takovému kroku rozhodl komentoval slovy: „Domy dětí slouží pro účely města, nemají tudíž nadregionální působnost. Je logické, aby jeho zřizovatelem se stalo to které město, v němž se zájmové zařízení nachází, se kterou radnicí nejvíc komunikuje,“ vysvětlil Jakubec. Podle něho chce kraj sjednotit současný stav v celém kraji. „Někde se sice k rozhodnutí nestaví příliš nadšeně, ale v Děčíně byli velice vstřícní,“ řekl člen krajské rady.

Záměr vítá

Věra Rejmanová, ředitelka domu dětí na Letné je o sloučení informovaná již delší čas a záměr vítá. „Vlastní sloučení by se má týkat osmi stovek dětí, které navštěvují naše kroužky, a je jich přes sedmdesát, ale víc by se jich týkat nemělo,“ řekla ředitelka.

Jak ale všechno dopadne konkrétně, zatím netuší, protože s vedením domu dětí a mládeže na teplické ulici nejsou naladění na jednu strunu.„ Jsem však pro to aby volnočasové aktivity děčínských dětí byly pod jednou hlavičkou,“proh­lásila Rejmanová.

Její kolega, ředitel Domu dětí a mládeže na Teplické Zdeněk Kult o záměru ví také, ale poslední konkrétní informace má spíš z doslechu. „To usnesení kraje je sedm let staré. Podle něho se měly domy dětí sloučit už ke konci letošního roku. Minulý měsíc byla tato lhůta prodloužená do pololetí roku příštího,“ řekl Kult.

Myslí si, že je to nejhorší termín, který může být. „Bude před prázdninami, které musíme pořádně plánovat dlouho dopředu.Na rušení a předávání majetku nebo domlouvat se jak to bude s pracovníky, co bude a nebude, to opravdu není šťastná doba,“uvedl ředitel.Je přesvědčený, že aktivity dětí, které DDM navštěvují, takový krok neohrozí.

Záměrem převodu DDM v Klostermannově ulice pod město Děčín se zabývalo jeho zastupitelstvo již v roce 2003, kdy na návrh kývalo. Mluvčí magistrátu Romana Silvarová informovala, že dům v této ulici a v Březinách už magistrát vlastní. Potvrdila, že se nyní připravuje návrh smlouvy, podle které bude dům dětí převeden, a to včetně zaměstnanců a movitého majetku. „Přínos sjednocení pod jednoho zřizovatele vidím především ve zkoordinování činností a zájmových aktivit. Věřím, že to bude především ku prospěchu dětí a jejich mimoškolních aktivit,“ řekl primátor města Vladislav Raška.

Co nás v domě dětí a mládeže zaujalo

Dům dětí na Letné vede ředitelka Věra Rejmanová. Zařízení má dvě budovy, do kterých chodí 800 dětí. Pracují ve více než 70 zájmových kroužcích. Roční rozpočet zařízení je 3 miliony 600 tisíc korun. Nejdražší zájmové kroužky, kroužek keramiky a plavání, stojí 1250 korun, nejlevnější, modelářský pak 600 korun. DDM dostává od Ústeckého kraje na činnost roční dotaci ve výši 500 tisíc korun. Kroužky rodiče nemusí platit jednorázově, ale v průběhu celého školního roku.

Dům dětí a mládeže, spravovaný děčínským magistrátem, má také dvě budovy, v Teplické ulici a odloučené pracoviště v Boleticích. Ředitelem je Zdeněk Kult. Roční náklady na veškerý provoz v obou budovách, včetně mezd, přijdou na 10 milionů korun. DDM navštěvuje v průběhu roku přes tisíc osm set dětí a odrostlejších zájemců . Ceny kroužků se pohybují od 200 korun do 3000 korun. K nejdražším patří kroužek rock n rollu. Poplatky neslouží na úhradu provozních nákladů, ale jsou na podporu činností v kroužku. Ty běží od října do května. Platby vedení domu vyžaduje jednorázově na začátku , v případě neplánovaných odchodů pro nemoc, odstěhování atd. jsou vyúčtovány a se peníze vracejí.

Autor: Naděžda Kocábková

7.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rodinka z Tanvaldu si čte i na šermířském turnaji na Štěpánce.
AKTUALIZOVÁNO
15

FOTO: Čtenáři vozí Deník na dovolenou. Kterého z nich pošleme k moři?

Městská policie Děčín.

Hledaného muže sebrali strážníci, když požádal o sundání botičky

Výměna mostu zastaví na dva měsíce vlaky do Benešova

Děčín – Do dalších rozsáhlých oprav na trati mezi Děčínem a Františkovem nad Ploučnicí se pouští Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Jednou z nejviditelnějších částí bude výměna mostu přes Ploučnici na Starém Městě.

Basketbalové kadetky si v Děčíně poradily s Francií

Děčín - Po velkém boji udolaly české reprezentantky do 16 let v přípravném utkání před mistrovstvím Evropy své stejně protihráčky z Francie. V Děčíně Česky vyhrály 64:59.

Kraj jedná s Děčínem o změně čísel autobusů

Děčín – Dvojkou z Bynova na Staré Město, sedmičkou ze Želenic k nemocnici. To, nač jsou lidé z Děčína roky zvyklí, by mohlo vzít za své.

FOTO: Kryštof z Děčína má ochrnuté i ruce, přesto maluje umělecká díla

Děčín - Je upoután na invalidní vozík, ruce může ovládat jen omezeně, a přesto maluje krásné obrazy. Kryštof z Děčína je kvadruplegik. To znamená, že má ochrnuté celé tělo včetně nohou a částečně i rukou. Ani to mu ale v rozvíjení jeho uměleckého talentu nezabránilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení