„Co Vám je do toho,“ odbyl dotaz na důvod zavřeného podzemí jeden z provozovatelů muzejní expozice Vladimír Pešek. Vinu svalil na českokamenického starostu Miroslava Weise. Prý je o to, že by chtěl expozici mít otevřenou v den pietního aktu, nepožádal. To tvrdil i Peškův společník Karel Hunčovský.

„Dozvěděl jsem se to od zaměstnankyně úřadu, které starosta Weis v úterý před pietním aktem zavolal. Bohužel jsem zrovna osmého neměl čas, byl jsem neodkladně v zahraničí a stejně tak zřejmě neměl čas i pan Pešek. Proto jsme neotevřeli,“ řekl Hunčovský. Informace, že bude zavřeno se už ale ke starostovi Weissovi nedostala, nekontaktoval ho úřad, ani provozovatelé.

„Osm let, rok co rok, je vždy 8. května odpoledne muzejní expozice otevřená. Rok co rok, mě provozovatelé žádají, abych v rámci příprav pietního aktu pozval lidi i do podzemí. Když jsem to udělal, nechali zavřeno,“ zlobil se starosta České Kamenice Miroslav Weis. Důvod, proč zůstalo zavřeno, si nedokáže vysvětlil, ale myslí si, že to byla schválnost. „Jsou za tím pravděpodobně spory v obci. My jednomu z tamních obyvatel pronajímáme nemovitost a to je údajně těmto dvěma pánům trnem v oku,“ poznamenal Weis. Ještě ten den se snažil oba pány kontaktovat, leč nikdo telefon nezvedal.

Hunčovský tvrdí, že to žádná schválnost nebyla, že požadavek od Weise přišel příliš pozdě. Přitom na webových stránkách mají provozovatelé uvedeno, že návštěvu je nutné domluvit alespoň den předem. Weis ji domlouval tři dny předem. „Pokud letos nechtěli otevřít, mohli mi to dát přece vědět, když každý rok předtím připomínali, abych na to nezapomněl. Proč to neudělali, nechápu, nejde přece o mě, ale o ty lidi, kteří sem vážili cestu a zbytečně,“ dodal starosta.

Pracovní tábor v údolí říčky Kamenicev Rabštejně a Janské vznikl za druhé světové války.
V dřevěných barácích byli ubytování totálně nasazení dělníci. Výčet národností je rozmanitý - Češi, Poláci, Jugoslávci, Rusové, Belgičané, Maďaři a Francouzi. Celkem pracovalo v Rabštejně a okolí na 6 000 zaměstnanců, totálně nasazených, válečných zajatců a vězňů koncentračního tábora z osmnácti zemí světa. U tamního památníku každoročně město Česká Kamenice pořádá pietní akt.