VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Divoký sever: Strážníci 
v ohrožení?

Rumburk /NAPSALI JSTE NÁM/ - Již od vazby místostarosty Švába se rumburští strážníci stali terčem soustředěné šikany. Pošpiňování, zastrašování a dalšího, jen těžko uvěřitelného vyhrožování.

25.4.2014 16
SDÍLEJ:

Darek Šváb Foto: Michal Šafus

Tlak na strážníky

Místostarosta, který měl nutit strážníky k nekalým praktikám s použitím hrubého násilí, neuspěl. Poté, co měl svůj nátlak zdůraznit pohrůžkou ztráty zaměstnání, byl odveden v poutech.

V době jeho věznění jej 
v sedle udrželo všech jeho dvanáct příznivců s přidělenými funkcemi. Včetně nejhlasitějšího Jana Sembdnera, který navíc Švábovi 
v městské nemocnici dělá předsedu Dozorčí rady.

Že se místostarosta Šváb intenzivně scházel s hlavami rumburského, včetně cizojazyčného, podsvětí, se na sociálních sítích mluvilo dlouho. Po návratu z vězení byl veřejností dost sledován,
a tak si lidé sdílejí poznatky
o jeho osobních schůzkách právě s takovýmito lidmi. Hned několik městských strážníků se následně stalo obětí otřesného vyhrožování.

Jako za Mrázka

Pronásledování strážníků
v autech. S konkrétním vyhrožováním újmy na životech členů jejich rodin včetně dětí 
a další nepublikovatelné hrozby směrem k jejich manželkám.

Bylo to pokaždé beze svědků, nic nechtěli. Neřekli, kdo je posílá, neřekli proč. V té době už byl k dispozici spis obžaloby Švába, bohužel včetně svědeckých výpovědí každého strážníka. Bylo to těsně po ukončení výslechů a odevzdání případu policií na soud. Strážníci se ochránili tím, že to přes nebezpečné výstrahy nahlásili.

Ruku v ruce s tím se stupňuje šikana a hanění práce strážníků ze strany také trestně stíhaného starosty Trégra.

Je z toho cítit, že cílem je nalomit oblíbenost a potřebnost existence městské policie, znevěrohodnit rumburské strážníky.

Nepřehlédnutelné jsou starostovy tendenční výpady na hlavy strážců pořádku v místním plátku, nebo i v Děčínském deníku.  Zejména, že jsou líní, nebo doslova, že „by se nejraději váleli na gauči". Následně strážníkům na jejich schůzi měl přiznat, že je v novinách hanil tak trochu schválně.

Umlčet svědky

Horší je, že na strážníky klade dětinské pasti. Jenomže s likvidačními následky. Nejvyšší autorita desetitisícového města nařídila například odnosit a schovat z tělocvičny náčiní napsané na strážníka. Jiný strážník, pan Vítek, už podobným způsobem o práci přišel.

Jenže tentokrát se na to čirou náhodou přišlo, a tak se 
k tomu starosta na posledním veřejném zasedání opět veřejně přiznal jako by nic. Nejspíš, aby tím přikryl protěžovaného, mladičkého, dosud spíš problematického vykonavatele akce.

Toho totiž nepochopitelně nasadil na proškolování zkušených strážníků.

Systematicky zkušeným strážníkům berou jejich „šéfové" iniciativu a kompetence a vydali další paskvil ve formě směrnice, která má evidentně posloužit k jejich utiskování.

V tom prvním paskvilu byli povinni spolupracovat s policií a současně měli přísný zákaz s ní jednat. Obojí pod hrozbou.

Teď opět předělali Organizační a pracovní řád tak, aby samotní členové Rady města mohli jednotlivé strážníky přezkušovat ze znalosti zákona o obecní policii.

Na duben k tomu dokonce vyhlásili hurá akci. Trestně stíhaný starosta, obžalovaný místostarosta, spojař, maloprodejce, šéf hasičů a dvě zdravotní sestry.

Strážníci už mají určitě dost stresu při své práci v ulicích. 
A jistě jim na klidu nepřidá, když mají pracovat pod vytrvalým tlakem. Když se musí bránit porušování zákona vůči nim samotným. Ten doslova říká, že pouze ministerstvo vnitra stanoví způsob ověřování odborných předpokladů strážníků.

Také to pravidelně provádí. Právě tady jsou velmi často rumburští strážníci vyhodnocováni jako jedni z úplně nejlepších. Objektivně, týmem profesionálů. Jsou dáváni za vzor.

Na rozdíl od vedení vlastního města, které strážníkům očesalo rozpočet a nově je nechalo zaznamenávat sledovacím zařízením. Na letošní rok jim rozpočtem ještě uložilo zvýšit výběr na pokutách od spoluobčanů. O plných dvě stě procent!

Dopis ze zoufalství

Jeden z nejuznávanějších rumburských strážníků se dopisem obrací na všechny zastupitele s výzvou k vítězství zdravého rozumu. Nenechal se koupit, ani zastrašit. Krátká odpověď mu přišla od Švábova zastánce ze zastupitelstva, Jana Sembdnera. Bohužel na něco úplně jiného. Odpověď od zastupitele se smajlíkem, tvářící se kamarádsky. Nemá se bránit doplnění týmu ambiciózními lidmi. Délku služby u policie nepovažuje za zásluhu. Policii prý chybí profesionální přístup.

Situace u městské policie je podle něj neudržitelná! Chybí prý respekt k autoritě, 
a hlavně neuvěřitelně a doslova píše: „Za výkon práce strážníka nepovažuji vypovídání strážníků na policii".  Závěrem mu přeje pokoru a zdraví.

Pokora a nemít hrdost je rozdíl. O zdraví strážníků se obávám. Vím, co je vyhrožování. Naši strážníci jsou vyčerpaní. Ne tvrdou prací. Nebojí se lotrů na ulici, kde zasahují pokaždé. Mají obavy 
z těch, kterým se nemohou postavit. Mají strach o práci, 
z ohrožení vlastních rodin.

Ale chtějí vydržet, a do podzimu vydrží. Na radnici se vrátí vážnost úřadu. Vzdělání, respekt k přirozeným autoritám a k veřejnému zájmu, ke svěřeným prostředkům, úcta k lidem. Do té doby budou naši chlapci cítit za svými zády 
i nás, své spoluobčany.
Autor: Alois Kittl, Rumburk

Autor: Redakce

25.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:
Sobotní program 14. ročníku Memorial Air Show v Roudnici nad Labem.
116

FOTOGALERIE: 14. ročník Memorial Air Show

Peníze.

Ze školy v Děčíně zmizelo 170 tisíc korun

Místy není ani jedno procento lidí bez práce

Děčínsko – Ještě před několika málo lety patřila nezaměstnanost k největším problémům Děčínska a Šluknovska. Dnes naopak firmy i obce trápí nedostatek zaměstnanců.

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili!

Děčínsko - I tento týden probíhá anketa Děčínského deníku O nejroztomilejší miminko týdne. Hlasovat můžete do pátku do 12:00 hodin, a to každou půlhodinu. Výsledky se dozvíte vždy v sobotu ráno, kdy na našich webových stránkách naleznete nová miminka i anketu.

V děčínské zoo mají nové osle, barevné je po mamince Elišce

Děčín – Děčínská zoologická zahrada se raduje z dalšího přírůstku. V expozici oslů domácích se ve středu nad ránem narodila krásná oslí slečna.

Opilý muž hrozil skokem z Tyršova mostu

Děčín - Mnoho desítek minut byl v pátek večer uzavřen Tyršův most v Děčíně. Na jeho oblouk totiž vylezl muž a hrozil skokem. Jeho zoufalý čin mu rozmluvili policejní vyjednavači.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies