VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děčínsko má dvě želízka v ohni

Kunratice/Jiřetín pod Jedlovu - I když na nominaci stačilo dvacet podpisů, některé přihlášky jsou podepsány stovkami podporovatelů.

7.10.2009
SDÍLEJ:

V Jiřetíně začali se stavbou čističky odpadních vodFoto: Josef Zoser

Květa Božíková a starosta Josef Zoser jsou dvěma želízky v ohni v soutěži Starosta roku. Soutěž vyhlásila Poštovní spořitelna společně s Nadací VIA a vítěz bere sto tisíc pro obec. Do uzávěrky 3. září bylo přihlášeno 220 starostů malých obcí, z nichž do listopadu vybere odborná komise celkového vítěze.

Lidé si starostů váží

„Počet došlých nominací nás velice mile překvapil. Je příjemné vědět, že v tolika obcích si občané váží svého starosty či starostky natolik, že jim nebylo zatěžko v době dovolených vyplnit přihlášku a získat potřebné podpisy. I když na nominaci stačilo dvacet podpisů, některé přihlášky jsou podepsány stovkami podporovatelů,“ poznamenal Ombudsman a Ředitel péče o klienta Poštovní spořitelny Martin Kovář.

Květu Božíkovou i Josefa Zosera nominovali lidé z jejich obcí.

„S vyplněnou přihláškou jsem pak obíhala obec a lidé přidávali podpisy, mělo jich být minimálně dvacet, nasbírala jsem jich dvakrát tolik,“ uvedla Jiřina Moudrá z Kunratic, která přihlášku odeslala. Podpisy nasbírala půl na půl od místních i chalupářů. „Myslím, že naše paní starostka odvedla za ty tři roky, co tu je, spoustu práce. Nechala obnovit původní obecní prameniště a tím došlo ke snížení nákladů na vodní hospodářství. Pro bezpečnost lidí nechala umístit na silnici zpomalovací práh a zrcadlo a prodloužit veřejné osvětlení,“ vzpomněla některé starostčiny počiny Moudrá.

Starostka Kunratic u České Kamenice Květa Božíková

Květoslava Božíková je ve funkci své první volební období, v listopadu načne jeho čtvrtý rok. Obec Kunratice má pouhých 256 trvale hlášených obyvatel, v letní sezoně se ale její počet zdvojnásobí o chalupáře. Podle Kunratických se především zlepšila komunikace občana s obecním úřadem a naopak. Protože je místní. lidé se na ni obracejí i v mimo pracovní době.

Starostku Božíkovou nominace potěšila. Pokud by zvítězila, okamžitě by věděla, kam s penězi. „Náš rozpočet je zhruba dva miliony korun, takže by to pomohlo třeba výstavbě dětského hřiště, také bych chtěla nechat vybudovat tak zvané obratiště pro bezproblémovou obsluhu místní komunikace,“ poznamenala Božíková.

Také starosta Jiřetína pod Jedlovou by věděl, kam s vyhranými penězi. „Určitě bychom je použili na náměstí, které v současné době opravujeme a zatím bez dotací,“ řekl Zoser.

Nominaci do soutěže zaslala Ilona Macharová, spolumajitelka restaurace U Suchánků.

„Žiji v Jiřetíně pod Jedlovou třicet let a lepšího člověka jsme ve funkci starosty nikdy neměli,“ tvrdila Ilona Macharová. Nasbírala povinných dvacet podpisů. „Netušila jsem, že jich může být i víc, bála jsem se, že poruším pravidla. To mě ale mrzí, protože pro Zosera by přihlášku podepsaly určitě tři čtvrtiny vesnice,“ řekla Macharová.

Starosta Jiřetína pod Jedlovou Josef Zoser

V roce 1990 byl zvolen zastupitelem a starostou Jiřetína pod Jedlovou, kterým je dodnes. V letech 1999 – 2002 byl předsedou Svazku obcí Tolštejn a místopředsedou Euroregionu NISA. Od roku 2001 je členem Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí. V roce 2002 zvítězil v senátních volbách za obvod č. 33 – Děčín. V letech 2003 - 2006 byl členem správní rady společnosti „Agentura rozvoje Tolštejnského panství.“

Za starostování Zosera se Jiřetín stal v roce 1998 vesnicí roku. Obec modernizuje sportovní areál, náměstí, barokní faru a další. Od roku 1993 provozuje dům s pečovatelskou službou, útočiště tu najdou i ženy v nouzi v azylovém domě pro matky s dětmi, který provozuje Litoměřická diecéze, nemocní se zase mohou obracet na neurologické doléčovací sanatorium.

Autor: Alice Klaubenschalková

7.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Další cenný kov vybojovali hasiči z Ústeckého kraje.
15

FOTO: Hasiči z Ústeckého kraje urvali na Světových hrách stříbro

U Dolského mlýna slavnostně zapálili milíř v pondělí 21. srpna.
22

FOTO, VIDEO: Milíř u Doláku už doutná. Řemesla tu ukazují do soboty

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Děčínsko - Opravy silnic, pozvánky na kulturní akce či odstávka elektřiny. To vše v stručném přehledu událostí na Děčínsku.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Při noční šarvátce v Děčíně tekla krev

Děčín – Řev, rány a modrá policejní světla. Několik desítek minut hrůzy zažívali lidé bydlící v Kamenické ulici v Děčíně v neděli v noci. Strhla se tu totiž rvačka, která podle svědků vypadala děsivě. Hluk prořízl nedělní noc kolem půl jedenácté v noci.

Kvůli plynovodu se uzavírka viaduktu v Děčíně protáhne

Děčín – O několik týdnů by se mohla protáhnout uzavírka viaduktu v Dělnické ulici, který je mimo provoz kvůli stavbě Vilsnické spojky. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) za to může špatně zakreslený plynovod. Plynaři ale tvrdí, že z jejich strany bylo vše v pořádku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení