VYBRAT REGION
Zavřít mapu

HLASUJTE: Děčín: Lidé léta bojují
 o klidný spánek

Děčín – Po sedmi letech bojů se lidem ve Vilsnici alespoň trochu ulevilo: Po výjezdu 
z Děčína na Ústí teď platí sedmdesátka.

14.5.2013 26
SDÍLEJ:

Ve Vilsnici byla snížena rychlost z 90 km/h na 70 km/h.Foto: Deník/ Alexandr Vanžura

Kolem se řítí jeden  kamion za druhým, vlastního slova tu téměř není slyšet, domy se otřásají – a o klidném spánku si mohou nechat jen zdát. V takových podmínkách musí žít lidé ve Vilsnici u hlavního tahu z Děčína na Ústí nad Labem. Proto tady řadu let bojovali o snížení rychlosti. Teď konečně uspěli. Minulý týden byla v úseku kolem jejich domovů snížena rychlost z 90 na 70 kilometrů za hodinu.

Možná už je ale na různá opatření pozdě. Domky podél silnice se totiž vylidňují, zůstávají v nich jen starousedlíci. Jejich děti se odstěhovaly.

„Pokud má toto místo zůstat k žití, tak se s tím musí něco udělat. Vždyť my prakticky ani nevyužíváme ložnici, kterou máme směrem k silnici. Často se nám klepe celý barák," popisuje Vojtěch Mareš, který se o snížení rychlosti mezi restaurací Na Pláži a hranicí města snažil sedm let. Mezitím si postavil u domu malou ochrannou stěnu, která zachytí alespoň část prachu a hluku.

„Jsme za to rádi. Ale není to úplné opatření. Bylo nám přislíbeno, že sem bude umístěn ukazatel rychlosti. Ten by měl působit především po psychologické stránce," říká.

Nová značka, snižující kolem Vilsnice rychlost na sedmdesátku, se tu objevila před několika dny. Jenže řidiči, jak jsme se na vlastní kůži přesvědčili, ji zatím moc nerespektují. Při cestě do Vilsnice nás předjížděla řada aut, ačkoliv jsme sedmdesátikilometrovou rychlost dodržovali.

Ve Vilsnici byla snížena rychlost z 90 km/h na 70 km/h.O snížení rychlosti rozhodl ústecký krajský úřad, do jehož kompetence úprava rychlosti na silnicích první třídy patří.

„Návrh na místní úpravu rychlosti je zdůvodněn snahou o snížení prašnosti a hlukové zátěže přilehlých bytových domů a zvýšení bezpečnosti silničního provozu, hlavně pak bezpečnosti procházejících chodců," uvedl krajský úřad ve vyhlášce.

Řada řidičů ale nemá pro snížení rychlosti na přibližně dvoukilometrovém úseku pochopení a označuje jej za policejní buzeraci.

„Buzerace a omezování, zas nějaký chytrák něco vymyslel. Navrhuji snížit všude rychlost na 70 a po městech už jen pěšky," napsala jedna ze členek facebookové skupiny Děčín a okolí.

„Silnici využívám již několik let, chodce jsem tam nepotkal ani jednou. Zajímalo by mne, jestli se město Děčín opírá ve svých bludech o nějakou seriózní studii a o jasnými daty podložená měření, či zda jen nějaký etatista bouchl do stolu, že: LID si žádá zpomalení, Máňo!" napsal na Facebook Rudolf Brejška.

„Pokud to pomůže alespoň trochu lidem u silnice, tak kvůli dvaceti vteřinám času na cestě do Ústí navíc nikoho rozhodně neubude," je naopak přesvědčen Jiří Janda.

S odpůrci sedmdesátky ale Mareš pochopitelně nesouhlasí.

„Ať si tady zkusí chvíli žít,
 a pak uvidí. Myslím, že by už nic takového z pusy nevypustili," říká.

Ve Vilsnici byla snížena rychlost z 90 km/h na 70 km/h.„Jsou to také občané Děčína, i když žijí za cedulí Děčín. Roky o to bojovali. Každé snížení rychlosti o deset kilometrů je výrazně cítit. Třetina řidičů pojede pomaleji, třetina to bude dodržovat a třetina holt pojede rychleji," říká děčínský poslanec Jaroslav Foldyna, který se o snížení rychlosti ve Vilsnici zasazoval. Podle jeho slov by zde měl přibýt i světelný radar, o kterém mluvil Vojtěch Mareš. Působit by měl preventivně.

Snížení rychlosti tu má být dočasné. Jakmile bude postavena protihluková zeď, řidiči by po silnici zase mohli jezdit devadesátkou. Kdy ale ke stavbě dojde, není jasné.

Místní by si ji ale přáli. Ostatně – jedna protihluková stěna už je chrání před kolejemi, které vedou z druhé strany jejich domků.

„Kdyby tady byla stěna, která by byla ve spodní části dřevěná a zbytek prosklený, tak to ochrání proti hluku 
i prašnosti. Vždyť my umyjeme parapety u oken a za chvíli jsou opět plné prachu," dodává Mareš.

Autor: Alexandr Vanžura

Má snížení rychlosti na tomto úseku silnice smysl?

Ano

33 %

Ne

67 %

Hlasovalo: 241

Anketa byla ukončena

14.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 26
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár automobilu a přístavku u garáže ve Vlčí Hoře.
7

FOTO: Ve Vlčí Hoře v noci hořel automobil

CO VYMYSLÍ? Vlevo trenér Zdenko Frťala, vpravo asistent Libor Macháček.

Varnsdorf míří do Vlašimi. I s Davidem Bredou

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Florbalisté věří v halu. Lano se ale může utrhnout, přiznal Štěpánek

Děčín - „Hala? Přál bych si halu do tří let. Reálně si ale myslím, že to bude do pěti,“ říká vedoucí děčínského florbalu.

V národním parku se narodil rekordní počet silně ohrožených čápů černých

České Švýcarsko – Letošní rok byl pro silně ohrožené čápy černé v národním parku České Švýcarsko rekordním. Narodilo se tu totiž nejméně 18 jejich mláďat, z nichž 16 se podařilo okroužkovat.

FOTO: Mrtvý potok. V Jílovském potoce v Děčíně uhynuly stovky ryb

Děčín – Téměř o všechny ryby přišel Jílovský potok na svém dolním toku. Rybáři během středeční večera a čtvrtečního rána sesbírali v potoce stovky ryb. Mezi nimi i mnoho dospělých pstruhů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení