Počet lidí nemocných cukrovkou rok od roku stoupá. V Ústeckém kraji je v současné době téměř sedmdesát tisíc diabetiků. Dá se předpokládat, že se jejich počet bude ještě zvyšovat, vždyť za rok 2009 přibylo v našem kraji pět procent nemocných!
„Příčinou nárůstu je změna životního stylu, stravovacích návyků, snížení fyzické aktivity,“ varuje diabetoložka Lenka Dohnalová.

Cukrovka více postihuje ženy, v Ústeckém kraji jich touto chorobou trpí 37 550, mužů je nemocných 32 tisíc. Lidí s tímto onemocněním žije v České republice téměř osm set tisíc a lékaři odhadují, že dalších čtvrt milionu má cukrovku také, jen o tom ještě neví.

Je tu nový lék

Jednou z pacientek je také Lenka Brandová z Děčína. Cukrovkou trpí pět let.

„U nás v rodině ji nikdo nemá. Nevím, jak jsem k tomu přišla,“ říká s tím, že se na její nemoci možná podepsal stres.

Cukrovku léčila klasickou metodou do doby, než jí lékařka nabídla nový lék – hormon GPL–1 analoga. Ten je pro diabetiky v Česku k dispozici od podzimu loňského roku.

„Výsledky mám dobré, necítím se unavená,“ pochvaluje si Lenka Brandová, nový lék užívá od ledna. Indikuje si ho pomocí injekce jednou denně, a to v osm hodin ráno.

„Nemám s tím problém, klidně si injekci píchnu,“ tvrdí.

Ostatně – inzulín na léčbu cukrovky si musí samostatně píchat pomocí injekce celá řada nemocných.

Komplikace

Komplikace spojené s léčbou cukrovky mohou diabetikům zhoršit kvalitu života. Komplikace se zejména týkají problémů s ledvinami – tato komplikace se v našem kraji týká více než devíti procent všech léčených lidí.

Lékař by se měl také zaměřit na to, aby diabetik procházel pravidelnou kontrolou zraku. Problémy se zrakem postihují 9,7 procent pacientů z celkového počtu léčených osob v kraji.

Pozor na nohy

Chybou by také bylo, kdyby lékař nekontroloval nohy. V Ústeckém kraji se 4,2 procent pacientů léčí na takzvanou diabetickou nohu. I tady platí, že cukrovka je nejčastějším důvodem amputace dolních končetin. Prohlídka a vyšetření nohou pacienta by měla být provedena nejméně jednou ročně.

„Základním principem léčby by měl být komplexní přístup k nemocnému. Léčba diabetu není neměnná, vyvíjí se a má podléhat přísné kontrole jak ze strany lékařů, tak i pacientů.

„V současné době máme k dispozici velkou škálu léčebných farmak, ale bez dobré spolupráce s diabetiky nemůžeme dosáhnout léčebných úspěchů i při použití nejnovějších hitů na trhu,“ upozornila Dohnalová.

Diabetici se obvykle domnívají, že jejich největší nepřítel je cukr, avšak stejně nebezpečným nepřítelem je pro ně i tuk. Jistě, příjem složených sacharidů musí být vyrovnaný a nesmí přesáhnout určitou mez. Nemocní cukrovkou musí omezit v jídelníčku rovněž tučné pokrmy. Obezita a cukrovka jsou spojené nádoby - většina diabetiků (alespoň těch 2. typu) je obézních a naopak, většina obézních lidí buď cukrovku už má, nebo k ní směřuje. Proto tak často po větě „máte cukrovku“ následuje doporučení „měl byste zhubnout…“

Autor: LUDĚK STÍNIL, EVA PAVLÁTOVÁ