VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestu starosty Varnsdorfu do Číny bude prověřovat policie

Varnsdorf - Stanislav Horáček přiznal, že netuší, kdo jeho pobyt bude platit.

9.5.2017 1
SDÍLEJ:

POLICIE - ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Vraný

Plánovanou červnovou cestou varnsdorfského starosty Stanislava Horáčka do Číny se bude zabývat policie. Opoziční zastupitelka Lenka Juricová totiž podala na děčínské okresní státní zastupitelství žádost o prošetření cesty. Tu starostovi města schválili nedávno zastupitelé.

Cesta vyvolala ve Varnsdorfu vlnu reakcí. Juricová již během zastupitelstva, které o cestě rozhodlo, řekla, že podá žádost o prošetření. Na státní zastupitelství se obrátila minulý týden.

„Návrh neobsahuje ani ve formě odhadu výši předpokládaných nákladů," píše Juricová ve své žádosti o přešetření možné trestné činnosti. Podle ní mohlo dojít ke zneužití pravomoci úřední osoby, případně neoprávněnému nakládání s veřejnými prostředky.

Starosta ale považuje oznámení za nesmyslné a mrhání časem policistů.

„Mně to přijde úsměvné. Pokud se policie má zabývat takovými věcmi, pak je dost smutné, že nemá kapacitu, aby honila lupiče a násilníky. Místo toho musí řešit lidi, kterým se nelíbí, že tráva je málo zelená a nebe málo modré," reagoval Stanislav Horáček.

Starosta se má vydat do Číny v polovině června. Ačkoli mu to povinnosti neukládají, požádal zastupitele na jejich dubnovém jednání o souhlas s touto cestou. A ti mu vyhověli.

Kromě samotného starosty proto Juricová, která měla v minulosti jako opoziční zastupitelka již několik sporů s vedením města, podezřívá z možného spáchání trestného činu také všechny zastupitele, kteří s Horáčkovou cestou na východ souhlasili.

S návrhem na služební cestu starosty Horáčka tehdy souhlasilo čtrnáct zastupitelů.

Nejvážnější je obvinění z korupčního jednání, protože pobyt v Číně neplatí Varnsdorf. Ten zaplatí pouze letenky, jejichž cenu starosta při jednání odhadl na 25 tisíc korun. Pobyt a veškeré náklady s ním spojené má platit čínská strana, tedy i soukromé čínské firmy.

OFICIÁLNÍ POZVÁNKA PŘIŠLA Z ČÍNY

„Ani já sám nevím, kdo to financuje. Dostal jsem oficiální pozvánku, iniciativa nevznikla ani ze strany Varnsdorfu, ani ze strany mé. Přestože máme jen patnáct tisíc obyvatel, při jednání se to neprojevilo, protože mne brali jako starostu města," říká Stanislav Horáček. Toho kontaktovali čínští zástupci při návštěvě jedné z varnsdorfských továren, se kterou dlouhodobě spolupracují.

Podle Juricové z návrhu, který zastupitelé projednali, není patrné, jaký přínos cesta do Číny pro Varnsdorf bude mít. Horáček se podle svých slov chce snažit prohloubit především turistický ruch.

Samotná konference, které se má Stanislav Horáček v Číně zúčastnit, ale není primárně zaměřena na rozvoj cestovního ruchu. Je zaměřena na ekologické projekty a na německo-čínskou spolupráci.

„Aby v Číně mohl kdokoliv něčeho dosáhnout, musí si prošlapat společenské kolečko. Potenciál Číny je tak obrovský, že jej neumíme posoudit," vysvětluje Horáček, který odmítá zbytečné utrácení peněz. Podle jeho slov po nástupu do čela města ušetřili půl milionu korun po seškrtání některých výdajů.

BUDE Z VARNSDORFU TURISTICKÉ CENTRUM?

Podle Horáčka by si mohli čínští podnikatelé nebo firmy vybudovat u Varnsdorfu turistickou základnu nejen pro samotné město, ale i pro celý region. Do národního parku je to jen několik kilometrů.

„Ležíme také na česko- polsko-německém trojmezí, to je ideální poloha. Možná spolupráce má opravdu nadregionální rozsah," dodává Stanislav Horáček.

Proti cestě Stanislava Horáčka při dubnovém zastupitelstvu vystoupil bývalý starosta Martin Louka, kterému se cesta nelíbila v souvislosti s tím, že Varnsdorf ukončuje členství v některých sdruženích.

„Když si dám na misku vah jako propagaci turismu členství v Destinačním fondu Českého Švýcarska, které jsme nedávno odmítli, a tuto služební cestu, tak pro mne jednoznačně vyplývá, že účast v Destinačním fondu by mohla být pro město mnohem přínosnější," myslí si Martin Louka.

DO ČÍNY VYRAZÍ STAROSTA V ČERVNU

Na stranu starosty se naopak postavil například komunistický zastupitel Stanislav Reiber.

„Nemluvme o tom, co se v té Číně získá. Ale to letadlo bude plné našich lidí. A to může přinést kontakty, něco nového. Kdo někdy letěl takovou dalekou cestu, tak ví, že je to spíš oběť než rekreace," prohlásil Reiber.

Do Číny by měl Stanislav Horáček vyrazit 11. června, zpátky by se měl vrátit 14. června. Přímo na místě pak bude přibližně půl druhého dne.

Autor: Alexandr Vanžura

9.5.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ZŠ Vojanova se bavila na konci školního roku.
33

FOTO, VIDEO: Děti z Vojanovky bavily rodiče

Kera.

Samice makaka chocholatého ze zoo odcestovala do Anglie

Šokující evropský bronz pro Adélu Házovou

Bělehrad - Tak tohle se povedlo! Teprve patnáctiletá kanoistka Adéla Házová zazářila na juniorském Mistrovství Evropy v Bělehradě. Česká reprezentantka, která hájí klubové barvy Kajaku Děčínu, si dojela pro senzační bronz.

FOTO: Špička či cyklostezka? O místě na grilování rozhodnou lidé

Děčín – Město Děčín vyhlásilo anketu, ve které mohou lidé rozhodnout, kde vznikne v Děčíně nové grilovací místo. Pomocí výsledku hlasování chce pak město místo vybavit grilem a grilovacími stoly. Vybírat je možné ze tří míst označených bílou cedulí s nápisem Grilujeme v Děčíně.

FOTO: Nový dopravní problém: Podjezd na Dělnické bude měsíc zavřený

Děčín – Další velké dopravní komplikace se valí na Děčín. Ředitelství silnic a dálnic totiž na polovinu prázdnin totiž uzavře podjezd z Dělnické na Ústeckou ulici. Pro uzavírkami ochromený Děčín je to další rána.

Mistrovskou kopii slavného Děčínského oltáře přiveze na zámek loď

Děčín – Jeden z nejslavnějších obrazů německého romantismu se na začátku července vrátí na děčínský zámek. Jeho mistrovskou kopii přiveze z Německa do Děčína loď, stejně jako před 200 lety originál.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies