VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blesková povodeň před dvěma lety smetla Hřensko a potrápila další obce

Děčínsko /FOTO, VIDEO/ – Děsivé okamžiky prožili počátkem srpna 2010 lidé na Děčínsku. Kvůli dešti přišly takzvané bleskové povodně. A bylo zle.

8.8.2012 1
SDÍLEJ:

Velké škody napáchala povodeň také v Heřmanově.Foto: DENÍK/Alexandr Vanžura

Na to srpnové ráno před dvěma lety lidé žijící v povodí řeky Kamenice (a nejen jí) asi jen tak nezapomenou. Den před tím se jejich vesnicemi prohnala blesková povodeň, která smetla téměř vše, co jí stálo v cestě. Ale škody z řádění vodního živlu viděli lidé až ráno, za světla.

Dnes jsou to přesně dva roky, kdy se probudili lidé nejen ve Hřensku téměř do válečné zóny. Blesková povodeň totiž zdeptala i další obce: Heřmanov, Habartice, Markvartice… Následky mnohde odstraňují ještě dnes.

Prudký liják

Prudký déšť dlouhé hodiny bičoval prudké svahy nad řekou Kamenicí, jejíž hladina velmi rychle stoupala. Během odpoledne 7. srpna zaplavila voda velkou část Hřenska a neustále stoupala. Její průtok se nakonec zastavil na hodnotách, které běžně dosahuje Vltava nebo Labe. Kamenicí de tehdy valily stovky kubíků vody za vteřinu; řeka kulminovala na 406 centimetrech. Normální stav je přitom mezi 30 a 40 centimetry.

Původní odhad škod jen ve Hřensku byl zhruba dvacet milionů korun. Ale již během odklízení škod se vyšplhaly škody na pětinásobek. Přímo v centru obce se propadl důležitý most spojující Hřensko s Meznou, turistické soutěsky ve skalách přestaly prakticky existovat.

Lodičky, na kterých se ještě před několika desítkami hodin projížděli turisté, visely rozvěšené po stromech a březích jako papírové modely. Přímo v centru obce  ležel kiosek nebo záchody ze soutěsek. O kousek dál byly poházeny trámy z jezů.

Škody řeší dodnes

Ze škod se Hřensko vzpamatovává dodnes. Například nového mostu přes řeku Kamenici se obec dočkala loni. Ale například soutěsky opravuje obec pořád. Před začátkem letošní sezóny například vyměnila za pomoci vrtulníku poškozený turistický mostek.

Během bleskových povodní byl na Děčínsku  vyhlášen stav nebezpečí, což umožnilo povolat na odstraňování povodňových škod armádu. Z Rakovníka dorazilo několik desítek příslušníků 151. ženijního praporu, kteří postupně pomáhali s vybudováním náhradních mostů. A to nejen v samotném Hřensku, ale prakticky po celé délce toku Kamenice. Mosty chyběly i v Kytlicích.

Podle řady místních obyvatel byly srpnové povodně v roce 2010 nejhorší, jako na Kamenici pamatují.

„Nikdy jsem nic horšího ve Hřensku nezažil. A to zde žiji 18 let. Když stoupá Labe, tak je to pomalé. Ale Kamenice se přihnala neskutečně rychle a s obrovskou silou, jakou zde nikdo nepamatuje," říkal při nedávném slavnostním předání záchranného člunu obci strážník Vlastimil Šárovec.

Zavřené silnice

Kvůli velké vodě bylo nutné zavřít na Děčínsku velké množství silnic, silně poškozená byla také železniční trať z České Kamenice na Jedlovou, kde část kolejí visela ve vzduchu.

Další zasažení

Krušné noci s srpnu 2010 nezažívali ale jen lidé v povodí Kamenice.  Z břehů se opakovaně vylila také Ploučnice v Benešově a okolí. Velké škody tehdy napáchal Fojtovický potok protékající Heřmanovem a Benešovem.

„Celou noc jsme byli v kontaktu s dispečinkem Povodí Ohře a pečlivě jsme sledovali hladinu Ploučnice. Byli jsme připraveni na evakuaci, ale nechtěli jsme tuto informaci mezi lidmi šířit, aby nevypukla panika. Naštěstí jsme k evakuaci nemuseli přistoupit," komentoval tehdejší horské chvilky starosta a současný místostarosta Benešova nad Ploučnicí Karel Vrbický.

Velká voda se při bleskové povodni ale nevyhnula ani Děčínu. Kromě menších toků totiž začalo stoupat také Labe. To zatopilo nejen silnici mezi Děčínem a Dolním Žlebem, ale také například i některé části Starého Města. Přímo ve městě museli hasiči čerpat vodu z desítek sklepů.

Ačkoliv byly bleskové povodně v srpnu 2010 jedněmi z nejničivějších na Děčínsku, naštěstí si v okrese Děčín nevyžádaly žádnou oběť.

Bleskové záplavy 2010
Na Děčínsku bylo zaplaveno až 500 domů, řada malých vesnic byla zcela odříznutých od světa. Zaplavené byly i části velkých měst: Děčína, Varnsdorfu, Rumburka, České Kamenice.
Český červený kříž Děčín vyhlásil humanitární sbírku pro povodněmi zasažené obce na řece Kamenici a Ploučnici. Lidem chyběla především pitná voda, nářadí a desinfekční prostředky.

Autor: Alexandr Vanžura

8.8.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

RADOST. Fotbalisté Varnsdorfu doma porazili Znojmo 2:1.

Varnsdorf porazil Znojmo a prolomil černou sérii

Ilustrační foto

Hnojte popelem

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili!

Děčínsko - I tento týden probíhá anketa Děčínského deníku O nejroztomilejší miminko týdne. Hlasovat můžete do pátku do 12:00 hodin, a to každou půlhodinu. Výsledky se dozvíte vždy v sobotu ráno, kdy na našich webových stránkách naleznete nová miminka i anketu.

Důchodci v Ústeckém kraji musí vyžít s jedenácti tisíci

Ústecký kraj – Jedenáct tisíc tři sta. Taková je průměrná výše starobního důchodu v Ústeckém kraji, se kterou musí senioři každý měsíc vyžít. Zatímco třeba pětašedesátiletá Lenka z malé vesnice na Litoměřicku bere zhruba o dva tisíce méně, než je okresní průměr, jejímu muži, rovněž důchodci, přistane od státu na účtu každý měsíc bezmála 15 tisíc.

Na gymnáziu všichni fetujeme, reaguje ředitel školy ironicky na obvinění

Děčín – Ironie, sarkasmus, ale také jasný požadavek po omluvě, zazněl na posledním zastupitelstvu Děčína z úst ředitele děčínského gymnázia Václava Lešanovského i studentů. Právě gymnázium a jeho studenty totiž veřejně obvinila Pavla Vacková z toho, že se tu fetuje.

VELKÝ PŘEHLED: Čarodějnice budou v Děčíně opět s Jakubem Houškou

Děčínsko – Pálení čarodějnic, Filipojakubská noc či Valpuržina noc. I tak se říká noci z 30. dubna na 1. května, kdy se slaví zvláštní jarní svátek, rozšířený po celé Evropě. Lidé se budou bavit na řadě míst Děčínska.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies