VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Babybox v Děčíně zřejmě hned tak nebude

Děčín - Krajská zdravotní a.s. chce mít ve všech svých pěti nemocnicích babybox. Nadační fond pro odložené děti STATIM vybudoval v Ústeckém kraji tzv. babybox zatím ve dvou zařízeních. Třetí se chystá otevřít na konci října.

2.10.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: „Babyboxy pomohly v České republice zachránit už dvacet dětí,“ říká Ludvík Hess, předseda sdruženíFoto: Deník/ Miroslav Kucej

V Děčíně babybox, schránka na odložené děti, hned tak nebude. Podle Ludvíka Hesse, předsedy občanského sdružení STATIM, nemocnice nemá vhodný prostor k jeho instalaci.

Babybox slouží matkám, které se chtějí zříci po porodu svého dítěte. V Ústeckém kraji jich existuje několik.

„Jsme připraveni je instalovat všude,“ oznámil mluvčí společnosti Krajské zdravotní a. s. Jiří Vondra. Vysvětlil, že společnost je schopna zajistit práce spojené se stavebními úpravami, samotná instalace schránky je ale v režii občanské sdružení STATIM. O vlastní provoz se postará Krajská zdravotní.

„Náklady, které souvisejí s instalací, nejsou nijak horentní. Řádově jdou do desetitisíců, na vlastní výrobu babyboxu přispívají například obce, podnikatelé nebo sponzoři,“ vysvětlil Vondra. Dodal, že řada z nich se už o věc zajímala a chce i finančně podílet.

Primářka gynekologicko–porodnického oddělení děčínské nemocnice Dana Žáková

Jsem jednoznačně pro zřizování baby boxů. Je to řešení pro ženy, které nechtějí veřejně porodit a uznat své rodičovství. O dítě, které odloží do babyboxu, se nemocnice postará stejně dobře jako o ty, jež se narodí chtěné. I kdyby měly babyboxy uchránit jediný život ročně, jsou rozhodně potřebné.

Město Děčín také obdrželo žádost o podporu zřízení babyboxu. Primátor Vladislav Raška uvedl, že předal věc odboru sociálních věcí a zdravotnictví a ten by měl připravit materiál, který předloží 22. října zastupitelům města. „Ti rozhodnou, zda se najdou prostředky a také zda k tomu bude vůle,“ sdělila mluvčí magistrátu Romana Silvarová.

Ludvík Hess, který s myšlenkou na vznik schránek přišel, by totiž rád schránku pro odložené děti instaloval i v Děčíně.

Děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik

I my policisté jsme pro zřizování babyboxů. Žena, která se dítěte nějakým nezákonným způsobem zbaví, se totiž může dopustit trestných činů, a to opuštění dítěte nebo i vraždy novorozeného dítěte. Za opuštění dítěte jí hrozí až šest let vězení, za úmyslné usmrcení až osm let. Pokud dítě odloží do babyboxu, je beztrestná.

„Dokonce jsem přemýšlel, že této nemocnici dám přednost před krajským městem. Ale když jsem prošel terénem, zjistil jsem, že pro náš záměr je to strašně nešikovný prostor,“ nechal se slyšel předseda občanského sdružení. Nejdůležitější podmínkou podle něho pro realizaci schránky totiž je, aby dárkyně mohla dítě odložit bezprostředně z ulice. Stejně tak zásadní je, aby i dvířka babyboxu se mohla otvírat z chodníku. V děčínské nemocnici tomu tak ale není. Dárkyně musí projít branou a dojít až k oddělení novorozeneckému. To je hluboko uvnitř areálu.

„Dispozice je tady opravdu nešťastná. Když se situace změní, nic nebrání tomu, abychom se do toho pustili,“ je rozhodnutý představitel sdružení.

Otec babyboxů Ludvík Hess

Ludvík Hess je považovaný za oficiálního zakladatele babyboxu v České republice. Myšlenkou se nechal inspirovat v dobách minulých, kdy se děti odkládaly na schody klášterů a kostelů. O tom, že existují nějaká technická zařízení, nevěděl. Nápad ho zaujal natolik, že dnes má za sebou celkem dvacet osm schránek. První babybox otevřelo občanské sdružení STATIM v Praze v červnu 2005.

Do dneška se mu podařilo tímto způsobem zachránit dvacet tři dětí. Sdružení Statim otevírá babybox každý měsíc. Slovo STATIM se používá ve zdravotnictví a znamená ihned, okamžitě. Babybox je opatřen dvířky, jež lze otevřít pouze jednou, ale existují i taková zařízení, která se uzavřou automaticky, pokud by je odkládající osoba sama nezavřela. Vnitřní prostor je vytápěný na teplotu 37°C. Pro odkládající osobu je ve schránce připraven lístek s informací o dalším osudu dítěte a o možnostech, jak jej získat zpět. Po uzavření dvířek se aktivují vizuální a akustické senzory a přivolávají personál nemocnice.

V Ústeckém kraji byly dosud otevřeny babyboxy v nemocnicích v Kadani, Chomutově a Teplicích. 25. října bude dalším místem nemocnice Ústí nad Labem.

V děčínské nemocnici mají s odloženým dítětem zkušenost. Letos v červnu tu na oční ambulanci odložil amatka novorzeného chlapečka, byl v dobrém stavu, zaopatřený po porodu a u sebe měl vysvětlující dopis, proč jej matka odkládá. Malý Matěj, jak ho matka pojmenovala, se ale už v srpnu vrátil k rodině. Matka si to rozmyslela a chlapečka si vzala zpátky.

Autor: Naděžda Kocábková

2.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár automobilu a přístavku u garáže ve Vlčí Hoře.
7

FOTO: Ve Vlčí Hoře v noci hořel automobil

CO VYMYSLÍ? Vlevo trenér Zdenko Frťala, vpravo asistent Libor Macháček.

Varnsdorf míří do Vlašimi. I s Davidem Bredou

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Florbalisté věří v halu. Lano se ale může utrhnout, přiznal Štěpánek

Děčín - „Hala? Přál bych si halu do tří let. Reálně si ale myslím, že to bude do pěti,“ říká vedoucí děčínského florbalu.

V národním parku se narodil rekordní počet silně ohrožených čápů černých

České Švýcarsko – Letošní rok byl pro silně ohrožené čápy černé v národním parku České Švýcarsko rekordním. Narodilo se tu totiž nejméně 18 jejich mláďat, z nichž 16 se podařilo okroužkovat.

FOTO: Mrtvý potok. V Jílovském potoce v Děčíně uhynuly stovky ryb

Děčín – Téměř o všechny ryby přišel Jílovský potok na svém dolním toku. Rybáři během středeční večera a čtvrtečního rána sesbírali v potoce stovky ryb. Mezi nimi i mnoho dospělých pstruhů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení