VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Absenci kantorů má na svědomí i příroda

Česká Kamenice - Herzlík: Většina lidí profesi učitele uznává a obdivuje. Bohužel často jen formálně

18.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Grzegorz Klatka

Potkat na chodbě základní školy učitele se rovná téměř zázraku. Chlapi se z této profese téměř vytratili. Už dlouho zde převládají ženy.

Na několik otázek týkajících se této problematiky odpověděl Jiří Herzlík, bývalý ředitel českokamenické Základní školy T. G. Masaryka.

Proč podle Vás vymizeli muži z řad učitelských sborů?

„Příčin je více. Je to dáno v prvé řadě přírodou. Ženy přivádějí děti na svět, proto s nimi lépe komunikují a pracují. Platí to hlavně v mateřských školách a na prvním stupni základních škol. Dalším důvodem, jsou patrně i dvouměsíční letní prázdniny. Tato dovolená v letní sezóně umožňuje ženě-učitelce, věnovat se více svým dětem a rodině. Nesmíme opomenout i ten fakt, že ženám nevyhovují směnné provozy. Žena jako učitelka pracuje vlastně na jednu pevnou směnu převážně v dopoledních hodinách, čímž opět získává potřebný čas na péči o svou rodinu.

Lze tedy říci, že učitelské povolání je vlastně zábavná a nenáročná práce?

„To vás musím vyvést z omylu. Idylu, kterou vidíme ve filmech, kde jsou vztahy mezi učiteli a žáky až romanticky bezproblémové, kdy žák obdivuje a miluje svého učitele, to v reálném životě vůbec neplatí. Učitel je každodenně vystaven velikému stresu. Musí si ustavičně udržovat svoji autoritu, a to v dnešní době není zrovna jednoduché. Učitel musí učit, žáci si chtějí hrát, nebo se bavit. Výuka však nemůže být vždy zábavná. Zkuste zábavným způsobem vysvětlit třiceti puberťákům rozdíl mezi neutralizací a esterifikací! Například i výuka cizích jazyků je dril, i když se dá někdy zpestřit, ale je to pro žáky nemalá zátěž.

Tím chcete říci, že dnešní děti a mládež jsou horší než dřív?

„Ono to kolikrát tak vypadá, ale musíme si uvědomit, že dítě a jeho chování je vždy jen a pouze obrazem jeho rodičů a celé veřejnosti. Mnozí rodiče jsou přesvědčeni o tom, že hlavní vklad do charakteru a výchovy dává škola. To je přece nesmysl. Dítě je ve škole asi tak šest hodin denně, a to ještě jen v pracovních dnech. Naprostou většinu času tráví doma ve své rodině. Největší podíl na výchově dítěte mají bezesporu jeho rodiče. Škola děti nic špatného neučí. Kde se to v nich tedy bere? Přibývá problémových dětí a to se samozřejmě odráží i ve škole. Jde hlavně o hyperaktivní a agresivní jedince, o děti z neúplných rodin a slabšího sociokulturního prostředí apod.

Podle vašeho názoru by tyto problémové jedince zvládal muž hůře než žena?

„Ženy mají od přírody vřelejší vztah k dětem a pokud jde o práci s problémovějšími žáky, ony k tomu mívají lepší přístup. Na druhou stranu musím říci, že při výuce starších dětí by měl být poměr učitelů jedna ku jedné. Půlka mužů a půlka žen. Zde je potřeba prostě i mužská autorita – chlap.

Mám tomu rozumět tak, že jste zastáncem tělesných trestů?

„Nejsem, to byste si špatně vyložil. Fyzické tresty by učitelé určitě používat neměli. Jenomže dnes je to těžké. Děti moc dobře vědí, že jsou ze zákona téměř nedotknutelné a někteří toho umí zneužívat. Zcela jiná situace je v rodině. Tam by mělo být rodičům zachováno právo dítě v pravý okamžik plácnutím přesvědčit, že to či ono se prostě nedělá.

Jaký názor máte na postavení učitelů ve společnosti?

„Většina lidí tuto profesi uznávají a obdivují. Bohužel často jen formálně. Ve vyspělých státech je učitel odměňován za svou práci daleko lépe než u nás. Obrazně řečeno, učitel je nejmizerněji placený vysokoškolák. A to je i jeden z hlavních důvodů, proč se chlapi do školství moc nehrnou. Stále totiž přetrvává názor, že muž je živitel rodiny a většině mužů by bylo nepříjemné, že mají menší plat než jejich manželka.

Myslíte si tedy, že hlavním důvodem nedostatku učitelů v našem školství jsou peníze?

„Určitě je to jeden z důvodů. Opět přirovnám k vyspělým státům. V některých z nich, například ve Švýcarsku, má učitel ne o něco vyšší, ale několikrát vyšší plat.“

Myslíte si, že učitelů-mužů bude časem přibývat?

„Nevím, ale podle mě je to daleká budoucnost.

Autor: Aleš Sisel

18.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

REMÍZA. Derby skončilo nerozhodně, Varnsdorf uhrál v Ústí nad Labem remízu 1:1.
18

FOTO: Plichta v derby? Ta nepotěšila nikoho

Isabellka Englerová  se narodila Veronice Englerové a Lukáši Vlčkovi v děčínské porodnici 14.9. Vážila 2,65 kg a měřila 48 cm.
5

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili!

FOTO: Vilsnická spojka roste před očima

Děčín - Na dohled Novému mostu je už estakáda Vilsnické spojky. Protnout s ním by se měla v nejbližších týdnech. Po dokončení estakády se přiblíží také dlouho očekávané otevření podjezdu na Pětimostí.

Přestoupil a nasázel tři góly

Děčín - Ke třetí výhře hokejistů v sezóně přispěl Martin Baránek. Ve svém první startu nasázel hattrick.

Chytrých zastávek bude v Děčíně víc. Kde budou?

Děčín - Za nové inteligentní panely včetně zapůjčeného na Tyršovce zaplatí radnice 640 tisíc.

Děčín chce grilovat na špičce, hlasovalo pro ni nejvíce lidí

Děčín – Nové grilovací místo budou moci lidé využívat k piknikům už na jaře. Město ho vybaví i stoly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení