VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pošlete dárcovskou SMS nebo zpoplatněný hlasovací arch Nadaci Partnerství

Ústecký kraj - Alej na Kamenném vrchu můžete podpořit svým hlasem do ankety do příštího pondělí.

4.10.2011
SDÍLEJ:

Který ze stromů finalistů se vám líbí?Foto: archiv Nadace Partnerství

Rozhodnutí v celostátní anketě Strom roku se nezadržitelně blíží. Ještě sedm dní zbývá na to, dát hlas krajskému zástupci v soupeření mezi dvanácti finalisty letošního ročníku soutěže, kterou pravidelně pořádá Nadace Partnerství. Hlasování po ukončení toho internetového probíhá nyní až do 10. října tajně. A pořadí finalistů již nebude aktualizováno na webových stránkách nadace. Podrobně se s příběhy stromů můžete seznámit na http://www.nadacepartnerstvi.cz/stromzivota/finaliste-2011. Z Ústeckého kraje se do finále probojovala Alej na Kamenném vrchu v Chomutově. Stromořadí na Kamenném vrchu v Chomutově nominovalo občanské sdružení Anthericum.

Stromy byly součástí školního hřiště

„Alej roste přímo v Chomutově, na Kamenném vrchu nedaleko křižovatky mezi sídlišti Březenecká a Kamenná. Dříve byly stromy součástí školního hřiště. V dnešní době je škola zrušena a hřiště je v zanedbaném stavu. Část stromů roste v oboustranné aleji, část v jednostranné. Většinu aleje tvoří duby letní. Celkem jich tu je 37, přimíseny jsou mezi nimi dvě lípy malolisté. Celkový počet stromů v aleji je tedy 39. Stromy jsou různého stáří. Nejstarší duby přibližně 150 až 200 let,“ uvedl v nominaci předkladatel návrhu Rostislav Vošický.

Pro své mimořádné rozměry a genetickou hodnotu je alej navržena na vyhlášení za památné stromy. „Každý den si místem krátí lidé cestu do práce, do školy, na rande, venčí zde svoje čtyřnohé mazlíčky.“

„Finalisty je možné do 10. října podpořit zasláním dárcovské SMS nebo vyplněním zpoplatněného hlasovacího archu. Výtěžek hlasování v anketě poputuje do veřejné sbírky a pomůže vysadit stromy po celé republice,“ informovala Hana Rambousková z Nadace Partnerství, která má organizaci ankety na starosti.

Veřejnost se může do rozhodování o vítězi do příštího pondělí zapojit například zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS STROM1-12, podle vybraného finalisty, na číslo 87 777. Cena DMS je 30 korun, 27 korun půjde na výsadbu stromů. Je možné hlasovat také pomocí podpisových archů, které stojí 60 korun a je na nich místo pro 20 hlasů. Chomutovská alej na Kamenném vrchu má pořadové číslo 1.

Všichni objednatelé platných hlasovacích archů zaslaných do nadace budou navíc zařazeni do slosování a mají šanci získat vzrostlý sedmiletý strom od společnosti Arboeko nebo knížku Marie Hruškové - Stromy památné v kresbách Jaroslava Turka - s jejím vlastnoručním podpisem.

Jak tajné hlasování zamíchá s konečným pořadím finalistů? „Převážná většina vyplněných archů k nám dorazí až v posledním týdnu hlasování. Konečné počty hlasů se každoročně navýší k desítkám tisíc. Můžeme tedy očekávat, že výsledné pořadí stromů se ještě hodně promění,“ uvedla koordinátorka ankety. A jak si jednotliví finalisté dosud vedli? Informace o hlasování mohou zájemci nalézt na stránkách www. stromzivota.cz/anketa.

Vítěze odtajní v Divadle Husa na provázku

Vítězný strom Nadace Partnerství vyhlásí 20. října v Divadle Husa na provázku, kde vystoupí také Jaroslav Dušek s Vizitou. Slavnostní večer je součástí devítidenního festivalu Milujeme stromy, který potrvá v Brně až do 28. října a přinese divadlo, hudbu, tvůrčí dílny, výstavy, semináře a další akce spojené s tématem stromů. Souhrnný program festivalu je k dispozici na www.stromzivota.cz/festival.

Vítězný Strom roku 2011 obdrží nejen prestižní titul, ale také odborné arboristické ošetření od společnosti Prostrom Bohemia. Následně bude Českou republiku reprezentovat v mezinárodní anketě Evropský strom roku a bude soutěžit se stromy z Bulharska, Francie, Irska, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska.

Anketu Strom roku spolufinancuje Státní fond životního prostředí ČR, Ministerstvo životního prostředí a Visegrádský fond.

Autor: Ivo Chrástecký

4.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Izabela Štěpánková se narodila Nikole Štěpánkové a Stanislavu Doležalovi z Jiříkova 1.srpna v 1.56. Měřila 49 cm a vážila 3 kg.
9

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili!

Adam Matouš z Předlic má malé zemědělské hospodářství a někdo mu bezdůvodně tráví zvířata.
8

Lidé už mladému chovateli z Předlic zabili desítky zvířat

FOTO: Ve Vlčí Hoře v noci hořel automobil

Děčínsko - K nahlášenému požáru automobilu a přístavku u garáže vyrazily do Vlčí Hory v sobotu 19. srpna krátce po třetí hodině ranní tři jednotky hasičů.

Varnsdorf míří do Vlašimi. I s Davidem Bredou

Varnsdorf – S jedním bodem na kontě po třech odehraných zápasech míří Varnsdorf na půdu silné Vlašimi. Trenér Zdenko Frťala věří, že by herní styl soupeře mohl jeho svěřencům sedět.

Převzetí nemocnice v Rumburku se odkládá, její cena je však již dána

Rumburk – Kraj i Rumburk už vědí, jakou cenu má Lužická nemocnice. Krajský úřad zároveň oznámil, že kvůli jedné akcii, kterou město nevlastní, posune převzetí celé nemocnice o půl roku.

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení