VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pískovec dostával tvář také pomocí techniky

Vejprty /REPORTÁŽ NA VLASTNÍ KŮŽI/ - Fotoreportér Deníku absolvoval umělecký workshop ve vejprtské Galerii H a s palicí a majzlíkem se pokusil vytesat z kamene sochu.

5.9.2011
SDÍLEJ:

Na každoročním mezinárodním sochařském sympoziu ve vejprtské galerii H si fotoreportér Deníku vyzkoušel, jakého úsilí je potřeba, aby se obyčený kámen změnil v sochu. Foto: Foto pro Deník: Martin Kovács

S majzlíkem a palicí přistupuji k půlmetrovému kvádru. Co z toho bude? Netuším. V kusu kamene totiž zatím vůbec nic nevidím. Využil jsem totiž možnosti a na jeden den se ze mě stal umělecký sochař. Absolvoval jsem totiž workshop ve vejprtské Galerii H u Petra Hladkého a vyzkoušel si, jak chutná kumšt.

„Pro začátek zkus něco lehčího. Co třeba hlavu, obličej? Chce to zapojit více fantazii, představivost,“ říká majitel Galerie H Petr Hladký.

Majzlíkem se pokouším opatrně oklepávat pískovec. Palicí klepu do majzlíku. Kousky kamene odlétají a pot mi stéká po tváří. Není to vůbec žádná legrace. Navíc, jak se z toho pískovce práší, člověk má pořád plné oči, uši a pusu prachu. Nasazuji si raději ochranné brýle.

„Děláš to špatně, klidně přidej na síle. Neboj se toho. Je to jen kámen. Až pod tvou rukou se změní v umělecké dílo, tedy pokud to neustřelíš a sochu nezničíš. I to se bohužel stává, a to i profíkům,“ vysvětluje galerista pod širým nebem.

Tvrdá práce sochařů

Workshop pořádali ve Vejprtech poprvé v devatenáctileté historii konání Mezinárodních sochařských sympózií, která mají zvuk po celém Česku i za hranicemi. Smyslem workshopu bylo ukázat, že je sochařina skutečně uměním a zároveň velkou dřinou.

„Chtěli jsme, aby si sochařské řemeslo vyzkoušela široká veřejnost a hlavně děti. Je pro ně užitečné vědět, že to není jen tak. Je to tvrdá práce,“ říká majitel Galerie H Petr Hladký.

Účastníci workshopu, stejně jako já, opracovávali odpadní kámen z navezených kvádrů hořického pískovce. „Z tohoto materiálu je postavena celá barokní Praha, Karlův most a Chrám sv. Víta, takže ho jen tak něco nezničí. Přitom se opracovává opravdu moc dobře,“ poznamenal s úsměvem Hladký.
Jak pro koho. Už desítky minut buším do pískovce a pořád nic. „Uděláme to jinak. Tužkou si načrtni obličej. Podívej, tady by mohl být nos, rty, oči. Vidím to jasně a zřetelně, koukni,“ ukazuje mi Petr.

Bere mi majzlík a palici a několikrát udeří do kamene. Během chvilky se z kvádru objevují hrubé rysy obličeje. „Tak teď zkus více vytvarovat oční důlky, nos i rty,“ říká a vrací mi sochařské nářadí. To se mi v rukou občas vrklalo a palicí jsem se co chvilku klepl do palce. Bolestí vykřiknu. Kolem stojící sochaři se jen soucitně usmějí. „Jo, to je takový křest. Sochař bez poklepaného prstu, to by ani snad nešlo,“ směje se kolega sochař.

Některé diváky a návštěvníky galerie překvapilo, že sochaři pracují s moderní technikou. Vedle ručního nářadí totiž běžně používají elektrické rozbrušovačky, vrtačky a další techniku, která jim pomáhá odsekávat kvádr a zároveň lépe tvarovat a čistit budoucí sochu. Přesto mnozí z nich dávají přednost ručnímu opracování kamene, což je ale časově daleko náročnější a také pracnější.

Podle majitele galerie H Petra Hladkého by bez pomoci moderní techniky sochy nikdy nemohly vzniknout v tak krátkém čase, který je sympóziu vyměřen.

„Finální podobu z kamene stejně musíte vytahovat i ručně. S pomocí techniky je to ale mnohem rychlejší,“ dodal Petr. Musím mu dát za pravdu. Ruční opracování je ale mnohem složitější a preciznější. Dávám do toho více síly. Bum. Prásk. Majzlíkem ničím část horního rtu. Smůla.

Výsledkem je zdeformovaný obličej budoucí sochy a to jen díky jedné neopatrné ráně. Co teď. Místo obličeje se z kvádru rýsuje neurčitý vzor. Už vím, bude to sova. Narychlo měním plán a místo obličeje mladé slečny se pokouším o vyobrazení opeřence s velkýma očima. Ruce pomalu necítím. Jsem netrpělivý. Rád bych měl sochu hotovou, ale není to tak snadné. Vzdávám to. Teď už vím, že nemám výtvarné cítění a že umělecký sochař ze mě nikdy nebude.

Autor: Jan Vraný

5.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár automobilu a přístavku u garáže ve Vlčí Hoře.
7

FOTO: Ve Vlčí Hoře v noci hořel automobil

CO VYMYSLÍ? Vlevo trenér Zdenko Frťala, vpravo asistent Libor Macháček.

Varnsdorf míří do Vlašimi. I s Davidem Bredou

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Florbalisté věří v halu. Lano se ale může utrhnout, přiznal Štěpánek

Děčín - „Hala? Přál bych si halu do tří let. Reálně si ale myslím, že to bude do pěti,“ říká vedoucí děčínského florbalu.

V národním parku se narodil rekordní počet silně ohrožených čápů černých

České Švýcarsko – Letošní rok byl pro silně ohrožené čápy černé v národním parku České Švýcarsko rekordním. Narodilo se tu totiž nejméně 18 jejich mláďat, z nichž 16 se podařilo okroužkovat.

FOTO: Mrtvý potok. V Jílovském potoce v Děčíně uhynuly stovky ryb

Děčín – Téměř o všechny ryby přišel Jílovský potok na svém dolním toku. Rybáři během středeční večera a čtvrtečního rána sesbírali v potoce stovky ryb. Mezi nimi i mnoho dospělých pstruhů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení