VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Gymnázium F. Schillera má co nabídnout

ČR/Sasko – Čeští studenti, kteří mají zájem studovat v zahraničí a splňují podmínky pro přijetí, si mohou do 6. května podat přihlášky do bionacionálního vzdělávacího projektu na Friedrich-Schiller-Gymnasium v saské Pirně.

22.4.2011
SDÍLEJ:

Studovat v Pirně na zdejším gymnáziu je lákavá možnost. Foto: de.academic.ru a stadtbild–deutschland.org

Doplňující přijímací zkoušky pro studenty ze 7., 8. a 10. tříd se konají 17. května.

Občanské sdružení s názvem CzechPoint Pirna, založené absolventy vzdělávacího česko-německého projektu v Pirně, nabádá české studenty, aby využili jedinečné šance a přihlásili se na doplňující přijímačky do výše zmíněného projektu.

„Jakožto úspěšní absolventi a zkušení matadoři jsme si s odstupem času vědomi výjimečnosti tohoto projektu, jeho přínosem a zejména možnostmi, které nám studium na tomto německém gymnáziu přineslo. Z toho důvodu jsme se rozhodli aktivně angažovat v jeho prospěch a prezentovat tuto možnost studia ostatním českým dětem a obecně se založit o podporu a rozvoj česko-německého vzdělávání,“ říká jeden ze zakladatelů a současný idea driver sdružení Lukáš Cibulka.

Přihlášku, která je ke stažení na www.czechpointpirna.cz, vyplňte, nechte potvrdit ve vaší současné škole a pošlete na adresu: Dr. Josef Urbánek, Friedrich-Schiller-Gymnasium Pirna, Seminarstr. 3, 01796 Pirna, BRD.

Všichni přihlášení žáci budou k přijímacím zkouškám, které se konají dne 17. května v Pirně, pozváni písemně.

Nejlepší rozhodnutí pro budoucnost

Terka Vondráčková z 9. třídy své rozhodnutí jít na přijímačky hodnotí jako jedno z nejlepších rozhodnutí svého života: „Jestli opravdu chcete mít těch osmnáct mladých let plných těch úplně nejbláznivějších a nejvtipnějších zážitků, radím vám, pojďte k nám taky. Kdo váhá, ochudí se o skákání do kašny, odpovědnost za sebe samého a zvláštní, srandovní, ale krásné životní situace. A taky o nás, nejlepší lidi, kteří na intru jen mohou být.“

Studium na Schillerově gymnáziu v Pirně je přírodovědného zaměření s prohloubenou výukou cizích jazyků. Předpokladem k přijetí je velmi dobrý prospěch v dosavadním studiu na české škole, velmi dobrá znalost německého jazyka, dobrá znalost anglického jazyka a schopnost rychlého přizpůsobení ke studiu v cizině.

Bionacionální třídy

Výuka probíhá ve skupinách po patnácti žácích a v bionacionálních třídách vyučují čeští a němečtí učitelé. Žáci mají běžné vzdělávací předměty s přírodovědným zaměřením a rozšířenou výukou cizích jazyků (němčina a angličtina povinně, volitelná je francouzština, dále možnost nepovinné latiny, španělštiny a ruštiny).

Společná výuka s německými žáky probíhá v předmětech hudební a výtvarná výchova. Informatika a tělocvik začínají v sedmé třídě, postupně se přidávají občanská výchova (od deváté třídy), část výuky dějepisu a etiky, případně náboženství (od deváté třídy) a kurz přírodních věd (od desáté třídy). tyto předměty jsou vyučovány v německém jazyce, výtvarná výchova se však vyučuje česky i pro německé žáky. Ostatní předměty v sedmé až desáté třídě jsou vyučovány v mateřském jazyce, zeměpis se vyučuje pro Čechy německy a pro Němce česky.

Maturita podle saských zákonů

Výuka v posledních dvou ročnících před maturitou (11. a 12.) probíhá v německém jazyce ve smíšených skupinách (kromě výuky češtiny), žáci skládají maturitní zkoušku podle saských zákonů s přihlédnutím ke specifikům tohoto bionacionálního projektu.

Studium je zakončené maturitní zkouškou opravňující ke studiu v české republice a v Německu a dalších zemích Evropské unie. Žáci mají možnost získat k maturitnímu vysvědčení certifikát „CertiLingua“.

Výběrové řízení

Ke studiu se mohou přihlásit žáci šestého ročníku základní školy nebo primy osmiletého gymnázia. Součástí výběrového řízení jsou písemné testy z českého jazyka a matematiky, ústní pohovor v německém nebo anglickém jazyce a pohovor s psychologem. Přihlášky se podávají na běžných formulářích používaných k přijímacímu řízení na střední školy, v kolonce studijní obor se uvádí – dvojjazyčné studium Pirna.

V případě, že se uvolní místo v některém z vyšších ročníků (do 10. třídy), vypisuje MŠMT konkurz na svých stránkách (www.zahranici-stipendium.cz v kapitole nabídky pro studenty středních škol).

Užitečné informace
Ve školním roce 2010/2011 je na gymnáziu dohromady 752 žáků, z toho 81 je ubytováno na internátě.
- Žáci jsou ubytovaní v internátě, který se nachází v moderně zrekonstruovaném komplexu historických budov v centru města. Dozor je zajištěn po celý den českými a německými mentory.
Žáci zůstávají po dobu povinné školní docházky v registru své původní české školy, ale nemusejí skládat dodatkové zkoušky z vybraných předmětů (jinak povinné pro české žáky na zahraničních školách).
Přihlášky ke studiu se zasílají zpravidla do konce února na adresu: Gymnázium Děčín, Komenského náměstí 4, Děčín, 405 01. Přijímací zkouška probíhá v březnu v budově děčínského gymnázia.
Požadavky k výběrovému řízení jsou k nahlédnutí na internetových stránkách www.gymnaziumdc.cz, www.zahranici-stipendium.cz a www.schillergymnasium-pirna.de.
Studium je hrazeno ze státních prostředků ČR a SRN, včetně ubytování a stravování v internátě.

Gymnázium Friedricha Schillera

Seminarstr. 3
01796 Pirna
Tel.: 03501 781575
Fax.: 03501 781576
Internát gymnázia Friedricha Schillera
Schloßstraße 13
01796 Pirna
www.schillergymnasium-pirna.de.
Tel. Vedení internátu: 03501 466230 oder 466231
Fax vedení internátu: 03501 466232

Nikola Janíčková

PR manager, CzechPoint Pirna, o.s.
nikola.janickova@czechpointpirna.cz
www.czechpointpirna.cz
www.facebook.com/CzechPointPirna
tel: +420 723 111 502

CzechPoint Pirna, o. s.
Občanské sdružení CPP bylo založeno absolventy bionacionálního vzdělávacího projektu v lednu 2011. Mezi hlavní vytyčené cíle CPP patří podpora a propagace česko-německých vzdělávacích projektů, utužování česko-německých vztahů, podpora výuky německého jazyka a zlepšování povědomí o česko-německých vzdělávacích projektech. Záměrem sdružení je též udržet prestiž bionacionálního vzdělávacího projektu v Pirně, zvýšit počet přihlášek do 7. tříd, ale rovněž podporovat stávající studenty, zpříjemnit jim život na internátě a pomoci jim vykročit do dalšího života tou správnou nohou.

Autor: Ludmila Veselá

22.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

Po muži pátraly desítky lidí, policie nasadila i vrtulník

STŘÍBRNÝ DŮL. Hluboko pod zemí, jiřetínskou štolou, provádí turisty její správce Václav Čech.
24

FOTO, VIDEO: Unikátní štola láká turisty, těžilo se v ní stříbro i měď

VELKÝ PŘEHLED: Čarodějnice budou v Děčíně opět s Jakubem Houškou

Děčínsko – Pálení čarodějnic, Filipojakubská noc či Valpuržina noc. I tak se říká noci z 30. dubna na 1. května, kdy se slaví zvláštní jarní svátek, rozšířený po celé Evropě. Lidé se budou bavit na řadě míst Děčínska.

„Značkařka“ ve Varnsdorfu opět řádila, poškodila osm aut

Varnsdorf – Nejméně osm osobních aut padlo tento týden za oběť řádění „značkařky". Ta olamuje z aut registrační značky. Tentokrát si asi třicetiletá žena ve středu odpoledne za cíl svého řádění vybrala auta stojící v ulicích Bratislavská, Dělnická a Palackého.

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Děčínsko - Akce Nakrmte medvěda v Děčíně, Loretánská noc v Rumburku nebo Rok renesanční šlechty v Benešově. Přečtěte si přehled událostí na Děčínsku.

Trestní oznámení na starostu Benešova policie odložila

Benešov nad Ploučnicí – Trestní oznámení, podle kterého měl starosta Benešova nad Ploučnicí Filip Ušák spáchat několik trestných činů, policie podle starosty odložila.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies