VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boletické trápí nepořádek, můžou za něj ale sami

Děčín - Pracovníci se navíc při úklidu potýkají s útoky místních obyvatel

13.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Jan Ježdík

Město se snaží řešit situaci v děčínské části Boletice, kde si lidé stěžují na neustálý nepořádek. Lidem vadí, že v jejich čtvrti jsou přeplněné kontejnery, rozbité odpadkové koše, znečištěná ulice Vítězství a zeleň. S tamními lidmi se už sešli i zástupci města

„Situaci na sídlišti už dlouhodobě monitorujeme. Uklízíme tu mnohem častěji než ukládá plán pro celé město. Mimořádné úklidy jsou samozřejmě finančně náročné a zatěžují městskou kasu,“ řekl vedoucí odboru místního hospodářství a majetku města Tomáš Martinček.

Hlavním problémem je fakt, že někteří obyvatelé Boletic porušují zákon a k popelnicím vyhazují objemné odpady, které mají předávat do sběrného dvora. Zakládají tak přímo mezi obytnými domy černé skládky.

Zakládají černé skládky

„Na ulicích leží koberce a čalounění a navíc rozebrané elektrospotřebiče, které jsou kvalifikované jako nebezpečné odpady. Odložení objemných a nebezpečných odpadů je dost závažným přestupkem a podle zákona o přestupcích lze uložit pokutu až 50 tisíc korun. Navíc elektrozařízení podléhá zpětnému odběru výrobků, nesmí se rozebírat, ale musí se kompletní předávat na místa zpětného odběru, tedy například do sběrného dvora,“ doplnil Tomáš Martinček.

Zeleň uklízejí dělníci technických služeb v Boleticích ve stejném rozsahu jako v ostatních městských částech.

Pravidelný úklid

Zaměstnanci veřejně prospěšných prací tu pracují pravidelně každý pátek. V tento den posbírají odpadky v celém sídlišti, uklidí park U lékárny a park Vítězství. Po jejich úklidu je v zeleni čisto, nikde se neválí papírky, plastové lahve. „Když jsme ale například po hodině udělali kontrolu, už se mezi paneláky válely slupky od zeleniny, posmrkané kapesníky, použité dětské plínky. Za čtyři dny po úklidu už byla v parku U lékárny u keřů skládka oblečení, matrací a další odpad,“ popsala Zdenka Švirlochová, která má zeleň ve městě na starosti.

Pracovníci se navíc při úklidu potýkají s útoky místních obyvatel. Ti na ně pokřikují přímo z oken bytů a házejí po nich odpadky.

„Úklid je sice náplní práce veřejně prospěšných prací, ale proč by pracovníci měli uklízet po takových nepořádnících, kteří odhazují odpadky z oken schválně, protože jsou líní je ukládat na místa k tomu určená,“ posteskla si Zdenka Švirlochová.

Generální úklid

Na základě stížností dalších obyvatel Boletic provedlo město v 9. týdnu letošního roku generální úklid sídliště. Část plechových odpadkových košů zaměstnanci nahradili koši betonovými, které nelze tak lehce převrátit. Do konce března přidají další čtyři koše na psí exkrementy. V dohledné době také město plánuje za nemalé finanční prostředky opravit zcela zdevastovaný dětský koutek v parku u lékárny.

Koncem února uklidily technické služby odpadky odložené vedle kontejnerů včetně objemných a nebezpečných odpadů. Hned následující den ale obyvatelé znovu založili černou skládku. Během další kontroly úklidu se pracovníci magistrátu setkali s několika lidmi, kteří evidentně netřídili odpad, ačkoliv sběrné nádoby na tento odpad byly v bezprostřední blízkosti.

„Situaci nemůžeme řešit ustavičným úklidem sídliště, je třeba řešit příčinu nepořádků ne jenom důsledek. Po všech opatřeních, je řada na lidech z Boletic, aby začali spolupracovat. Vyhrožováním odtržením Boletic od Děčína podle mne rozhodně cestou k lepšímu životu v této děčínské čtvrti není,“ komentoval problémy v Boleticích náměstek primátora Miroslav Samler.

Více kamer

V úvahu připadá také rozšíření stávajícího kamerového systému. Boletické sídliště je v současné chvíli jedninou obytnou čtvrtí v Děčíně, kde jsou kamery městské policie. Díky rozšířenému systému a četnějšímu záznamu z kamer by strážníci mohli snadno odhalit původce černých skládek a navíc by sloužily preventivně.

Všude, kde byly umístěny, klesl počet přestupků.

Romana Silvarová

13.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
REMÍZA. Derby skončilo nerozhodně, Varnsdorf uhrál v Ústí nad Labem remízu 1:1.
18

FOTO: Plichta v derby? Ta nepotěšila nikoho

Isabellka Englerová  se narodila Veronice Englerové a Lukáši Vlčkovi v děčínské porodnici 14.9. Vážila 2,65 kg a měřila 48 cm.
5

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili!

FOTO: Vilsnická spojka roste před očima

Děčín - Na dohled Novému mostu je už estakáda Vilsnické spojky. Protnout s ním by se měla v nejbližších týdnech. Po dokončení estakády se přiblíží také dlouho očekávané otevření podjezdu na Pětimostí.

Přestoupil a nasázel tři góly

Děčín - Ke třetí výhře hokejistů v sezóně přispěl Martin Baránek. Ve svém první startu nasázel hattrick.

Chytrých zastávek bude v Děčíně víc. Kde budou?

Děčín - Za nové inteligentní panely včetně zapůjčeného na Tyršovce zaplatí radnice 640 tisíc.

Děčín chce grilovat na špičce, hlasovalo pro ni nejvíce lidí

Děčín – Nové grilovací místo budou moci lidé využívat k piknikům už na jaře. Město ho vybaví i stoly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení