Dvaasedmdesátiletý Jiří je starousedlíkem v dělnické kolonii v děčínské Krokově ulici. Co se s domy dál bude dít, už ho ale moc nezajímá.

„Když už tady žiji s rodinou a po odstěhování dospělých dětí jen s manželkou desítky let a za celou dobu se nic neopravovalo, na stará kolena mě nějaké chystané změny ani moc nezajímají,“ reagoval. Myslí si, že ve více než století starých domech s převažujícími záchody na chodbách mimo byty se moc možností ke zlepšení podmínek bydlení ani nenabízí.

Blok letitých domů svým momentálním vzhledem nepatří k objektům vyhledávaného atraktivního bydlení. Uživatelé desítek tamních bytů by se lepších podmínek bydlení ale mohli dočkat. Město totiž hledá cesty, jak takzvanou dělnickou kolonii z konce devatenáctého století obnovit.

„Jednou z možností je zápis tamních budov mezi památkově chráněné objekty. Pak by měl Děčín větší šanci využít dotačních prostředků poskytovaných třeba z programu záchrany kulturního dědictví,“ vysvětlil vedoucí odboru místního hospodářství a majetku města Tomáš Martinček.

Kolonie je navzdory jisté zanedbanosti historickým svědectvím výstavby, která kdysi provázela průmyslový rozvoj Děčína.

„Je to nejen poslední zachovaná dělnická kolonie na území města, ale i doklad zajímavé secesní architektury s původními prvky. Zařazení mezi chráněné objekty by si tenhle komplex budov určitě zasloužil,“ připomněl Jaroslav Drahoš z oddělení státní památkové péče děčínského magistrátu.

Podle Drahoše by prohlášení domů za památkově chráněné neomezovalo tamní nájemníky v možnostech úprav interiéru jednotlivých bytů. V podobných případech jde totiž především o zachování původního venkovního vzhledu domů a jejich prvků, především oken a dveří.

Co se bude s dělnickou kolonií dít dál, to mimo jiné bude záležet na tom, jestli ministerstvo kultury vyhoví požadavku města o zápis mezi chráněné objekty. Nedořešené jsou tam ale i vlastnické vztahy. Domy jsou města, pozemky pod nimi patřily Českým drahám. Partnerem Děčína pro vyjednávání se stala Správa železniční dopravní cesty.

„Sdělili nám, jaké další doklady máme ke svému požadavku o získání pozemků doložit. Ty teď zajišťujeme,“ uvedla vedoucí majetkoprávního oddělení děčínského magistrátu Ilona Šeneklová. Očekává, že další vývoj okolo převodu pozemků dostane rychlejší spád. Město je může získat bezúplatně, ale pravděpodobnější zřejmě bude nutnost jejich odkoupení .

Dělnická kolonie v Krokově ulici je jedním z řady komplexů, které jsou v majetku města a nedělají Děčínu zrovna nejlepší vizitku.

Znepokojivý je stav například dětského respiračního stacionáře v Bynově, který město nabízí k prodeji. Tentýž záměr je i v případě areálu na Maxičkách.